1983. gadā Luiziānā (ASV) uz ielas tika atrasti divi kaķi ar ļoti īsām kājām. Viena kaķene izrādījās grūsna. Viņai piedzima četri kaķēni. Diviem no tiem bija īsas kājas. Vairāki kaķu audzētāji šos īskājainos kaķus sapāroja ar piemērotiem mājas kaķiem.
Mančkiniem tika noteikts šķirnes standarts, un 1995. gadā šo šķirni atzina viena no ASV kaķu audzētāju asociācijām. Pašlaik mančkinus audzē ASV un Francijā, kur tika ievests liels skaits šo kaķu.
Mančkini ir kustīgi un rotaļīgi kaķi. Viņi var spēlēties un rāpties kokos tāpat kā citi kaķi, bet īsās kājas neļauj lēkt tik augstu, kā to dara kaķi ar normālām kājām. Mančkini nespēj uzlēkt uz virtuves letes vai galda. Mančkini ir draudzīgi kaķi. Viņi ļoti labi satiek ar citiem kaķiem un arī ar suņiem. Mīlīgajiem kaķiem patīk piedalīties visos notikumos.
Īsspalvainā mančkina kažokam nav vajadzīga īpaša kopšana. Nepieciešams tikai reizi nedēļā izsukāt viņa kažoku un pēc tam to izķemmēt ar smalku ķemmi. Regulāri jāapgriež kaķa nagi.
Mančkini ir vidēji lieli kaķi ar platām, dziļām krūtīm un vidēja garuma asti, kura pakāpeniski kļūst smailāka un beidzas ar noapaļotu galu. Taisnās, muskuļotās kājas ir ļoti īsas. Pakaļkājas ir garākas nekā priekškājas. Izstādēs punktus zaudēs kaķi, kuru pakaļkājas locītava ir vērsta uz iekšpusi, kā arī kaķi ar pārmērīgi spēcīgu vai pārāk izstieptu ķermeni. Uz iekšpusi vai ārpusi vērstas ķepas, izteikta iedobe uz muguras aiz pleciem un līkas kājas tiek uzskatītas par trūkumiem, šādi mančkini izstādēs tiek diskvalificēti.
Mančkiniem ir vidēji liela, neizteiktas ķīļveida formas galva ar lielām, taisnām ausīm. Lielās, izteiksmīgās valriekstveida formas acis ir mazliet slīpas. Kaķiem ir īsspalvainas vai pusgarspalvains kažoks.
Tā kā gēns, no kura atkarīgas šīs šķirnes kaķu īsās kājas, ir dominējošais, pārojot mančkinu un parasto kaķi, pirmajā paaudzē iegūst mančkinu kaķēnus. Pašlaik atļauta mančkinu pārošana tikai ar parastiem īsspalvainajiem un garspalvainajiem mājas kaķiem, kuriem nav citu šķirņu asiņu piejaukuma.
Materiāla sagatavošanā izmantota Esteres Verhofas-Verhallenas enciklopēdija “Kaķi”.