Tiem, kam īpašumā ir māja ar lielu pagalmu, visa vasara tiek aizvadīta pļaušanas zīmē. Lai arī šķiet, ka rūpes par mauriņu neprasa daudz – tik iesēj un pļauj –, patiesībā aiz skaista mauriņa slēpjas māksla to sadzirdēt un lolot. Par kopta zāliena noslēpumiem un biežākajām ķibelēm jaunākajā raidījuma "Dārza jautājums" epizodē stāsta dārzniece un arboriste Ilze Andersone.

Ja pie mājas gribas redzēt nevainojamu zālienu, gluži kā golfa laukumu, tad pļaušanas darbiem jāatvēl laiks vismaz trīsreiz nedēļā. Ja gribas vienkārši skaistu un sakoptu zālienu, pietiks ar pļaušanu vienreiz nedēļā. Ja patīk skatīties, kā zied mārpuķītes, tad pļauj zālienu apmēram reizi mēnesī. Bet ja vēlies redzēt skaistu puķu pļavu, – pļauj tikai rudenī, uzsver dārzniece.

Atceries, ka nopļautā zālīte, kas paliek turpat mauriņā, darbosies kā mulča un mēslojums. Vai zāliens jālaista? Jā, ja tas ir nepieciešams, norāda Ilze Andersone, atgādinot, ka svarīgi arī nepārcensties ar liešanu, jo par to zāle nepriecāsies tikpat ļoti, kā par sausumu.

Savukārt, kā skaidrojis teritoriju projektēšanas, labiekārtošanas un uzturēšanas uzņēmuma "Gartens" eksperts Guntars Apinis, īpaši svarīgi zālienu laistīt ir jūlijā, kad pietiek vien ar divām sausām un karstām dienām, lai mauriņš izdegtu. "Tas ar laiku atjaunosies, taču kļūs arvien vārgāks, un virsroku gūs nezāles, kurām sakņu sistēma dažkārt sasniedz pat metra dziļumu, kamēr zāliena sakņu sistēma lielākoties ir no 15 līdz 20 centimetriem dziļa. Laistīšanas laikā augsni nepieciešams samitrināt tā, lai tā mitra būtu arī 15 līdz 20 centimetru dziļumā – dziļāk gan nē, jo tad atkal aizskalojam barības vielas. Pieredze rāda, ka pietiek, ja automātiskā laistīšanas sistēma naktīs 15 minūtes laista katru zāliena sektoru."

Tev ir jautājums par dārza darbiem? Raksti mums darzajautajums@delfi.lv! Mēs palīdzēsim atrast atbildi!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!