Telefons, vīrietis
Foto: Shutterstock
Visā pasaulē vīriešiem spermatozoīdu skaits pēdējo 50 gadu laikā samazinājies par vairāk nekā pusi, liekot pētniekiem šķetināt atbildi uz jautājumu – kāpēc? Vai vainīgs piesārņojums, PFAS (perfluorētas un polifluorētas alkilvielas), citi potenciālie toksīni pārtikā un ūdenī, aptaukošanās un hronisku slimību pieaugums, vai varbūt vienmēr klātesošais telefons?

Apjomīgā pētījumā, kuru veica pētnieki no Ženēvas Universitātes, tika aplūkota sakarība starp tālruņu izmantošanu un vīriešu reproduktīvo veselību, vēsta CNN. Konstatēts, ka vīriešiem vecumā no 18 līdz 22 gadiem, kuri tālruni dienā izmanto vairāk nekā 20 reizes, ir par 21 procentu lielāks risks, ka kopējais spermatozoīdu skaits samazināsies. Viņiem bija arī par 30 procentiem lielāks risks zemai spermatozoīdu koncentrācijai. Pētījumā gan netika precizēts, vai vīrieši tālruņus izmantoja telefona zvaniem vai īsziņu sūtīšanai, vai lietoja to abiem nolūkiem. Taču tas, cik ļoti telefona lietošana patiesi ietekmē vīriešu reproduktīvo veselību, aizvien ir gana strīdīgs jautājums.

Pozitīvais – pētnieki atklāja, ka, tehnoloģijām uzlabojoties 13 gadu laikā, kuras tika veltītas pētījumam, tālruņu ietekme uz spermatozoīdu skaitu sāka mazināties. Apvienotās Karalistes Mančestras Universitātes Bioloģijas, medicīnas un veselības fakultātes viceprezidenta vietnieka un dekāna vietnieka Elena Peisija ziņojumā teikts: "Mani ieintriģē novērojums, ka, acīmredzot, lielākais efekts bija vērojams vecākiem 2G un 3G tālruņiem, salīdzinot ar modernajām 4G un 5G versijām. Es to nevaru izskaidrot."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!