Lepni plandošs valsts karogs savā pagalmā skaisti izskatās vienmēr, taču pavisam citu pievienoto vērtību tas gūst valsts svētkos, kad rīta kafijas tasi var malkot, lūkojoties sarkanbaltsarkanajās krāsās un pieminot to, cik braši un varonīgi mūsu senči reiz aizstāvēja Latviju. Ja karogs pagalmā vēl nav, taču gribas – kā saprast, kāda materiāla mastu izvēlēties?
Masti tiek izgatavoti no dažādiem materiāliem, piemēram, metāla, nerūsējošā tērauda, taču SIA "Mix Max" projektu vadītājs Jānis Krūka kā labāko variantu privātmājām min stiklšķiedras karogu mastus. Metāla masti ir krietni smagāki nekā stiklšķiedras, un, ja karoga pacelšanas sistēma atrodas masta ārpusē, vēja laikā striķis nepārtraukti atsitīsies pret mastu un radīs skaļu konstantu troksni. Turklāt metāla masts lielā vējā var deformēties.
Vai masti atšķiras kopšanas ziņā? Tas atkarīgs no vietas, kur tie uzstādīti, saka Krūka. Ja māja atrodas vietā, kur apkārt it koki un meži, jebkura materiāla porās laika gaitā sakrāsies dažādi netīrumi un sūnas. Šādos gadījumos mastu var mazgāt ar karstu tvaiku un augstspiediena mazgātāju.
Likumdošana nosaka, ka karoga kātam jābūt taisnam, gludam, baltā vai alumīnija krāsā. Karoga masta augšējā galā var būt dekoratīvs lodveida vai sīpolveida uzgalis alumīnija, bronzas vai baltā krāsā.
Lai arī metāla masti mēdz būt saliekami, to posmi tāpat ir pietiekami gari un neērti transportējami, norāda Krūka. Savukārt, ja karoga masts ir vienā gabalā, to transportē ar auto, kuram ir jumta bagāžnieks, piekabē vai smagajā automašīnā.
Ja karogu lieto karoga mastā, karoga augšējo malu nostiprina mastā ne zemāk par sešiem metriem no zemes tā, lai karoga apakšējais stūris atrastos ne zemāk par 2,5 metriem no zemes, nosaka likumdošana. Taču iespējams uzstādīt arī 12 metrus augstu karoga mastu.
Krūka pastāsta, ka pastāv iespēja dekoratīvā uzgaļa vietā uzstādīt zibensuztvērēju, tādējādi karoga masts var būt veids, kā mājokli pasargāt no zibens spērieniem negaisa laikā. Šādos gadījumos gan masta augstums ir svarīgs – tam jābūt vismaz divus metrus augstākam par pašu ēku, lai masts būtu augstākais punkts.
Stiprā vējā un vētrās karogs no masta jānoņem, taču karoga atsvaru gan nevajadzētu ņemt nost, citādi striķis kļūs vaļīgs un vējā var kārtīgi sapiņķerēties.
Vai karoga masta pamatni var ierīkot katrs saimnieks pats savām rokām? Kāda vieta karogam pagalmā būs vislabākā? Kā izvēlēties īsto variantu starp dažādām karoga pacelšanas sistēmām? Lasi vairāk rakstā "Pagalmā savs karoga masts: ko zināt un kā uzstādīt paša spēkiem".
Savukārt šajā rakstā uzzināsi pamatprincipus, kas jāzina un jāievēro, lietojot valsts karogu pie savas mājas. Viens no tiem: karogu izkārtu var turēt arī pastāvīgi, bet tad jāpieskata, lai tas vienmēr ir tīrs, neizbalējis un nebojāts, jo jālieto tikai tāds, kas ir perfektā lietošanas kārtībā.