Mazulīšu slimība – respiratori sincitālais vīruss: kā ārstē un ko darīt profilaksei
Foto: Shutterstock

Respiratori sincitiālais vīruss (RSV) izplatās gaisa pilienu ceļā un lielākoties skar dziļos elpceļus. Slimība mēdz sākties ar iesnām, kam pievienojas dziļo elpceļu saslimšanas izpausmes – sēkšana un/vai mitri trokšņi, ko ārsts saklausa, bērnu izmeklējot. Ar RSV slimo bērni līdz divu gadu vecumam. Trešdaļai bērnu šī slimība ir bijusi līdz pirmajai dzimšanas dienai. Visbiežāk ar bronhiolītu saslimst bērni no trīs līdz sešu mēnešu vecumam, un parasti saslimšana notiek gada vēsākajos mēnešos (no oktobra līdz martam), liecina slimības apraksts Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas veidotajā vietnē "Veselapasaule.lv".

Smaga slimības gaita parasti ir zīdaiņiem no sešu nedēļu līdz pusgada vecumam – tas saistīts ar iedzimtās imunitātes mazināšanos un elpceļu anatomiskām īpatnībām. RSV izraisīta saslimšana smagāk norit visiem jaundzimušajiem, tomēr īpaši bīstama šī infekcija ir dziļi priekšlaikus dzimušiem mazuļiem, jo viņiem no mātes iegūto antivielu līmenis ir zems vai to nav nemaz. Tāpat lielāka bīstamība, saslimstot ar RSV, ir zīdaiņiem un jaunākā vecuma bērniem, kuriem ir hroniskas, smagi noritošas blakus slimības.

Ja bērns vecumā līdz sešiem vai pat 12 mēnešiem inficējas ar RSV un sākas bronhiolīts (tas norit ar klepu, palielinātu elpošanas frekvenci, trokšņiem, pasliktinātu bērna vispārējo stāvokli), var būt nepieciešama atrašanās stacionārā, kur pieejamas vajadzīgās ārstēšanas metodes, tai skaitā skābekļa terapija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!