PantherMedia/Scanpix
Foto: PantherMedia/Scanpix

Statistikas dati rāda, ka viena no galvenajām veselības problēmām Latvijas sievietēm, tāpat kā vīriešiem, ir sirds un asinsvadu sistēmas slimības. Tāpēc, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) sveicot Latvijas sievietes, tuvojoties Starptautiskajai sieviešu dienai, aicina iepazīties ar vienkāršām metodēm, kā ikdienā cīnīties ar augstu asinsspiedienu.

Tajos gadījumos, kad augsta asinsspiediena ārstēšanu ar medikamentiem ir noteicis ārsts, aicinām rūpīgi ievērot ārsta norādījumus. Tomēr vērtīgi atcerēties, ka ir arī citi efektīvi paņēmieni, kā ikdienā saglabāt veselīgu asinsspiedienu. 

Piemēram, ar vitamīniem un uzturvielām bagāts, svaigs un kvalitatīvs ēdiens ikdienas uzturā, regulāras un sabalansētas fiziskās aktivitātes, kā arī emocionāla atslodze no ikdienas stresa spēj uzlabot gan asinsspiediena rādītājus, gan veselību kopumā.

Ēdienreizēm izvēlies tādus produktus, kas labvēlīgi ietekmēs Tavu sirds veselību, līdz ar to asinsspiedienu – tie ir augļi, dārzeņi, piena produkti ar zemu tauku saturu, pilngraudu produkti, zivis, pākšaugi un rieksti, kā arī citi produkti, kas satur daudz magnija (piemēram, kviešu klijas, saulespuķu sēklas, auzu pārslas, prosa) un kālija (banāni, spināti, avokado, bietes). 

Gatavojot ēdienu svarīgi sekot līdzi sāls patēriņam - ja Tev ir paaugstināts asinsspiediens, ieteicamā sāls daudzumam dienā nevajadzētu pārsniegt 1,5 g. Atceries, ka sāli mēs galvenokārt uzņemam, lietojot uzturā rūpnieciski ražotus pārtikas produktus (desas, buljona kubiņus, gatavos salātus u.tml.). 

Tāpēc vienkāršākais veids, kā samazināt uzņemtā sāls daudzumu ir atteikties no šāda veida produktiem, kā arī sekot līdzi produkta sastāvam uz iepakojuma.

Bez veselīga uztura, sirds veselībai un asinsspiediena regulēšanai ir nepieciešamas regulāras mērenas fiziskās aktivitātes. Vislabāk Tavai sirdij palīdzēs aerobās fiziskās aktivitātes, kas ir atkārtotas, ritmiskas kustības, kuru laikā tiek izmantotas ķermeņa lielās muskuļu grupas – kāju, plecu, roku muskuļi. 

Šādas kustības ir pastaigas ātrā solī, peldēšana, lēns skrējiens, dejas, braukšana ar divriteni, tenisa spēlēšana, kā arī pat mauriņa pļaušana u.c. līdzīgas slodzes aktivitātes. Cita veida fiziskās aktivitātes, tieši asinsspiediena kontrolēšanai, ir mazāk noderīgas. 

Piemēram, īslaicīga, augstas intensitātes fiziskā slodze – svarcelšana vai sprints, nav ieteicama. Tā ātri paaugstina asinsspiedienu un rada nevēlamu spriedzi sirdij un asinsvadiem. 

Noteikti esi ievērojusi, ka atrodoties emocionāla stresa un spriedzes stāvoklī, asinsspiediens mēdz paaugstināties. Jaunākie pētījumi liecina, ka pazīstamās relaksācijas metodes, tādas kā kontrolēta elpošana, joga, meditācija, spēj palīdzēt atgūt mieru un neļauties stresam. Tomēr joprojām nav izstrādāts universāls plāns stresa mazināšanai, kas būs derīgs ikvienam.  

Papildu veselīgam uzturam, fiziskajām aktivitātēm un stresa pārdzīvošanai, jāievēro visiem zināmie labas veselības priekšnosacījumi, kurus noteikti zini arī Tu – smēķēšanas atmešana, alkohola lietošana ar mēru, ķermeņa svara kontrole, kafijas lietošana ar mēru. 

Atceries, ka kofeīnam piemīt asinsspiedienu paaugstinoša ietekme. Cilvēkiem ar augstu asinsspiedienu kafijas lietošanu ieteicams ierobežot līdz divām kafijas tasītēm dienā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!