Ir bērni, kuri piedzīvo spēcīgas bailes un stresu par gaidāmo skolas sākumu. Turklāt iemeslu tam var būt gana daudz. Pēc garā un karstā vasaras brīvlaika var būt grūtāk pierast pie domas, ka, sākoties skolai, būs cits dienas režīms, cita vide, iespējams, arī citi draugi, pienākumi, jaunas, nezināmas situācijas.
Palīdzot sagatavoties skolas ikdienai, liela loma ir vecākiem. Viņiem bērnam jādod sajūta, ka skolā ir droši, interesanti un var būt arī grūti. Svarīgi, ka bērns zina – ja būs grūtības, nepieciešamības gadījumā tās tiks pārvarētas kopā ar vecākiem.
Ja ģimenē ir pirmklasnieks, pirms skolas gaitu uzsākšanas vēlams nebiedēt bērnu un censties radīt maksimāli pozitīvu priekšstatu par gaidāmajām pārmaiņām. Tomēr arī ar pārlieku optimismu pārspīlēt nevajag. Gan bērnudārza audzēkņa, gan mazā skolēna jaunajā dzīves posmā būs dažādas emocijas, arī bailes, satraukums un vilšanās. Kā ar tām tikt galā?
Piedāvājam 14 rakstus no "Cālis.lv" arhīva par to, kā atbalstīt bērnu dažādos vecumos, uzsākot vai atsākot skolas gaitas.
Atgriezties normālā miega režīmā, runāt par konfliktiem: kas palīdz bērnam atsākt skolu
Tuvojoties 1. septembrim, bērnu izjūtas ir dažādas: vieni skolas laiku nevar vien sagaidīt, bet citiem skolas tuvošanās līdzinās zobu sāpēm. Lai jaunā mācību gada sākums būtu pēc iespējas veiksmīgāks, svarīgi tam sagatavoties gan fiziski, gan emocionāli, saka ārste psihoterapeite, "Rimi Bērniem" eksperte Laura Valaine.
Pirmā klase klāt – vai bērns maz ir gatavs skolas gaitām?
Vēl pavisam nedaudz, un jau atkal skanēs skolu zvani, kas aicinās skolēnus uzvilkt svētku drēbes, saposties un uzsākt jauno mācību gadu. Kādam šis 1. septembris jau ir vairākkārt pieredzēts, bet citam tas būs saviļņojumiem pildīts, jo tas būs viņa pirmais 1. septembris.
Tuvojas jauns mācību gads. Kā sagatavot bērnu gaidāmajām pārmaiņām?
Drīz klāt jau 1. septembris – laiks, kad bērniem no vasaras bezrūpīgā ikdienas ritma vajadzēs pielāgoties noteiktam grafikam, kā arī nenoteiktībai un neparedzamībai saistībā ar Covid-19 koronavīrusu, uzsākot skolas gaitas. Šādas straujas pārmaiņas bērnos var radīt neizpratni un pat bailes, kā arī grūtības pielāgoties. Kā šādos apstākļos palīdzēt bērnam sagatavoties gaidāmajām pārmaiņām un kā pasargāt bērnu no iespējamā stresa?
Negribu iet uz skolu: trīs reāli piemēri ar komentāriem
Svētku tērpi, smaidi, ziedu pušķi... Mācību gada sākums vairumam vecāku asociējas ar priecīgiem un satraucošiem svētkiem. Bet ne būt visi bērniem ir tik priecīgs noskaņojums. Vēl vairāk – daudzi skolēni piedzīvo spēcīgas bailes un stresu par gaidāmo skolas sākumu. Turklāt iemeslu tam var būt gana daudz.
Psiholoģe skaidro, kā emocionāli palīdzēt bērnam sagatavoties bērnudārza un skolas gaitu uzsākšanai
Neskatoties uz joprojām plaukstošo vasaru, augusta beigas ir satraukumiem pilns laiks daudzās ģimenēs. Jau tūlīt gaida pirmā skolas diena, kurai jāsagatavojas ne tikai praktiski, sagādājot apģērbu, somas, burtnīcas un daudz ko citu, bet arī emocionāli. Taču kā palīdzēt pašam bērnam emocionāli sagatavoties lielajam notikumam un pārmaiņām ikdienas dzīvē?
Necelt paniku un nebūt fanātiķim: 10 padomi pirmklasnieku vecākiem
Laiks skrien nemanot, un pirmā skolas diena vairs nav aiz kalniem – kādam sāksies kārtējais mācību gads, bet kādam tas būs pirmais. Jau pierādījies, ka par skolas gaitu sākumu kreņķējas ne tikai topošais pirmklasnieks, bet arī viņa vecāki.
Skolas gaitu sākums bērnu pilnībā izsit no sliedēm; komentē speciāliste
Gan bērnudārza, gan skolas gaitu sākums ikvienā ģimenē ienes būtiskas pārmaiņas. Dzīve mainās ne tikai vecākiem, bet pats galvenais – bērnam. Daži jaunajā vidē adaptējas vieglāk, citi grūtāk. Turklāt bērnu attīstībā tiek iezīmētas vairākas vecumposmu krīzes, un viena no tām ir tā dēvētā septiņgadnieka krīze. Par to arī runā kāda mamma, sūdzoties, ka kopš meita sākusi iet 1. klasē, viņai šķiet, ka tas ir pavisam cits bērns.
No pirmklasnieka līdz vidusskolēnam – psiholoģes padomi mācību gada sākumam
Mācību gada sākumu ar zināmu satraukumu gaida visi – gan skolēni, gan vecāki un vecvecāki, gan skolotāji. Satraukuma pamatā ir nezināmais. Tādēļ, gatavojoties jaunam skolas gadam, vecākiem kopā ar bērnu jāizzina lietas, kas bērnam rada satraukumu. Svarīgi, lai bērns zina un jūt, ka vecāki viņa skolas gaitās būs atbalsts.
Laba mugursoma un ērta darba vieta skolēnam – svarīgas lietas, kas paveicamas pirms 1. septembra
Lai gan lielākā daļa bērnu uzstājīgi saka, ka 1. septembris vēl tālu, patiesībā nekur tālu tas vairs nav – vēl trīs pilnas nedēļas, kad daudzās mājās mazāki un lielāki bērni posīsies uz svinīgajiem jaunā mācību gada pasākumiem. Jā, šogad atkal ir paveicies, Zinību diena jeb 1. septembris ir sestdienā, kas nozīmē, ka svētku tērpos būs jāpošas vien 3. septembrī.
Aktuāli pirms skolas sākuma: kā motivēt bērnu
1. septembris ir klāt – dažiem ilgi gaidīts, dažiem sejā nemaz par šo datumu nerotājas smaids. Kā bērnā viest prieku iet uz skolu un vispār – motivēt tiekties pēc panākumiem, gūt jaunas zināšanas un prasmes?
Mājās pirmklasnieks: ar kādiem vārdiem pavadīt; kāds ir ideālais bērns
Divas nedēļas – tieši tik daudz atlicis, kad būs pienācis 1. septembra rīts, uzvilkts balts krekls vai blūze, kājas no sporta kedām un sandalēm ieautas kurpēs, rokās ziedi, galvā – satraukums, un tavs mazais cilvēciņš acumirklī pārvērtīsies lielā bērnā. Jo viņš taču sāks iet skolā!
Piecas lietas, kas tev jāzina par bērna garīgo veselību pirms atgriešanās skolas solā
Bērniem ar garīgās veselības problēmām un tiem, kuri ir pakļauti šim riskam, skolas atsākšana ir grūts pārejas periods. Šobrīd ir lielisks laiks, lai sagatavotu savu bērnu šim notikumam.
Pirmklasnieka baiļu faktors: pieci noteikumi vecākiem
Rit pēdējais skolēnu vasaras brīvlaika mēnesis, bet daudziem bērniem 1. septembris būs pirmā skolas diena mūžā. Parasti skolas sākumu topošie pirmklasnieki gaida ar prieku un arī Zinību diena vienmēr ir pilna smieklu un smaidu, tomēr pēc tam seko ikdiena, un diemžēl lielo pirmās dienas prieku neizdodas saglabāt visa mācību gada garumā.
Bērns uzsāk skolas gaitas. Vai pamats uztraukumam
Skolas gaitu uzsākšana ir izaicinājums (psihologi to dēvē par krīzi) kā bērniem, tā vecākiem. Kā katra krīze, tā rada trauksmi, nedrošību un vienlaikus prasa jaunu prasmju attīstīšanu un paver iespējas augt. Vai ir pamats uztraukumam, kā bērnam iemācīt pārvarēt iespējamās grūtības, "Cālis" konsultē veselības centra "Vivendi" psiholoģe Kristīne Dūdiņa.