Kaķis ir viens no populārākajiem mājdzīvniekiem pasaulē, un dzīve iekštelpās kļuvusi par neatņemamu kaķu pasaules sastāvdaļu, bet tas rada arī negatīvu ietekmi uz dzīvnieciņa veselību. Proti, iekštelpu kaķiem ir krietni mazāk iespēju paust sugai raksturīgo uzvedību. Mīluļiem bieži nav stimulu sevi fiziski un mentāli nodarbināt, jo saimnieks pat parūpējies par "medījumu" bļodiņā. Ko kaķa saimnieks var darīt, lai sava mīluļa dzīvi bagātinātu padarītu interesantāku, stāsta "Rimi Mājdzīvniekiem" veselības eksperte, sertificēta veterinārārste Anete Kalniņa.
Skrāpēšana un nagu asināšana ir sugai raksturīga
Nagu asināšana ir kaķa bioloģiska vajadzība, tāpēc vidē jābūt pietiekami daudz skrāpelēm jeb skrāpēšanai paredzētām vietām un risinājumiem, lai neciestu interjers. Tās var būt stiprinātas gan vertikāli, gan horizontāli, atrasties uz sienas, grīdas vai pat klāt pie mēbelēm. Skrāpeļu izveidē nevajag baidīties būt radošam, tās var būt pašdarinātas, piemēram, veidotas no kartona kastes. Ja kaķis mājās ir izvēlējies konkrētu vietu, kur asināt nagus, skrāpeli vēlams novietot tieši tur, kur manāmas nagu atstātās švīkas.
Vieta, kur paslēpties
Kaķim nerūp, vai tā būs dārga un ekskluzīva kaķu māja, vai parasta kartona kaste, – arī elementārākie iepakojuma materiāli spēj radīt slēpņa sajūtu un tiks novērtēti. Pie tam bērniem būs iespēja radoši izpausties ar kastu apzīmēšanu!
Vertikālu virsmu pieejamība
Lai gan ikdienā biežāk savu mīluli redzam horizontālā stāvoklī, viena no kaķa dabiskākajām vajadzībām ir kāpelēšana un vertikālu virsmu iekarošana. Ārā kaķi kāpj kokos, pārvietojas pa jumtiem un palodzēm, taču iekštelpu apstākļos lieliski noderēs kāpelējamas mājas un pat dekoratīvi koku zari. Ideālā gadījumā kāpšļus ieteicams novietot pie loga, lai kaķis var pētīt ārpasauli. Te gan jāpatur prātā, ka atvērti logi ir kaķa ienaidnieks, sevišķi vēdināšanas režīmā, jo, mednieka instinktu vadīts, mīlulis var mesties pakaļ putniņam, kas var izvērsties ļoti bēdīgi.
Nozīmīga dzīves sastāvdaļa – rotaļas
Kaķis ir nakts dzīvnieks, tāpēc nereti traucē saimnieka miegu. Ja mīlulis bijis vienatnē un gulējis visu dienu, nav jābrīnās, ka nakts melnumā pēkšņi tiek medītas saimnieka kājas zem segas. Tādēļ ieteicams vakarā palielināt kaķa aktivitātes un rotaļāties jeb dot tam iespēju nogurt un naktī kopā kvalitatīvāk izgulēties. Ja kaķi ir divi, tie biežāk spēlēsies viens ar otru, savukārt, ja kaķis ir viens, jāatvēl laiks spēlēm – vecais triks ar mantiņu striķītī, bumbiņu dzenāšana, pat triku apguve ar kārumu palīdzību būs ļoti noderīgi paņēmieni kaķa enerģijas iztērēšanai.
Dažādoti barības pasniegšanas veidi
Dabā kaķis barību iegūst procesā: viņš novēro medījumu, pielavās tam, dzenas pakaļ un veiksmes gadījumā mielojas ar to. Kaķim nav jāēd no pārpildītas bļodas. Ja bļodiņa stāv nemitīgi pilna un nav nekā cita, ko iesākt, kaķis ēdīs, turklāt krietni vairāk, nekā tam nepieciešams, pieaugot aptaukošanās un diabēta riskam. Ir vērts izmēģināt barošanu ar mantiņām, kur iekšā ieliekams ēdiens.
Tādējādi kaķim ir jāpieliek pūles, lai tiktu pie ēdiena, un mantiņa jādzenā, jākustina. Veids, kā ar ēdiena palīdzību stimulēt sensorās sajūtas, ir izmantot dažādus trauciņus un rievotas plāksnes, kurās mitro barību iesmērēt, lai kaķim tā būtu jāizlaiza. Vērtīgi būtu izmēģināt arī interaktīvas ēšanas bļodas un paklājiņus, kur kaķim ar ķepas palīdzību jāmēģina tikt pie ēdiena. Protams, jāņem vērā: ja kaķis gadiem ilgi pieradis pie savas bļodas, pilnīga pāreja uz interaktīvajiem ēšanas modeļiem nenotiks ātri. Kaķis ar jauninājumiem ir jāiepazīstina, ļaujot saprast, kā tas strādā.
Dzirdnes ar strūklakas funkciju
Viena no biežākajām veselības problēmām istabas kaķiem ir kristālu veidošanās urīnā, jo kaķi ir ne tikai slinki ūdens dzērāji, bet arī kritiski ūdens vērtētāji – ūdenim jābūt tīram. Tekošs ūdens no strūklakas var veicināt dzeršanu, jo process kļūst interesantāks un labi ietekmē kaķa veselību, it īpaši urīnceļu saslimšanu gadījumā.
Kaķi nereti apstrādā mājas augus
Saimniekam jāpārliecinās, ka augi nav toksiski mīluļa veselībai. Lai kaķis tos liktu mierā, jānodrošina speciālā kaķu zāle, ko grauzt un kas stimulē gremošanas trakta darbību.