svinības svētku galds
Foto: Shutterstock
Pīrādziņi, piparkūkas, rasols, cepetis, kartupeļi, vīns, olu liķieris un arī cūkas šņukurs ar pelēkajiem zirņiem... Pie mums tradicionāli tiek klāts bagātīgs svētku galds, tieši tik brangs, lai var ēst visas atlikušās brīvdienas. Pa starpai vēl jādodas ciemos, kur arī obligāti jānogaršo svētku mielasts, vai uz Ziemassvētku tirdziņu, kur vilināt vilina karstvīna aromāts. Galu galā, kā lai šajā ēdienu, dzērienu un, jāteic, arī stresa virpulī saglabā vitalitāti un veselību?

Ziemassvētku garās brīvdienas, kuras teju nemanot saplūst ar Jaunā gada svinībām, nereti pārvēršas par pamatīgām dzīrēm, kuru sekas organisms jūt vēl ilgu laiku. Papildu slodzi veselībai rada arī stress, ko izjūtam visu decembri – uzspēt sagādāt dāvanas, izpildīt aizejošā gada apņemšanās, nopirkt visu svētku galdam, vēl pagūt aiziet uz Ziemassvētku pasākumiem un bērniem sarūpēt maskas ludziņām.

Beigās viss vainagojas ar garām brīvdienām, kuras mēdzam pavadīt sēžot pie galda, baudot ēdienu pēc ēdiena, klāt piedzerot kādu sīvāku dzērienu. Psiholoģe Dr. Džūdija Ho medijam "Forbes" uzsvēra, ka svētkos daudziem ēšana ir veids, kā tikt galā ar stresu un paaugstinātu uzmanību. "Ir arī liels sociālais spiediens – ja visi ēd, arī tev jāēd, pat ja neesi izsalcis. Pētījumi liecina, ka cilvēkiem ir tendence pārēsties un pārmērīgi lietot alkoholu tieši grupās, lai neatpaliktu no citiem," skaidro psiholoģe.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!