skriešana, vīrietis, rīts, fiziskas aktivitātes
Foto: Shutterstock

Vispirms jāsaprot, ka jebkura diennakts stunda, kura atvēlēta fiziskai aktivitātei, būs labāka, nekā vienkārša gulšņāšana dīvānā, skatoties TV. Un tomēr, ja vēlies saprast, kad tieši savā dienas plānā iespraust stundiņu vingrošanai, lai tā maksimāli atspēlējas mērķu sasniegšanā, vērts uzzināt, kā ķermenis uz aktivitātēm reaģē dažādos diennakts laikos.

Cīruļiem – sportiņš līdz ar saullēktu

Ja pamošanās agri no rīta nav problēma, tad no loģistikas viedokļa treniņam rīta stundās ir daudz priekšrocību. Pirmkārt, tas pacels tavu ego, jo būsi paveicis kaut ko produktīvu tad, kad citi vēl saldi čuč. Otrkārt, tavs ķermenis un gars jutīsies labi, jo dienu iesāksi ar laimes hormona endorfīna pieplūdumu organismā. Treškārt, vienu svarīgu lietu jau būsi paveicis no rīta, līdz ar to vakaru varēsi atvēlēt ģimenei vai draugiem.

Arī gana daudz pētījumu atbalsta vingrošanu rīta stundās, norāda portāls "Healthline". Kāds pētījums pierādīja, ka, ja cilvēki no rīta atvēlēja laiku vingrošanai, arī turpmākajā dienā viņi bija daudz aktīvāki, nekā tajās dienās, kad rīta treniņus izlaida. Papildu priekšrocība: sporta zāles apmeklējums no rīta veicina vielmaiņas darbību, līdz ar to vairākas stundas pēc treniņa tu sadedzināsi vairāk kaloriju.

Citi iemesli treniņam no rīta? Pētījumi liecina, ka trenēšanās vakarpusē var ietekmēt miegu. Tā kā vingrojumi palielina sirdsdarbības ātrumu un ķermeņa temperatūru, iemigt vakaros var būt daudz grūtāk. Tāpat zinātniski pierādīts, ka vingrošana pulksten 7 no rīta nodrošina daudz kvalitatīvāku miegu, nekā fiziskas aktivitātes vēlā pēcpusdienā vai vakarā. Vēl cits arguments – vingrošana tukšā dūšā palīdz sadedzināt vairāk tauku.

Arī pēcpusdienai un vakaram savi labumi

Lai gan tagad varētu šķist, ka rīts ir ideāls laiks sportiņam, arī pēcpusdienai un vakaram ir savas priekšrocības, viena no tām – papildu miega stundiņa no rītiem. Taču tas nav viss.

Tieši pēcpusdienā ķermenis spēj sniegt vislabāko rezultātu. Tā kā ķermeņa temperatūra dienas laikā paaugstinās, un no pulksten 14 līdz 18 tā ir visaugstākā, tāpēc šajā laikā ķermenis fiziskām aktivitātēm ir visgatavākais, līdz ar to treniņš būs efektīvs. Savukārt no rīta ilgāks laiks būs jāpavada, lai iesildītu (un pamodinātu) ķermeni.

Pēcpusdienā un vakarā reakcijas laiks ir visātrākais, kas ir svarīgi augstas intensitātes treniņiem un treniņiem uz skrejceļa. Vēla pēcpusdiena arīdzan ir laiks, kad pulss un asinsspiediens ir viszemākais, līdz ar to samazinās traumu iespējamība, bet sniegums uzlabojas.

Lai arī tiek uzskatīts, ka aktīva vingrošana vakara stundās var traucēt miega kvalitātei, kāds pētījums atklāja, ka tādus spēka treniņus kā svaru cilāšana vēlams veikt tieši vakarā, jo šie cilvēki naktī gulēja daudz labāk, nekā tie, kas šādiem treniņiem nodevās rīta stundās. Svarīgākais – netrenējies stundu pirms naktsmiera, jo tad gan iemigt varētu būt krietni grūtāk.

Cits svarīgs un lietderīgs iemesls: ja strādā darbā, kur stress ir klātesošs, kārtīgs treniņš vakarā var palīdzēt nolaist tvaiku un atbrīvoties no emocijām, norāda "Business Insider". Fiziskās aktivitātes var būt noderīgs rīks, kā mazināt trauksmi, kas saasina miega traucējumus vai citkārt pat noved līdz bezmiegam.

Kā tad ir labāk? Lai arī zinātniskie pierādījumi brīžiem šķiet pretrunīgi, skaidrs ir tas, ka fiziskās aktivitātes vēlams veikt jebkurā diennakts laikā, kad vien iespējams, nevis nesportot vispār. Otrkārt, kad saproti, kurš no diennakts laikiem tev vislabāk tīk, pie tā arī pieturies.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!