Vai nav par agru ienest Ziemassvētku eglīti mājās?
Foto: Shutterstock

Visā pasaulē jau tiek rotātas mājas un daudzi uzstāda Ziemassvētku egles, izrādot to sociālajos tīklos. Skatoties uz šiem skaistajiem piemēriem, ikvienam gribas ātrāk ienest svētku sajūtu savās mājās. Taču cik agri ir par agru? Tā, lai svētku noskaņas vietā nenāktos saskarties ar eglītes skeletu.

Kristīgajā kalendārā advente ir laiks pirms Kristus dzimšanas, kas noslēdzas Ziemassvētku vakarā. Tradicionāli Ziemassvētku eglītes tiek uzstādītas un dekori izņemti no kastēm pirmajā adventes dienā vai ceturtajā svētdienā pirms Ziemassvētkiem. Šogad pirmā advente iekrīt 1. decembrī.

Tradīcijas atšķiras no valsts uz valsti. Piemēram, Itālijā daudzas ģimenes gaida līdz 15. decembrim, lai mājoklī nestu eglīti, savukārt tādās valstīs kā Beļģija, Luksemburga un Nīderlande Ziemassvētku eglīte mirdz jau sestajā datumā. Kā mājsaimniecības ekspertes Martas Stjuartes vietnē iedvesmoja "Etsy" tendenču eksperte Deina Izoma Džonsone: "Cilvēki par Ziemassvētkiem sajūsminās arvien agrāk, un nevajadzētu nevienu atturēt no prieka par svētkiem, jo tas ir laiks, lai pavadītu kvalitatīvu laiku ar draugiem un ģimeni."

norāda Lielbritānijas Ziemassvētku egļu audzētāju asociācija, neatkarīgi no aprūpes un uzglabāšanas trikiem, visticamāk būs jāsamierinās ar nobirušām skujām un sausiem zariem, ja koks mājās būs ilgāk par mēnesi. Taču, strīdēties nav vērts, ja svētku rota sagādā prieku. Kad, ko un kā darīt, lai šo svētku garu paildzinātu?

Eglītes iegādes laiks lielā mērā atkarīgs no tā, kur kociņu plānojat glabāt līdz svētkiem. Eglītes, sevišķi grieztās, nav ilgmūžīgas – pareizi kopjot, tās izturēs divas līdz trīs nedēļas. Vispareizāk būtu iegādāto eglīti pirms ienešanas telpās divas līdz trīs dienas paturēt vidēji vēsā vietā, kaut kur pa vidu starp āra un istabas temperatūru, lai eglīte aklimatizējas. Ja iegādājaties eglīti podiņā ar nodomu to vēlāk izstādīt dārzā, laiks, ko egle pavada siltumā, pēc iespējas jāsamazina.

Vēsums un mitrums

Pats galvenais, kas jāatceras, lai eglīte ilgi saglabātos svaiga, – nevienai eglei nepatīk siltums. Telpās jāizvairās to novietot tieši pie radiatoriem, kamīna vai citiem siltuma avotiem. Kā LU Botāniskais dārzs vēsta savā "Facebook" kontā, kad eglīte pārvesta mājās, tā no sākuma jānovieto vēsākā vietā, lai kociņš pierastu pie pēkšņajām izmaiņām. Sagatavo eglītei statīvu, kurā ieliets ūdens istabas temperatūrā. Ja eglīti uzreiz nes iekštelpās, tad ūdenim jābūt ļoti siltam, lai paplašinātos stumbra vadaudi – tādā veidā eglīte var vieglāk uzņemt ūdeni.

Svarīgs noteikums – eglei vajag daudz mitruma. Dabā tās aug mežos ar mitru augsni vai purvu tuvumā, tāpēc egle cītīgi jālaista, varbūt pat katru dienu, un jāapsmidzina ar pulverizatoru. Var pat blakus nolikt gaisa mitrinātāju. Latvijas valsts meži mājaslapā norādījuši, ka pirms eglīti ievieto ūdenī, egles stumbru nepieciešams iezāģēt, lai koks labāk uzsūktu mitrumu. Grieztām eglēm jāatjauno griezuma vieta, jo, kad tā kļūst sausa, egle vairs nevar iesūkt ūdeni: no stumbra jānogriež vēl viens līdz divi centimetri un jānotīra arī miza, lai eglīte labāk uzsūktu mitrumu. Ja nevēlies eglīti ievietot ūdenī, tad vari to ievietot mitrās smiltīs vai podā ar granti.

Neiztikt bez atjautīgām tautas metodēm (vairāk te) – ūdenim var pievienot glicerīnu, aspirīna tableti vai pāris karotes cukura, kas koku pabaros. Tāpat var svētku kociņu ievietot šķīdumā, kuru pagatavo, litram ūdens pievienojot divas tējkarotes citronskābes, vienu ēdamkaroti želatīna un divas karotes krīta pulvera. "KSenukai Latvia" produktu speciāliste Līna Spure pret šādām receptēm nav tik labvēlīgi noskaņota: "Ir pieejami dažādi mēslojumi grieztajām eglītēm, bet tā nav panaceja un nepagarinās egles mūžu divas līdz trīs reizes, kā sola ražotāji. Arī aspirīns un citas tautas metodes neko daudz nepalīdzēs. Egles izturība atkarīga no šķirnes un tā, cik svaiga ir eglīte iegādes brīdī." Eglīti labāk iegādāties autorizētās tirdzniecības vietās, piemēram, tirdzniecības centros vai audzētavās, jo tur tirgotās eglītes ir nocirstas speciālās audzētavās un to vietā iestādītas jaunas, tāpēc tā ir dabai draudzīgāka izvēle (par eglītes izvēli vairāk lasi te).

Izvēloties dzīvu Ziemassvētku egli, jāatceras dažas patiesības, lai pēc svētkiem iestādītais koks turpinātu priecēt arī pēc gada. Ja egle ir audzēta podā, tās poda lielums būs aptuveni vainaga platumā. Ja pods ir krietni mazāks par pašu eglīti, tas nozīmē, ka egle izrakta un ar apcirstām saknēm ievietota podā. Tāda egle pēc svētkiem vairs nebūs dzīvotāja, pat ja tiks savlaicīgi iestādīta.

Augsnei podiņā ir jābūt mitrai, bet eglītes saknēm caurvijušām visu augsni Ja augsne ir sausa un sakņu maz, eglīti nepērciet – iespējams, tā jau ir cietusi no nepareizas kopšanas. Kaut arī tas vēl nav redzams, tomēr iestādīta tā, visticamāk, aizies bojā (lasi te par to, kā izvēlēties eglīti podiņā).

Visām mazajām eglītēm ir vienādas kopšanas prasības – sakņu kamols visu laiku jāuztur mitrs, un to palīdzēs nodrošināt paliktnis zem podiņa, uzsūcot ūdeni tik daudz, cik augam nepieciešams. Ja zini, ka ilgāku laiku netiksi pie egles aplaistīšanas, ūdeni var liet paliktnī, un tad mitrums ilgāk saglabāsies (lasi te par to, kā rūpēties par eglīti podiņā)

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!