Reinis Ošenieks
Foto: Publicitātes foto

Gaidot otrās atvases nākšanu pasaulē, Latvijas Televīzijas žurnālists Reinis Ošenieks ar sievu izlēma, ka šoreiz bērna kopšanas atvaļinājumā dosies tieši viņš un šo laiku izmantos būšanai ar ģimeni un atslodzei no darba. Tomēr tas vienlaikus kļuva arī par milzīgu iekšējo izaicinājumu.

Februārī uzsākta kampaņa vīriešu mentālās veselības atbalstam "Nokod desiņu par vīriešiem" un tās laikā tapis "YouTube" vlogs "Emocijām dzimumu atšķirības nav. Par vīriešiem ar Armandu Simsonu". Sešās epizodēs tiek apskatīti dažādi sabiedrībā izsenis iesakņojušies stereotipi un sociālie standarti, kas var būtiski ietekmēt vīriešu mentālo veselību, uzdrīkstēšanos izpaust patiesās emocijas un lūgt līdzcilvēku palīdzību.

Ceturtajā vloga epizodē "Ģimenes apgādnieks. Izvēle – bērns" viesojās Latvijas Televīzijas žurnālists un divu bērnu tēvs Reinis Ošenieks, kurš pastāstīja par nedrošību, bailēm un sabiedrības attieksmi, ja vīrietis ir tas, kurš dodas bērna kopšanas atvaļinājumā.

Ģimenes lēmums: bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis

Lēmumu, ka tieši Reinis dosies bērna kopšanas atvaļinājumā, pāris pieņēma, izsverot praktiskus ieguvumus: "Viens aspekts bija finansiālais – kad pieteicās meita, sieva nupat bija uzsākusi savu biznesu. Savukārt otrs aspekts bija mana iespēja paņemt pauzi no mūžīgā skrējiena darbā. Tā arī nonācām pie lēmuma, ka ar bērnu mājās palikšu es."

Reinis apzinājās, ka izvēle doties bērna kopšanas atvaļinājumā, ļaujot sievai pievērsties karjerai, nepaliks bez apkārtējo uzmanības, jo jau pirms bērna dzimšanas, kad sieva bija astotajā grūtniecības mēnesī, žurnālists izvēlējās palikt kopā ar sievu un nedoties uz olimpiskajām spēlēm, tādējādi no apkārtējiem saņemot dažādus pārmetumus, komentārus un neizpratni, jo esot tak jāizmanto iespēja, nevis jāsēž mājās ar ģimeni. Turklāt tobrīd vēl daudzi nemaz nenojauta, ka Reinis būs arī tas, kurš dosies bērna kopšanas atvaļinājumā.

Bailes un iekšējie pārmetumi

Reinis atzīst, ka uz bērna kopšanas atvaļinājumu skatījās arī kā uz iespēju atpūsties no dinamiskā darba skrējiena, veltot visu uzmanību ģimenei, taču izvēle iepauzēt profesionālajā laukā radīja jaunus izaicinājumus. "Protams, bija bail, ka nesaņemšu to atalgojuma un gandarījuma sajūtu, pie kuras esmu pieradis. Jā, reizi mēnesī saņemšu pabalstu, bet tai pat laikā apzinājos, ka man ir nepieciešams gandarījums par paveikto un tikšanās ar cilvēkiem," stāsta Reinis. Tāpat vīrietis uz laiku dzēsa daļu sociālo tīklu, skaidrojot to ne vien ar vēlēšanos distancēties no pārmērīgas laika pavadīšanas internetā un sekošanas apkārtējo izskaistinātajiem dzīves notikumiem, bet arī ar motivāciju laiku pavadīt lietderīgi – baudot būšanu ar ģimeni un veltot laiku noderīgiem hobijiem, piemēram, grāmatu lasīšanai.

Tomēr vienlaikus vīrietis norāda, ka līdz ar bērnu ienākšanu ģimenē kļuvis arī daudz pacietīgāks, turklāt par vairākām lietām, kas agrāk likās svarīgas, tagad vispār neuztraucas: "Man tagad daudzas lietas vispār liekas kaut kādas mazsvarīgas, kas agrāk likās tā baigi nopietni. Tu uzbūvē to kā baigi lielo notikumu, beigās saproti, ka, nē, atbrauc mājās, un tur, tur ir tas īstais notikums."

Spēja atrast balansu

Šobrīd meita jau ir paaugusies un Reinis ir atgriezies darbā, taču viņš turpina aktīvi iesaistīties bērnu dzīvē un audzināšanā, atzīstot, ka būt par divu bērnu tēvu ir izaicinoši: "Būt par tēti ir skaisti, tomēr tai par laikā – nav viegli. Bieži pieķeru sevi pie domas, ka labprāt paņemtu datoru, aizbrauktu uz darbu un mierīgā garā pastrādātu, jo man ir vieglāk darīt to, ko es māku vislabāk – savu profesiju." Reinis atzīst, ka neskatoties uz izaicinājumiem, viņš labprāt izbauda iespēju pavadīt laiku ar bērniem un turpina meklēt līdzsvaru, lai spētu sevi pilnvērtīgi nodot gan ģimenei, gan darbam. "Tu apzināti izvēlies būt mājās ar bērniem un nestrādāt tik daudz, taču atkal sāc sevi grauzt par to, ko šajā laikā varētu izdarīt darbā. Un, kad esi darbā, gribas ātrāk mājās pie ģimenes. Tā visu laiku ir balansēšana, jo labāk taču ir tur, kur tu neesi," stāsta Reinis.

Daloties pieredzē, Reinis atzīst, ka aktīvai iesaistei bērnu audzināšanā nav tūlītēja rezultāta, tomēr viņš cer, ka tas būs jūtams, kad bērni izaugs: "Ir svarīgi, ka abi vecāki piedalās bērnu audzināšanā, jo gan mamma, gan tētis var daudz ko iemācīt. Tas ir komandas darbs, un tā tam ir jābūt."

Par kampaņu

Latvija jau gadiem ierindojas Eiropā veikto pašnāvību skaita TOP 3, un lielāko daļu pašnāvību veic tieši vīrieši. Vairums pašnāvību saistīts ar depresiju, psihoemocionālās veselības problēmām un nevēršanos pēc palīdzības.

Ar mērķi pievērst sabiedrības uzmanību un veicināt tās informētību par šo svarīgo, bet bieži vien nenovērtēto aspektu – vīriešu mentālo veselību, problēmu cēloņiem un iespējamām sekām –, februārī visos "Narvesen" veikalos norisināsies kampaņa "Nokod desiņu par vīriešiem": no katra nopirktā hotdoga pieci eiro centi tiks ziedoti biedrībai "Ogle" vīriešu mentālās veselības atbalstam.

Biedrības "Ogle" misija ir mazināt pašnāvību riska izplatību Latvijas sabiedrībā un novērst mentālās veselības problēmu rašanos, izglītojot sabiedrību par to nozīmi. Arī biedrība radās kāda traģiska notikuma rezultātā, kad dzīvi pamest izvēlējās kāds tuvs un mīļš ģimenes cilvēks. Ģimene nolēma darīt visu, lai pēc iespējas vairāk cilvēku redzētu citu izeju no mentālās veselības problēmām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!