Dzemdību nodaļās atšķirīga pieeja, cik daudz uzmanības veltīt pēcdzemdību depresijas risku atpazīšanai
Foto: Shutterstock

Jau vairākas dienas turpinās mirušā zīdaiņa mātes Annas Jansones meklēšana. Viņa ir sieviete, kura cieta no smagas pēcdzemdību depresijas un no mājām pazuda kopā ar mazulīti, kuru atrada mirušu, pamestu automašīnā, meža vidū. Sabiedrībā saistībā ar notikušo raisās dažādas diskusijas, cilvēkiem ir daudz jautājumu un neskaidru atbilžu, notikušajā tiek meklēti vainīgie, tie, kuri kaut ko palaiduši garām, nav laikus iesaistījušies..

Par pēcdzemdību depresiju informācijas pieejamība ir gana plaša. Starp citu, tā var piemeklēt ne tikai jaunās māmiņas, bet arī tētus. Un depresija var parādīt savu spozmi gan uzreiz pēc dzemdībām, gan vēlākā posmā. Kas ir pēcdzemdību depresija un kā to atšķirt no pēcdzemdību skumjām, garastāvokļa mainību? To lasi "Delfi Life" arhīva rakstos, kuru ir ļoti daudz – gan speciālistu skaidrojums, gan pieredzes stāsti. Bet uzrunājām arī vairākas dzemdību iestādes, lai noskaidrotu, vai jaunā māmiņa, pirms doties mājās ar mazuli, ir informēta par pēcdzemdību depresijas riskiem, vai viņa zina, kur vērsties, ja radīsies vajadzība pēc palīdzības. Jāatzīst, ka dzemdību nodaļās pieeja šim jautājumam ir nedaudz atšķirīga, taču mūsu aptaujātajās iestādēs uzreiz seko rīcība, ja jau slimnīcā tiek pamanīts, ka māmiņa potenciāli varētu ieslīgt depresijā.

Kā skaidro Rīgas Dzemdību nama pārstāve Baiba Auzāne, ikviena māmiņa pēc nonākšanas pēcdzemdību palātā saņem iestādes sagatavotu informatīvu materiālu "Pēcdzemdību periods", kurā ir arī sadaļa par psihoemocionālo stāvokli. Nesen arī sākts sadarbības projekts ar studentiem, kura mērķis ir jauno māmiņu atbalstīšana.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!