Iesaka fizioterapeite: kā 'izlocīt kaulus' pēc sportošanas, lai izvairītos no traumām
Foto: Vida Press

Klāt gada aktīvākā sportošanas sezona. Maratoni, sacensības un aktīvā atpūta rit pilnā sparā. Kopā ar ģimeni, draugiem vai vienatnē. Mežā, pie jūras, pļavā vai ūdenī. Lieliski un apsveicami! Bet šis ir arī gadalaiks, kad palielinās traumu skaits un fizioterapeitu kabinetus vairāk piepilda pacienti ar mežģījumiem, sasitumiem, sastiepumiem, u.c. kustību balsta aparāta traumām, skaidro fitnesa un veselības studijas "Vingrosev.lv" fizioterapeite Ieva Zvīgule, tādēļ speciāliste iesaka vingrojumus, ko veikt pēc fiziskām aktivitātēm, lai izvairītos no traumām.

Kā pirmā palīdzība, kas jāatceras katram sportotājam un fiziski aktīvam cilvēkam, ir "RICE – rest, ice, compression, elevation", jeb – traumētās vietas atpūtināšana, aukstuma/ledus kompreses, kompresijas jeb spiediena nodrošināšana un ekstremitātes pacelšana, lai tā atrastos augstāk par sirds līmeni. Var lietot arī gēlus un ziedes, kas paredzētas iekaisuma un sāpju mazināšanai. Ja nepieciešams, tad pretsāpju medikamentus. Ja sāpes nepāriet, noteikti jāvēršas pie speciālista, un jāveic izmeklēšana un individuāli piemērota ārstēšana.

Fizioterapeits var līdzēt ar traumētās vietas teipošanu. Ar teipu mazina tūsku, kas ir būtiski, lai audi ātrāk dzītu; stabilizē, atsāpina, atvieglo diskomfortu traumētajā vietā. Teips lieliski palīdz arī zilumu mazināšanā. Tāpat svarīgi ir palielināt rētaudu elastību, jo rētaudi nav tik elastīgi, līdz ar to palielinās atkārtotu traumu risks un var samazināties kustību apjoms. Rētaudi ir neizbēgamas sekas pēc saistaudu – muskuļu, cīpslu, saišu un ādas traumām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!