sieviete, garlaikojas, darbs
Foto: Shutterstock

"Kāpēc darīt šodien, ja var izdarīt rīt?" – šādi varētu skanēt jebkura prokrastinatora himna. Rītdiena pienāk, bet tu jau atkal saki – labāk rīt. Mierinoši vārdi, kas neizbēgami pārvēršas ārkārtīgi nemierīgā stresa kunkulī brīdī, kad laika gandrīz vairs nav. Droši vien arī pats kādreiz esi atlicis kaut ko uz pašu, pašu pēdējo brīdi. Bet tad kā bumerangs nāk noliktais termiņš – sirds sitas, rokas svīst. Vai paspēsi izdarīt darāmo laikā? Un kas notiks, ja nepaspēsi? Kāda saistība ir prokrastinācijai un perfekcionismam? Kāpēc vispār atkal atrodies situācijā, kad stresā mēģini ķert aiz astes nepadarīto, jo visu atliki uz pēdējo brīdi jeb prokrastinēji, – par to stāsta psiholoģe Anda Gaitniece-Putāne.

"Atkal tu atstāji uz pēdējo brīdi!"

Eksperte skaidro, ka ikdienā ar vārdu "prokrastinācija" saprotam situācijas, kurās vajag pieķerties kādam darbam, bet mums ir grūti saņemties to īstenot, sākt jau tagad, un tas paliek vien nodomu līmenī. "Tad parasti iestājas brīdis, kad sākas pašpārmetumi: "Atkal tu atstāji uz pēdējo brīdi!" Mēs katrs zinām tādas situācijas, kad kaut ko vajadzētu darīt, bet prātā nāk domas: "Ai, esmu pārāk noguris! Darāmā ir tik daudz...Tas ir tik sarežģīti..." Vai: "Šodien jau tāpat nepaspēšu pabeigt, labāk rīt visu izdarīšu!" Ar šādām domām paši sevi bremzējām un nedarām to, kas būtu jāizdara," viņa stāsta. Dzīvē nereti to saucam par slinkumu, vai arī citi mums uz to norāda. Taču psiholoģijā to tik netīkamā un teju apvainojošā vārdā vis nesauc – to dēvē par atlikšanas uzvedību jeb prokrastināciju. Skan labāk? Varbūt. Bet tas ir stāsts par to, ka mēs apzināti, brīvprātīgi atliekam sev svarīgus, ieplānotus darbus, pat ja tam ir negatīvas sekas.

Jautāju ekspertei, vai vispār ir kāda atšķirība starp sliņķi un prokrastinatu. Viņa atbild tieši: "Es teiktu, ka patiesībā tas ir viens un tas pats. Zem abiem nosaukumiem slēpjas atlikšanas uzvedība. Sliņķis nedara lietas, ko vajadzētu darīt, un tā vietā dara kaut ko citu. Tas gan nenozīmē, ka dzīvē būtu jābūt tikai pienākumiem un rūpēm. Jādara, gan "vajag", gan "gribu" lietas."

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!