sieviete fitness vingrojumi nogurums
Foto: Shutterstock
Cenšoties uzlabot savu veselību un fizisko formu, daudzi cilvēki nolemj veikt vairāk fizisko aktivitāšu un apmeklēt sporta zāli. Tomēr, ne vienmēr izdodas sasniegt cerēto. Galvenais iemesls tam ir dažādas kļūdas, ko pieļauj daudzi sportot gribētāji.

Iedvesmojoties no "Prevention" un "Live Strong" ekspertiem, piedāvājam iepazīties ar izplatītākajām kļūdām, kas neļauj sasniegt iecerēto rezultātu

Tu nepievērs uzmanību vingrojuma kvalitātei

Foto: Shutterstock
Ir svarīgi ne tikai vingrot, bet arī darīt to pareizi. Ja pirmo reizi pildi vingrojumu, pievērs uzmanību tā izpildīšanas niansēm un ieklausies trenera sacītajā. Reizēm var nākties samazināt treniņa intensitāti, lai visu izpildītu pareizi. Par to satraukties nevajadzētu, jo pareiza vingrojuma izpilde tevi pasargās no traumām, kā arī palīdzēs sadedzināt vairāk kaloriju.

Tas attiecas gan uz kardio treniņiem, gan spēka vingrojumiem. Kustoties lēnāk, bet pareizāk, tu nodarbināsi vairāk muskuļu un sadedzināsi vairāk kaloriju, arī, izpildot spēka vingrojumus, pareiza pozīcija ļauj sadedzināt vairāk kaloriju nekā lielāks ātrums un smagāks aprīkojums.

Tu trenējies, kamēr tevi moka slāpes

Foto: Shutterstock
Ja esi fiziska aktīva un nodarbojies ar sportu, ūdens ir tavs draugs un sabiedrotais – bez tā tev nekas neizdosies. Teju ikviena organisma šūna satur ūdeni. Ja tavam ķermenim pietrūkst šķidruma, šūnas treniņa laikā nevar pareizi funkcionēt. Ja būsi izslāpusi, tu ātrāk nogursi un treniņš šķitīs daudz sarežģītāks, nekā tam vajadzētu būt. Izslāpis cilvēks nevar efektīvi pildīt fiziski smagas darbības. Tas skaidrojams arī ar to, ka organisms bez ūdens nevar nodrošināt ķermeni ar visiem hormoniem, kas nepieciešami muskuļu spēkam.

Dienās, kad tev paredzēts treniņš, ieteicams lietot vairāk ūdens. Stundu vai divas pirms treniņa ieteicams izdzert vidēji 60-70 gramus ūdens uz katriem 10 ķermeņa kilogramiem. Piemēram, cilvēkam, kas sver 60 kilogramus, pirms treniņa ieteicams izdzert apmēram 400 mililitrus jeb divas glāzes ūdens. Neaizmirsti, ka padzerties nepieciešams arī treniņa laikā un pēc tā. Tas palīdzēs atgūt šķidrumu, kas zaudēts ar sviedriem.

Tu nekoncentrējies treniņam

Foto: PantherMedia/Scanpix
Treniņa laikā ir ļoti būtiski veltīt uzmanību tam, ko tu dari un kā jūtas tavs ķermenis. Ja trenējies uz skrejceliņa vai velotrenažiera, var šķist ļoti ērti un interesanti, aktivitātes laikā palasīt grāmatu vai žurnālu. Tomēr tas noteikti nenāks par labu treniņa kvalitātei – nedomājot par to, ko dari, tu ne tikai vari veikt nepareizas kustības, bet, ļoti iespējams, samazināsies arī treniņa intensitāte. Līdz ar to rezultātu sasniegt var būt sarežģītāk.

Līdzīga situācija var rasties, ja tu visu laiku pildi vienus un tos pašus vingrojumus – tie zaudē efektivitāti, jo tos izpildi automātiski, bez īpašas piepūles. Ja treniņš kļuvis tik ierasts, ka tā laikā vari viegli aizdomāties par citām lietām, nepieciešams kaut ko pamainīt. Lai vingrojumi nestu rezultātu, tie jāveic ne tikai ar ķermeni, bet arī prātu. Reizēm pietiek tikai pamainīt treniņa tempu un aprīkojuma, piemēram, hanteļu vai stieņa, svaru, lai tu atkal spētu koncentrēties uz notiekošo.

Tev riebjas izvēlētais treniņš

Foto: Shutterstock
Treniņam un fiziskajām aktivitātēm nav jābūt tai dienas daļai, ko gaidi ar riebumu un nepatiku. Nav svarīgi, cik efektīva skaitās konkrētā nodarbība, tu no tās centīsies izvairīties, ja tev tā riebsies. Iespējams, ka neilgu laiku sevi pamocīsi, bet drīz vien visam atmetīsi ar roku, secinot, ka fiziskās aktivitātes nav domātas tev.

Atrod nodarbību, kas tev patīk un interesē. Tas palīdzēs iet uz treniņu ar prieku, nevis domām par to, ka tev tas ir obligāti jādara. Ir izpētīts, ka lielākā daļa cilvēku, kas ilgstoši nodarbojas ar sportu, apmeklē nodarbības, kas viņiem patīk. Tāpat fiziskās aktivitātes, kas nešķiet interesantas, tu pati vari par tādām padarīt. Piemēram, staigāšana raitā solī. Tā var šķist garlaicīga vienatnē, bet kopā ar kādu draugu tā var kļūt par tikpat aizraujošu nodarbi kā kinoteātra vai restorāna apmeklējums.

Tu neveic spēka vingrojumus

Foto: Shutterstock
Pastāv uzskats, ka kardio treniņi paredzēti kaloriju dedzināšanai un liekā svara zaudēšanai, bet spēka treniņi – muskuļu audzēšanai. Līdz ar to ļoti daudzi cilvēki, kas vēlas atbrīvoties no kāda kilograma, izvēlas veikt tikai kardio vingrojumus. Tomēr izvairīšanās no spēka vingrojumiem atbrīvošanos no taukiem vieglāku noteikti nepadarīs.

Spēka treniņu laikā tiek stiprināta cilvēka muskulatūra un palielināta muskuļu masa, kas ir ļoti būtisks priekšnosacījums, labākai vielmaiņai. Turklāt tas nav vienīgais ieguvums – cilvēki, kas kombinē spēka un kardio treniņus parasti dienā uzņem mazāk kaloriju nekā cilvēki, kas veic tikai kardio vingrojumus. Šāda kombinācija palīdz stabilizēt cukura līmeni asinīs, ļaujot ilgāk saglabāt sāta sajūtu.

Tu pārāk uzticies ierīcēm, mēģinot noskaidrot sadedzināto kaloriju skaitu

Foto: Shutterstock

Ir ļoti patīkami pavadīt stundu treniņā un redzēt, ka trenažiera monitors parāda – tu esi sadedzinājusi 500 kaloriju. Tomēr šis skaitlis var būt maldinošs. Ierīces patērēto kaloriju daudzumu aprēķina, ņemot vērā cilvēka svaru. Parasti šis skaitlis ir jau ievadīts trenažierī. Ja tavs svars atšķiras no šī skaitļa, un, ļoti iespējams, tā arī ir, uzrādītais sadedzināto kaloriju skaits būs nepareizs.

Ja tavs svars ir mazāks, nekā tiek izmantots ierīces aprēķinos, tad tev uzrādīs lielāku sadedzināto kaloriju skaitu, nekā tas ir realitātē. Ja cilvēks ir smagāks – realitātē viņš sadedzinās vairāk kaloriju., nekā rādīs monitors. Lai noteiktu precīzu sadedzināto kaloriju skaitu, lūdz palīdzību trenerim, kas izskaidros, kā to aprēķināt, ņemot vērā tava auguma parametrus un sirdsdarbību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!