Atklātas un ikdienišķas sarunas var pasargāt bērnus no seksuālas vardarbības, norāda eksperti
Foto: Shutterstock

Bērnu aizsardzības centra (BAC) Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 (Uzticības tālrunis), Bērna māja un "Centrs Dardedze" no 20. līdz 27. novembrim īsteno informatīvo kampaņu "Saruna pasargā" ar mērķi pievērst plašākas sabiedrības uzmanību bērnu seksuālas izmantošanas riskiem un iedrošināt vecākus runāt ar bērniem par drošību savstarpējās attiecībās. Atklātas, vienkāršas un ikdienišķas sarunas par ķermeni, drošību un robežām var pasargāt bērnus no seksuālas izmantošanas.

"23.novembris Latvijā ir diena bērnu aizsardzībai no seksuālas izmantošanas, tāpēc ik gadu šai laikā aicinām ikvienu vecāku, pedagogu un citus profesionāļus aizdomāties – ko mēs katrs savā ikdienā varam darīt, lai to nepieļautu? Ir tikai dabiski gribēt izvairīties no nepatīkamām tēmām, taču kampaņas mērķis ir parādīt: sarunām par drošību attiecībās nav jābūt dramatiski nopietnām – tās var būt pozitīvas un pavisam ikdienišķags. Ja sākam jau no mazotnes, ir daudz lielāka iespēja, ka bērns spēs atpazīt nedrošas situācijas un nepaliks tajās viens," skaidro "Centrs Dardedze" valdes locekle Agnese Sladzevska.

20. novembrī Bērnu aizsardzības centra "Facebook" kontā un LSM ziņu portālā būs skatāma diskusija "Kā saruna var pasargāt" par to, kā tad īsti vecākiem ikdienā pārrunāt tēmu par drošību attiecībās dažādos bērna vecumposmos. Sarunā piedalīsies pusaudze Kate Rudzīte, biedrības "Tēvi" valdes loceklis Lauris Bokišs, "Centrs Dardedze" preventīvi izglītojošo programmu koordinatore Agnese Lorence un Bērnu aizsardzības centra programmas "Bērna māja" psiholoģe Inta Lākute. Diskusiju vadīs Gustavs Terzens.

Tāpat kampaņas ietvaros vecākiem izstrādāti un sociālajos tīklos pieejami izglītojoši materiāli par to, kā ietvert drošības tēmas ikdienišķās sarunās ar pirmsskolas, sākumskolas vecuma bērniem un pusaudžiem. Savukārt Uzticības tālruņa speciālisti atgādina, ka tālrunis sniedz ne tikai psiholoģisku atbalstu cietušajiem, bet arī iespēju anonīmi ziņot par aizdomām, uzklausot informāciju, kas nepieciešamības gadījumā tiek nodota atbildīgajām tiesībsargājošajām institūcijām.

"Bērnu seksuālas izmantošanas pazīmes ir grūti pamanāmas, taču, ja esam vērīgi un ieklausāmies tajā, ko bērni pauž, tad spēsim pamanīt pazīmes un sniegt palīdzību. Sekas vienaldzībai un klusēšanai var būt smagas, tajā skaitā bērniem veicina paškaitējumu un suicidālas domas, tāpēc, ja ir aizdomas par pāridarījumu, ir svarīgi nekavējoties ziņot un meklēt palīdzību. Klusēt nozīmē ļaut vardarbībai turpināties, taču katram no mums ir spēks pārtraukt šo klusēšanu un sniegt palīdzību tiem, kam tā visvairāk nepieciešama," uzsver Bērnu aizsardzības centra Bērnu labbūtības veicināšanas departamenta direktora vietniece Uzticības tālruņa nodaļas vadītāja Lāsma Lagzdiņa.

25. novembrī no pulksten 12 līdz 16 kā eksperte uz Uzticības tālruņa zvaniem atbildēs "Bērnu mājas" psiholoģe Agnese Bētiņa, kura zvanītājiem sniegs atbalstošas un informatīvas konsultācijas. "Bērnu aizsardzība pret seksuālo vardarbību sākas ar drosmīgu dialogu, zināšanām un patiesu atbalstu," atgādina psiholoģe Agnese Bētiņa, kura ikdienā sniedz atbalstu seksuālu izmantošanu piedzīvojušiem bērniem un viņu tuviniekiem.

Kampaņas laikā BAC aicina izmantot iespēju sazināties ar Uzticības tālruņa speciālistiem, ne tikai zvanot uz Uzticības tālruni 116111, bet arī rakstot mājaslapas čatā darba dienās no pulksten 12 līdz 20, rakstot uz e-pastu "uzticibaspasts116111@bac.gov.lv" vai lejupielādējot bezmaksas aplikāciju "Uzticības tālrunis", caur kuru iespējams sazināties ar uzticības tālruņa speciālistiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!