alkoholisms alkoholiķis glāze alkohols
Foto: Shutterstock
"Aizbrauc uz Valku vai Ainažiem un paskaties, cik daudz alkohola tur pērk somi un igauņi! Paletēm ved ārā," – teksts, ko, strādājot pie rakstu sērijas par alkohola lietošanas paradumiem Latvijā, esmu dzirdējusi neskaitāmas reizes. Latvija ir pasaules līdere alkohola patēriņa ziņā uz vienu iedzīvotāju, bet daudzi, šo faktu izdzirdot, mēģina to kaut kā mīkstināt – somi dzer vairāk, tūristi mums to statistiku veido... Vai tiešām mēs dzeram mazāk, nekā uzrāda statistika, vai kā sabiedrībai mums ir grūti atzīt problēmas esību?

Lai saprastu, cik daudz un kā ikdienā lietojam alkoholu un kādi ir problēmas apmēri, "Delfi" sāk rakstu sēriju "Latvijas dzertgriba". Turpmākās nedēļas stāstīsim par to, kā alkohols ietekmē gan paša lietotāja, gan viņa tuvinieku dzīvi, kā arī pievērsīsimies jautājumam par alkohola tirdzniecības ierobežojumiem un meklēsim atbildi uz jautājumu, vai alkohola lietošana latviešiem "ir asinīs" jau sen, jo skaidrs ir viens – problēma ir daudz lielāka, nekā daļai cilvēku gribētos atzīt.

Varbūt nespēja noticēt publiski pieejamajiem datiem saistīta ar to, ka tāda ir alkoholisma daba – tie, kas paši dzer, uzskata, ka viņus nesamērīgi kontrolē, bet tie, kas līdzās, mēģina atrast skaidrojumus, kas situācijai liek izskatīties nedaudz labākai? Bet attiecībā uz statistiku par alkohola patēriņu Latvijā bildi gaišāku izkrāsot nav iespējams. Salīdzinot valstu dzeršanas paradumus, datos par Latviju tūristu izdzertais ir jau atskaitīts, turklāt pie tūristu izdzertā ir pieskaitīti tie "neticami lielie alkohola apjomi", ko pierobežā iegādājas igauņi un somi, "Delfi" apstiprināja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!