Video: Kā parūpēties par hortenzijām
Foto: DELFI

Kā baltas sniega kupenas, kas vietumis palēnām sārtojas, no jūnija līdz pat pirmajām salnām zied hortenzijas. Pēdējos gados tās savu popularitāti strauji atgūst gan pasaulē, gan Latvijā. Jelgavnieks Ilmārs Zirnis ar hortenzijām iepazinies pie draugiem Holandē. Tās jau vairāk nekā desmit gadus aug arī viņa dārzā.

Gluži kā baltas sniega kupenas. Cita lielāka, cita mazāka, cita augstāka, cita zemāka jelgavnieka Ilmāra Zirņa dārzā ikvienu atnācēju sagaida hortenzijas. "Pamatkrāsa startā visām ir balta. Zaļganbaltas, dzeltenīgi baltas. Šī sāk pilnīgi balta. Un tad tā mainās no maigi rozā uz intensīvāku rozā, uz spilgtāk rozā. Gala rezultātā septembra sākumā būs karmīnsarkana. Visu laiku ir ziedoša un visu laiku mainās krāsa. Ar to ir interesanta, un ar to iegūst aizvien lielāku popularitāti."

Ilmārs Zirnis stāsta, ka ar puķkopību esot saistīts kopš bērnības, jo arī vecāki bijuši puķkopji, tāpēc bijis tikai likumsakarīgi, ka pēc skolas beigšanas devies mācīties uz Bulduru tehnikumu. Kādreiz Ilmārs audzējis tulpes. Kā daudzi tolaik, vedis tās tirgot uz Krieviju. Nu jau vairāk nekā desmit gadus "saslimis" ar hortenzijām.

Zirnis: "Man dzīvē trāpās tā, ka es satieku interesantus cilvēkus. Biju Holandē pieredzes apmaiņā pie draugiem. Draugs man saka – aizbraucam pie kaimiņa, man jābrauc pēc hortenzijām, brauksi līdz? Protams, ka braukšu. Un ar to viss sākās. Pirmā krava bija mājās. No tiem laikiem, nu jau būs kādi gadi piecpadsmit, viena vēl dārzā zied."

Cik stādu dārzā ir, viņš gan nezinot, bet šķirņu esot daudz. Hortenzijas ir daudzgadīgi augi, to mūžs ir garš. Zirnis: "Tur tālāk paskatīsimies, hortenzijām ir jau pie divdesmit gadiem. Jau tika nopirktas palielas, iestādīju un aug tālāk. Šim ir kādi 15-17 gadi."

Ar selekciju vai pavairošanu Ilmārs nenodarbojoties, bet iepērkot mazus stādiņus.

Jau nākamgad arī mazie stādiņi jau parādīs savu ziedu krāšņumu. Lai gan bieži cilvēki hortenzijas uzskatot par kaprīzām puķēm, Ilmārs tam nepiekrīt, labprāt dalās ar savu pieredzi. Pieredzējušais hortenziju audzētājs stāsta, ka tām vajagot skābo augsni. "Mēs stādām absolūti tīrā kūdrā. Mums tepat ir kūdras purvs blakus – firmas "Latflora". Tur mēs pērkam kūdru. Rokam bedri. Visu to zemi izmantojam citiem augiem. Šeit ir tikai un vienīgi kūdra. Katru pavasari ieliekam papildmēslojumu iekšā. Tādu mēslojumu, kas visu sezonu lēnā garā izdala vajadzīgās vielas. Mēslo tikai vienreiz gadā. Te ir rezultāts. Te ir divas pamatvērtības: skāba augsne un mitrums, bet vienmērīgs mitrums. Man bieži jautā, cik vajag uzliet? 100 litrus? Cik litrus – nevaru pateikt, bet augsnei visu laiku jābūt mitrai."

Hortenziju ziedu lielums atkarīgs no šķirnes. To palielināt varot arī ar lielām mēslojuma devām, tomēr to nedrīkstot mēslot bieži. Ja augu mēslo vēl rudenī, esot liela iespēja, ka aukstākā ziemā augs apsals, bet, ja hortenzija būs pārlieta, saknes peldēs ūdenī, tā vienkārši nopūšot. Nereti gadoties, ka cilvēki informāciju par skaisto ziedu audzēšanu meklē internetā. Tā kā pašiem pieredze ar hortenzijām nav bijusi, neprazdami atšķirt derīgus padomus no pilnīgi nederīgiem, gadoties augu sabojāt, tas iznīkst.

Kad hortenzijas noziedējušas, nokaltušos ziedus nogriež. Hortenziju ziedēšanas laiks ir no jūlija līdz pirmajām salnām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!