egoistisks cilvēks
Foto: Shutterstock

Visticamāk, mēs katrs zinām vismaz vienu cilvēku, kuru droši var saukt par egoistisku. Iespējams, tas pat ir kāds itin tuvs cilvēks, teiksim, radinieks, kurš pastāvīgi cenšas izmantot tavu tieksmi būt jaukam. Lai arī cik reizes būtu sniedzis šim cilvēkam izpalīdzīgu roku, kad palīdzība vajadzīga tev, šis cilvēks izgaist kā dūmi. Tāpēc ir svarīgi saprast, kā izbēgt no egoistisku cilvēku nagiem. Un, ja tas nav iespējams, kā ar viņiem sadzīvot? Par to raksta portāls "Psychology Today".

Protams, būtu jauki, ja no egoistiskiem un bieži vien arī nejaukiem cilvēkiem varētu vienkārši izvairīties. Uzsist knipi un viņu vairs nebūtu tavā apkārtējo cilvēku lokā, bet skaidrs, ka no egoistiem pilnībā izvairīties nav iespējams. Tie cilvēki, kas var būt tavi kolēģi vai ģimenes locekļi. Tad kā ar viņiem sadzīvot?

Klīniskā psiholoģe Lori Katza akcentē, ka nav gan runa par cilvēkiem un situācijām, kas apdraud tavu drošību – tā ir pavisam cita tēma. "Lai gan tā varētu būt smalka līnija, jo hronisks zemiskums noteikti ir aizskarošs, taču ne vienmēr dzīvībai bīstams vai nelikumīgs. Tā vietā izaicinājums ir tikt galā ar cilvēkiem savā ikdienas dzīvē."

Taisnības labad jāsaka, ka ne visi vēlas būt nejauki. Daži vienkārši var būt tik pārņemti ar sevi, ka nemaz nemana citu cilvēku vajadzības, jo ir aizņemti ar to, lai apmierinātu savējās. Tāpēc cilvēki var neapzināti pateikt vai izdarīt kaut ko aizskarošu, izcīnīt savu virstoni, neskatoties uz citiem, vai neievērot normālu sociālo uzvedību.

Bet citi, kas ir acīmredzami nejauki un egoistiski, var būt arī visai lieli aprēķinātāji. Piemēram, dari visu pēc tīrākās sirdsapziņas, lai kādam palīdzētu, bet tad tiec vainots, ka kaut kas nav izdevies gana labi. Vai arī kāds izmanto tavu laipnību un pēc tam to nenovērtē vai neatbild, kad tev arī ir kāda vajadzība. Vai arī vari dzirdēt, ka kāds runā tev aiz muguras, nevis pasaka savu neapmierinātību acīs.

Skaidrs, ka šāda veida mijiedarbības var emocionāli ietekmēt tavu laimi un labklājību, līdz vienā brīdī vairs nespēsi tikt ar to galā. Piemēram, šāda uzvedība no apkārtējiem var traucēt miegam vai bieži likt justies aizkaitinātam. Un galu galā tas ir nogurdinoši. Tāpēc ar laiku vari vispār sākt izvairīties no jebkādas socializēšanās.

Ideālā pasaulē pirmais solis būtu atklāti izrunāties ar cilvēku, kurš izturas riebīgi un egoistiski. Varbūt viņi reaģē uz kaut ko, ko nezini, vai varbūt pat reaģē uz kaut ko, ko esi pateicis vai izdarījis. Iespējams, nezini pilno ainu. Pirms secinājumu izdarīšanas vienmēr ir noderīgi izprast kontekstu. Bet ne jau vienmēr saruna ir iespējama un visu atrisina. Cilvēks var noliegt savu uzvedību, vai pārmest tev, ka esi rupjš, jo apsūdzi otru rupjībā.

Tāpēc vari pielietot arī šīs stratēģijas:

1. Saglabā vēsu prātu

Ja vari, tad, protams, paskaidro cilvēkam problēmu mierīgi. Bet, ja esi apdullis vai ārkārtīgi saskumis no tā, kas noticis, ir svarīgi nomierināties. Droši vien nevēlies saasināt situāciju, kas var novest pie slikta iznākuma. Vienmēr vari atgriezties un risināt problēmu vēlāk, kad esi gatavs.

2. Zini, ar ko tev ir darīšana

Ja zini, ka cilvēks allaž ir egocentrisks, tad nevajadzētu ieplest acis brīdī, kad cilvēks visiem liek pārkārtot savu grafiku, lai tas atbilstu paša egoista plāniem. Vai tiešām esi pārsteigts? Reālistiskas cerības pasargā no sajūtas, ka esi pilnīgi izsists no sliedēm.

3. Nospraud robežas

Velti laiku un padomā par savām vajadzībām. Kas tev ir pieņemami, bet kas nē? Parrunā savas vajadzības, jo zini, ka egoistiski cilvēki noteikti to darīs. Bet esi piesardzīgs, lai dikti ātri nepieļautu pārāk daudz piekāpšanās. Ja strādā ar agresīvu un egoistisku cilvēku, sadarbības piedāvājumi var darboties pret tevi pašu. Tā vietā padomā par to, ko vēlies, ko esi un ko neesi gatavs darīt.

4. Saki taisnību

Ieelpo un runā! Otram cilvēkam nav problēmu runāt; tad arī tu to vari. Tas nenozīmē, ka tāpēc jākļūst egoistam un jāizturas rupji pret otru. Tā vietā mierīgi izsaki savu viedokli vai aizstāvi savu nostāju. Tas parādīs, ka māki sevi aizstāvēt. Un, iespējams, radīsies veselīga, produktīva saruna. Bet izvēlies, par kuriem jautājumiem un situācijām vēlies strīdēties. Dažas problēmas var vienkārši nebūt pūļu vērtas. Ja nolem neiesaistīties, tā arī sev pasaki: "Tas nav tā vērts" un dodies prom. Dažreiz tā var būt vislabākā izvēle.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!