Dārzā jārūpējas par visu. Arī tādiem kokiem kā ozoli un bērzi, par kuriem bieži vien piemirstam. Kāds nokaltis zars, ieplaisājusi miza – šādus "sīkumus" pamanot, ir skaidrs, ka laiks pievērsties kociņa labsajūtai. Kā skaidro raidījuma "Dārza jautājums" vadītāja, dārzniece un arboriste Ilze Andersone, nav jābaidās kokus kopt visu cauru gadu. Galvenais saprast, kā un kad tas tiešām nepieciešams.

Kāpēc kokus vispār vajag kopt? Dārzniece skaidro, ka, tos laiku pa laikam apčubinot, uzlabojam koku veselību un arī izskatu. Vēl ļoti svarīgs aspekts – rūpi turot arī par lieliem kokiem, pasargājam savu dzīvību, mašīnu vai māju no iespējama nelaimes gadījuma. Kokus apgriežot pavasarī, mēs stimulējam tā augšanu. Kā arī vērts atcerēties – jo biežāk koku sakopjam, jo īsāks laiks katru nākamo gadu būs jāvelta tā apsekošanai.

"Teju katrā dārzā noteikti var atrast pa kādam skuju kokaugam. Egles, priedes es gan iesaku kopt vēsākā laikā, piemēram, novembrī, februārī, bet ne tad, kad ir lieli mīnusi. Ja šos augus griežam vasarā, viņi mēdz daudz sveķot, un sveķi piesaista kaitēkļus. Tūjas gan varam griezt biežāk, īpaši tās, kas sastādītas dzīvžogā," paskaidro Andersone. Savukārt lapu kokus var kopt visu cauru gadu bez bažām (šeit gan dārzniece piebilst, ka sulojošus kokus, piemēram, bērzus un kļavas, tomēr labāk apzāģēt pirms un pēc sulu tecēšanas laika), izņemot, ja ārā ir lieli mīnusi vai ārprātīgs karstums.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!