Jauns gads un jauns arī pats? Ja esi izvirzījis sev šogad jaunus, cēlus mērķus, lai pie tiem pieturētos, svarīgākā ir apņemšanās. Skaidrs, ka dažreiz slinkums ņem virsroku un jaunos mērķus uz brīdi paslaukām zem paklāja, bet ir dažas vienkāršas lietas, ko vari darīt, lai apņemšanās nezūd tālēs zilajās!
Kā rasta portāls "Veywell Mind" jaunais gads bieži vien šķiet kā jauns sākums un lieliska iespēja mainīt sliktos ieradumus, izveidot jaunas rutīnas, kas palīdzēs augt psiholoģiski, emocionāli, sociāli, fiziski vai intelektuāli. Skaidrs, ka domāt par jaunu apņemšanos ir daudz pievilcīgāk, nekā to ievērot. "Un līdz marta beigām daudzi no mums ir atmetuši savu apņēmību un atgriezušies pie vecajiem uzvedības modeļiem," portālā raksta psihosociālās rehabilitācijas speciāliste Kendra Čerija. Viņa skaidro, ka viena problēmas daļa var būt tā, ka mēs nezinām, kā to ievērot.
Jo konkrētāks mērķis, jo labāk
Lūk, daži no visizplatītākajiem mērķiem: zaudēt svaru, ievērot veselīgāku uzturu, regulāri sportot, sekot līdzi savām finansēm, atmest smēķēšanu, pavadīt vairāk laiku kopā ar ģimeni. Un tā katru gadu cilvēki apņemas nākamā gada laikā "zaudēt svaru", "būt produktīvākam" vai "būt formā". Bet šādi mērķi nav ļoti precīzi. Tā vietā, lai izvēlētos tik neskaidru mērķi, labāk izvēlieties ļoti konkrētu, sasniedzamu mērķi. Piemēram, vari apņemties zaudēt desmit kilogramus, noskriet pusmaratonu vai izveidot sarakstu, kas ikdienā jāizdara. Mērķis jāpadara reālistisks, nevis drastisks. Izvēloties konkrētu, sasniedzamu mērķi, arī var precīzi plānot, kā gatavojies sasniegt savu mērķi gada laikā.
Lūk, labs piemērs, ko aplūkojām jau iepriekš. ''Es ēdīšu labāk'' nav pietiekami konkrēts mērķis. Savukārt ''šogad es atteikšos no visiem cukurotajiem ēdieniem un baltajiem miltiem un katru dienu kādā no maltītēm ēdīšu dārzeņus'' gan ir konkrēts mērķis. Tāpat ''es vairāk braukšu ar velosipēdu'' ir pārāk nekonkrēta apņemšanās. Turpretim ''es katru dienu braukšu uz un no darba ar velosipēdu, ja vien neplosīsies viesuļvētra, kas braukšanu apgrūtinās'' ir ļoti konkrēta apņemšanās.
Labāk izvirzīt tikai vienu lielu mērķi
Ir vilinoši izvirzīt vairākus jaungada mērķus, bet Hertfordšīras Universitātes psiholoģijas profesors Ričards Visemans iesaka izvēlēties tikai vienu mērķi un koncentrēt savu enerģiju uz to, nevis pārāk izkliedēt sevi dažādu mērķu sasniegšanai. Pat viena neliela mērķa sasniegšana var vairot ticību sev. Lai sasniegtu lielāku mērķi, to var sadalīt vairākās daļās – izvirzīt vairākus mazus uzdevumus, ko laika gaidīt izpildīt un kas virzīs tuvāk lielajam mērķim. "Uzņemties pārāk daudz vienlaikus var būt biedējoši. Tas var būt īpaši grūti, jo jaunu uzvedības modeļu izveidošana prasa laiku un ilgstošus pūliņus. Koncentrēšanās uz vienu konkrētu mērķi padara apņemšanās saglabāšanu daudz sasniedzamāku," teic Čerija.
Plānošana
Vēl vajadzīga plānošana. Nevajadzētu gaidīt līdz pēdējam brīdim, lai savu mērķi izvēlētos. Prātīga izvēle un plānošana ir būtiska jebkura mērķa sasniegšanas sastāvdaļa. Tāpēc jāizdomā, kā risināt lielas izmaiņas uzvedībā. Piemēram, jāpadomā, ko tieši darīsi? Un kāpēc? Un kas būs veidi, kā sekosi līdzi tam, lai uzdevumus tik tiešām arī veic?
Ja sāc strādāt pie mērķa sasniegšanas bez jebkāda veida plāna, vari ātri vien iesākto pamest, saskaroties ar jebkāda veida šķēršļiem, neveiksmēm vai pretestību. Piemēram, ja mērķis ir skriet trīs reizes nedēļā, ko darīsi, ja būsit izlaidis četras dienas pēc kārtas, un kā rīkosies, ja vajadzēs paņemt atvaļinājumu slimības vai traumas dēļ?
Var sākt ar to, ka pieraksta savu mērķi, izveidojot sarakstu ar lietām, ko varētu darīt, lai sasniegtu šo mērķi, un atzīmējot visus šķēršļus, kas varētu gadīties ceļā. Precīzi zinot, ko vēlies paveikt un ar kādām grūtībām varētu saskarties, būsi labāk sagatavots pieturēties pie savas apņemšanās.
Sāc ar mazumiņu
Ja uzņemsies pārāk daudz pārāk ātri, pastāv lielāka iespēja, ka tava jaungada apņemšanās aizies pa burbuli. Daudzi uzsāk striktas diētas, pārpūlas sporta zālē vai radikāli maina savu ikdienas rutīnu. Tāda uzvedība mērķiem vien traucēs. Ja koncentrēsies uz šķietami sīkiem darbiem, kas jāpaveic, tas daudz vairāk palīdzēs sasniegt lielo mērķi.
Izvairieties no pagātnes neveiksmju atkārtošanas
Vēl viena stratēģija, lai ievērotu savu Jaungada apņemšanos, ir nepieņemt tieši tādu pašu apņemšanos gadu no gada. Ja cilvēki domā, ka var to izdarīt, viņi, iespējams, var, bet, ja viņi jau ir mēģinājuši un cietuši neveiksmi, ticība sev būs zema. Ja tomēr izvēlies sasniegt tos pašus mērķus, kurus mēģinājāt sasniegt iepriekš, velti laiku savu iepriekšējo rezultātu izvērtēšanai. Kuras stratēģijas bija visefektīvākās? Kuras bija vismazāk efektīvas? Kas ir liedzis saglabāt savu apņemšanos pēdējos gados? Mainot savu pieeju, šogad būs lielāka iespēja redzēt reālus rezultātus.
Atceries, ka pārmaiņas ir process
Šiem neveselīgajiem vai nevēlamajiem ieradumiem, kurus mēģini mainīt, iespējams, bija vajadzīgi gadi, lai tie vispār attīstītos, tāpēc kā vari sagaidīt, ka tie mainīsies tikai dažu dienu, nedēļu vai mēnešu laikā? Esi pacietīgs! Un pat ja pieļauj kļūdas, vienmēr vari atsākt un turpināt ceļu līdz mērķa sasniegšanai.