mentālā veselība, robots, mākslīgais intelekts
Foto: Shutterstock

Iztēlojies situāciju – tu jūties slikti vai pat depresīvi, bet tev nav jāstāv garā rindā un jāmaksā barga nauda, lai aprunātos ar psihologu vai psihoterapeitu. Tā vietā tu datorā vai telefonā pēc pāris minūtēm jau sarunājies ar mākslīgo intelektu (MI), un tas tev sniedz arī tik ļoti gaidītās atbildes. Izrādās, daudzi cilvēki tā šobrīd patiešām dara – reāla psiholoģijas speciālista vietā izvēlas meklēt palīdzību pie MI. Kas par to sakāms nozares pārstāvjiem? Cik efektīvi un droši tas ir?

MI (mākslīgais intelekts) psiholoģijā integrēts jau daudzus gadus. Piemēram, 1966. gadā tika izstrādāts pirmais tērzēšanas robots ELIZA, kurš ar savu darbību atdarināja psihoterapeitu, vēsta "Positive Psychology". Taču nu jau teju ikkatram pazīstamais MI rīks "ChatGPT" radījis vēl lielāku pavērsienu, un cilvēki to izmanto arīdzan kā risinājumu, lai palīdzētu savai garīgajai veselībai.

Un tomēr "ChatGPT" nav vienīgais rīks, kas mūsdienās tiek izmantots kā psihologs sarunām par garīgo veselību. BBC vēsta, ka izveidota arī "Character.ai" platforma, kurā vari izveidot čatbotu, balstoties uz izdomātiem vai reāliem cilvēkiem. Tajā kopumā ir 475 roboti ar vārdiem "terapija", "terapeits", "psihiatrs" vai "psihologs", un vispopulārākie ir palīgi mentālās veselības jomā. Vispopulārākais bots ir ar nosaukumu "Psychologist".

Pagājušajā gadā tika izveidots MI rīks "Limbic Access", kurš kļuva par pirmo tērzēšanas robotu garīgās veselības jomā, kas ieguva Apvienotās Karalistes valdības izsniegtu medicīnas ierīču sertifikātu. Tagad tas tiek izmantots, lai klasificētu pacientus un viņu problēmas. Šobrīd tas darbojas kā palīgs, kas var diagnosticēt pacienta stāvokli ar 92 procentu precizitāti, vēstīts čatbotam paredzētajā mājaslapā "Limbic.ai".

MI ir spējīgs sniegt vien universālus ieteikumus, uzskata psihologs

Klīniskais psihologs un pētnieks Edmunds Vanags norāda, ka MI kā psihologs varētu kalpot cilvēku izglītošanai par mentālās veselības problēmām, taču tikai pie nosacījuma, ka rīks ir atbilstoši apmācīts ar korektu informāciju. "Galu galā psihologi nav tikai psihoterapeiti. Viņi bieži pilda arī izglītojošo funkciju, izglītojot cilvēkus par dažādiem traucējumiem un pazīmēm, kas liecina par mentālām grūtībām. Tur "ChatGPT" droši vien varētu būt noderīgs," viņš stāsta. Taču ir vairāki svarīgi iemesli, kādēļ nevajadzētu savu garīgo veselību uzticēt tikai mākslīgā intelekta rīkam, pastāsta klīniskais psihologs.

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!