Internetā var atrast dažādus padomus vielmaiņas paātrināšanai, ko daudzi liek lietā cīņā ar lieko svaru. Diemžēl ļoti bieži to efekts tiek krietni pārspīlēts vai arī tā nav vispār, līdz ar to gaidītais rezultāts izpaliek. "Prevention", konsultējoties ar speciālistiem, apgāzis vairākus mītus par vielmaiņu un tās paātrināšanu.
Brokastu ieturēšana paātrina vielmaiņu
Mīts! Lai arī bieži dzirdam, ka brokastis ir dienas svarīgākā ēdienreize, šim (starp citu, apstrīdamajam) faktam nav nekādas saistības ar vielmaiņas paātrināšanos, portālam "Prevention" norāda personālais treneris Maiks Deiblers (Mike Deibler) no Sandjego.
Jā, brokastu vai jebkuras citas ēdienreizes ieturēšanai ir tā dēvētais termogēnais efekts, kad nedaudz pieaug vielmaiņas intensitāte uz tā rēķina, ka ķermenis papildu enerģiju tērē apēstā pārstrādāšanai, taču tas ir tikai uz laiku, kamēr organisms pārstrādā maltīti. Turklāt vielmaiņas ātrums nepieaug tik nozīmīgi.
Jāpiebilst, ka "Rutks" pērn bija uztura speciālistes Gitas Ignaces raksts, kur viņa atklāja, ka tie, kas neēd brokastis, ir apaļīgāki. Tas gan nav saistāms ar to, ka brokastu ēdājiem būtu ātrāka vielmaiņa, bet gan to, ka tie, kuri nepabrokasto mājās, bieži našķojas darbā pirms pusdienām un ne ar tiem labākajiem pārtikas produktiem.
Lai uzturētu veselīgu svaru, ir svarīgi starp ēdienreizēm nepieļaut lielu atstarpi, jo tad rodas tā sauktā "vilka apetīte" un ir gluži vienalga, ko ēst, galvenais – tūlīt un daudz.
Vairākas mazas maltītes dienā ir labāk nekā trīs lielas
Mīts! Bieža ēšana ne tikai nepaātrina vielmaiņu, bet pat var novest pie pārēšanās, jo kļūst grūti izkontrolēt uzņemto kaloriju daudzumu, pārliecināts Deiblers. Tā kā porcijas ir mazas, cilvēkam rodas ilūzija, ka viņš ēd maz, lai gan patiesībā, visu sasummējot, kaloriju daudzums nereti sanāk iespaidīgs.
Uztura speciāliste Reičela Linka (Rachael Link), kura praktizē Ņujorkā, tam piekrīt, piebilstot, ka tomēr daļai viņas pacientu ir izdevies atbrīvoties no liekā svara, ieturoties biežāk, taču tas bijis, pateicoties tam, ka biežāka ēšana viņiem palīdzējusi mazināt apetīti un novērsusi "vilka izsalkuma" veidošanos. Tajā pašā laikā šie cilvēki sekojuši, lai līdz ar ēdienreižu skaita palielināšanos neieaug arī uzņemto kaloriju daudzums.
Ja esi nolēmis ēst biežāk, lai dotu grūdienu savai vielmaiņai, vari nepūlēties – tam nebūs cerētā efekta, norāda uztura speciāliste. Tomēr, ja jau esi iemanījies ieturēt vairākas nelielas maltītes dienā tā, ka tavs enerģijas līmenis ir augsts un svars stabils, pieturies pie tā, saka Linka.
Uztura speciāliste Jeļena Pavlova portālam "Rutks" stāstīja, ka ēst ieteicams piecas reizes dienā ik pēc trīs stundām. Tas nozīmē – trīs pilnvērtīgas ēdienreizes un divas nelielas starpēdienreizes (uzkodu reizes), piemēram, vienā no tām var apēst augli, bet otrajā izdzert glāzi kefīra.
Augstas intensitātes intervāla treniņš paātrina vielmaiņu
Mīts! Lai arī tā dēvētais augstas intensitātes intervāla treniņš (ang. val. high intensity interval training) tiešām veicina kaloriju degšanu, nav teikts, ka tas rezultēsies vielmaiņas ātruma pieaugumā, saka sporta fizioloģe Reičela Strauba (Rachel Straub).
Vielmaiņas ātrumu ietekmē muskuļu masa. Jo tā ir lielāka, jo vielmaiņa strādā čaklāk. Tas tāpēc, ka muskuļu šūnas dienas laikā patērē vairāk kaloriju, nekā tauku šūnas, norāda Strauba. Izpētīts, ka spēka treniņi gan palielina muskuļu masu, gan liek rukt liekajiem tauciņiem, kamēr kardiotreniņi, tai skaitā augstas intensitātes intervālu treniņš, ko iecienījuši skrējēji, tikai samazina tauku masu. Tātad, ja tavs mērķis ir paātrināt vielmaiņu, "atslēga" ir spēka treniņi.
Personālā trenere Līza Nordkvista (Lisa Nordquist) "Prevention" norāda, ka kardiotreniņa ietekmē vielmaiņa darbojas intensīvāk vienu līdz divas stundas pēc tā, savukārt spēka treniņa ietekmē – pat 24 stundas.
"Spēka treniņš veido muskuļus, kam nepieciešamas kalorijas," saka Nordkvista. "Tas liek ķermenim uzkurbulēt motoriņu, proti, vielmaiņu, lai saglabātu muskuļu masu."
Kofeīns un asi ēdieni uzlabo vielmaiņu
Mīts! Lai arī kofeīnu saturošu dzērienu lietošana un asu ēdienu baudīšana rada nelielu pacēlumu organisma enerģijas (kaloriju) patēriņā un pastiprina siltuma ražošanu (tātad – divi vielmaiņas paātrinātāji), šis pacēlums nerada nozīmīgu un kur nu vēl ilgstošu vielmaiņas intensitātes pieaugumu, portālam "Prevention" klāsta recepšu portāla "Yummly" pārstāve Edvīna Klarka (Edwina Clark).
Vielmaiņa palēninās līdz ar vecumu
Mīts! Tas, ka vielmaiņa līdz ar vecumu noteikti palēnināsies, nav teikts, norāda personālā trenere Keisija Millere (Casey Miller). "Vielmaiņa līdz ar vecumu palēnināsies tikai tad, ja samazināsies tavs aktivitāšu daudzums," viņa saka.
Tā kā pieturies pie savas fizisko aktivitāšu rutīnas un, ja vien to jau neesi izdarījis, pievieno spēka treniņus, jo ir pierādīts, ka tie uzkurina vielmaiņu, mudina Millere.
Maltītes izlaišana palēninās tavu vielmaiņu
Mīts! Vienai izlaistai maltītei nav lielas ietekmes uz vielmaiņu, saka uztura speciāliste Linka. "Ir jāpieturas ļoti zema kaloriju satura diētai diezgan ilgu laiku, lai organisms ieslēgtu tā dēvēto taupības režīmu, kā ietekmē palēninās vielmaiņa, jo organisms sāk taupīt rezerves," viņa norāda.
Tomēr maltīšu izlaišana nav laba doma, jo līdz ar to parasti rodas ļoti liels izsalkums, kā ietekmē nākamajā ēdienreizē bieži vien tiek apēsts vairāk nekā divās kopā, viņa saka.