Vīrietis pacietīgāks un nolaidīgāks. Kāpēc plānot vizīti pie gastroentereloga
Foto: Shutterstock
Cilvēkiem nereti šķiet, ka gremošanas traucējumi nav nekas nopietns un bīstams, tādēļ dzīvo ar apziņu – ja problēma īpaši neietekmē dzīves kvalitāti, tad tas nav nekas īpašs, varu neuztraukties, iedzert kādu tabletīti vai tēju, un viss pāries. Tomēr bieži vien, īpaši cilvēki pēc 50 gadu vecuma, nepamana pārmaiņas ķermenī un organismā, piemēram, svara zudumu, vēdera izejas un citas izmaiņas, kas patiesībā liecina, ka kaut kas nav kārtībā un ir jāvēršas pēc palīdzības pie speciālista.


Diskomforts vai smaguma sajūta pēc maltītes, gāzes un vēdera uzpūšanās, un sāpes kuņģī ir biežākie gremošanas sistēmas traucējumu simptomi, kuru rezultātā cilvēki dodas uz aptieku, iegādājas un lieto gremošanas fermentus. Ir daļa pacientu, kuri tieši pēc lielākiem svētkiem, piemēram, Ziemassvētkiem, Jāņiem un pat Lieldienām, jūtas slikti un izjūt diskomfortu. Ja tas notiek neregulāri, piemēram, pēc pārēšanās, pārmērīgas alkohola lietošanas – to ir iespējams risināt, dzerot fermentus. Tomēr, ja smaguma sajūta pēc maltītes vai diskomforts sāk parādīties arvien biežāk un pāriet tikai pēc dažām stundām, izmantojot dažādas atlabšanas metodes (kumelīšu tēja, neēšanas diēta, fermentu dzeršana), ir jāvēršas pie ģimenes ārsta vai speciālista.

Katrs no mums paliek vecāks, mūsu organisms mainās, un šūnas noveco. Arī ģenētiskie faktori var ietekmēt kuņģa zarnu trakta darbību, tāpat arī alkohola lietošana, iedzimtas kaites, medikamenti un antibiotikas. Pilnīgi visi no šiem faktoriem spēj ietekmēt kuņģa darbību un izraisīt diskomfortu un sāpes. Tomēr ikdienā, strādājot ambulatori, mēs arvien biežāk saskaramies ar jauniem un vidēja vecuma cilvēkiem, kuriem ir gremošanas traucējumi. Šāda vecuma pacientu īpatsvars sasniedz gandrīz 60–70 procentus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!