Padomi, kā iegūt jaunas un saglabāt jau esošās draudzības
Foto: Shutterstock

Draugi piešķir mūsu dzīvei brīnišķīgu dimensiju: viņi palīdz mums svinēt labos laikus un atbalsta mūs grūtajos brīžos. Spēcīgs un atbalstošs sociālais tīkls ir saistīts ar zemāku stresa līmeni, ilgāku mūža ilgumu un augstāku laimes līmeni. Tomēr ne vienmēr draudzību ir viegli saglabāt vai arī iegūt jaunus draugus, pat ja abas puses to vēlas. Lūk, ko vērts ņemt vērā.

Kā raksta psihoterapeits Maikls R. Edelšteins portālam "Psychology Today", ja vēlies iegūt jaunus draugus, jābūt konkrētam. Ja īsi aprunājies ar kādu, kurš varētu kļūt par draugu, ierosini konkrētu laiku, lai tiktos klātienē un labāk iepazītos. Izvairies no vispārīgiem izteikumiem, piemēram, "Parunāsim kaut kad vēlāk." Konkrēti izsakot savas vēlmes, palielinās arī iespēja, ka tās tiks piepildītas.

Vēl svarīgi ir regulāri plānot saziņu. Katras tikšanās beigās ieplāno nākamo. Vēl labāk – nosaki regulāru tikšanās laiku un dienu. Tad ikdienas steigā būs vieglāk neaizmirst par to, ka jāvelta laiks arī draugiem.

Ja saproti, ka esi iniciators teju visām tikšanās reizēm, var rasties iespaids, ka jaunais paziņa nav ieinteresēts turpināt draudzīgās attiecības. Taču jāņem vērā, ka varbūt cilvēks ir izteikts prokrastinators, tāpēc sarunāt plānus laikus viņam ir itin grūti. Ļoti iespējams, cilvēkam var būt bailes no noraidījuma vai sajūta, ka pienākumu ir pārāk daudz, tāpēc ne vienmēr iniciatīvas trūkums norāda uz negribēšanu. Protams, tas nav tavs uzdevums uzminēt, ko otrs domā. Cilvēkiem pašiem jāspēj komunicēt par to, ko viņi grib vai negrib. Uzsāc kontaktu, neatkarīgi no tā, cik nesamērīga šķiet iniciatīva. Pirms cilvēku uzrunā vari nodomāt: "Ja tam jānotiek, tas ir atkarīgs no manis," un, ja cilvēks nevēlas kontaktu, vismaz to uzreiz sapratīsi.

Draudzībā nevajag uztvert kritiku personīgi. Ja kritika ir pamatota, cilvēkam ir iespēja uzlaboties. Bet, ja tā nav, tad nav arī vērts tai pievērst uzmanību. Turklāt kritika ir tikai kāda cilvēka subjektīvs viedoklis. Tai nav spēka mazināt tavu vērtību kā personībai. Uztverot to personīgi, sev neko labu nedod – rodas vien sāpes un aizvainojums.

Jebkurās attiecībās ir labi saglabāt humora izjūtu, jo gandrīz visi novērtē humoru. Ja humors nerodas spontāni, vari iemācīties dažas asprātīgas frāzes no galvas. Humors kalpo kā līdzeklis attiecību stiprināšanai – jebkuram patīk pasmaidīt par kādu amizantu joku vai vēl labāk – smieties līdz asarām.

Tāpat, lai saglabātu vai gūtu jaunas draudzības saites, jāizrāda aktīva interese par drauga dzīvi: pagātni, tagadni un nākotni. Izjautā viņu par karjeru, attiecībām, vaļaspriekiem, veselību, aizrautībām un skatījumu uz dzīvi (filozofisku, garīgu un politisku). Grūti iedomāties kādu, kuram nepatiktu, ka viņā klausās. Diemžēl cilvēki bieži vien to piemirst, tāpēc gadās, ka tikšanās reizēs esi runājis bez apstājas, pat nepajautājot, kā sokas draugam. Un, kad viņš stāsta, ir aktīvi jāklausās un jāuzdod kāds precizējošs jautājums, lai draugs zinātu, ka tiešām esi sadzirdējis.

Vēl svarīgi ir pieņemt otru bez nosacījumiem. Kad pieņem cilvēku tādu, kāds viņš ir, tas veido piepildītu attiecību pamatu. Tavi draugi nav pilnīgi un perfekti – necenties viņus tādus padarīt, domājot, ka kaut kas viņos ir muļķīgs vai nepareizs. Aizvainojums, dusmas un naidīgums saindē vērtīgas attiecības. Draugiem var būt atšķirīgas vērtības, mērķi, uzskati, zināšanas nekā tev. Tas ir tas, ko nozīmē būt cilvēkam. Ja tev netīk cilvēks tāds, kāds viņš ir, tad kāpēc vispār vēlies draudzēties ar šo kādu?

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!