Mājas iegāde
Foto: Midjourney/DELFI

Jautājums: Pašlaik esmu dzīvokļa pirkšanas procesā. Visu kārtoju caur mākleri, kas uz maniem jautājumiem īsti atbildēt nevar. Man nav skaidrs, kādas nodevas man ir jāmaksā, vai līgums ir pareizs. Vai notārs varētu man palīdzēt?

Atbildi sniedz zvērināta notāre Linda Eglīte.

Ar pirkuma noformēšanu noteikti var palīdzēt zvērināts notārs. Lai iegādātos īpašumu, jānoslēdz pirkuma līgums, kuru sastāda zvērināts notārs vai, ja juridiskās zināšanas ir pietiekamas, to var darīt patstāvīgi. Pirkuma līguma sastādīšanas izmaksas atkarīgas no īpašuma vērtības (darījuma summas). Zvērināta notāra amata atlīdzība par līguma sastādīšanu saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu Nr. 737 "Noteikumi par zvērinātu notāru atlīdzības taksēm un to noteikšanas kārtību" 6. punktu ir 0,5 procenti no darījuma summas, bet ne mazāk kā 80 eiro.

Pērkot īpašumu, ir jārēķinās, ka būs jāmaksā valsts un kancelejas nodeva. Ja īpašumu pērk fiziska persona, valsts nodeva būs 1,5 procenti no pirkuma maksas vai īpašuma kadastrālās vērtības, ja tā izrādītos augstāka nekā pirkuma maksa. Savukārt, ja īpašumu pērk juridiska persona, tie būs 2 procenti no pirkuma maksas vai īpašuma kadastrālās vērtības, ja tā izrādītos augstāka nekā pirkuma maksa, bet abos gadījumos ne vairāk kā 50 000 eiro.

Ir jāņem vērā, ka katrā īpašuma iegādes darījumā ir savi apstākļi, kas var ietekmēt arī valsts nodevas apmēru. Piemēram, ja darījums notiek ar bērniem, laulāto, vecākiem, brāļiem, māsām, pusbrāļiem, pusmāsām, mazbērniem, mazmazbērniem vai vecvecākiem, tad valsts nodeva būs jāmaksā 0,5 procentu apmērā.

Samazināts nodevas apmērs ir noteikts arī personai, kura nekustamo īpašumu iegūst, izmantojot normatīvajos aktos noteikto valsts sniegto palīdzību dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai, kā arī citos normatīvajos aktos īpaši noteiktos gadījumos un apmērā, piemēram, ja pircējs ir persona, kurai ir derīga karte, kas izsniegta Latvijas Goda ģimenes apliecības programmas ietvaros.

Turklāt, ja īpašuma iegādei tiek ņemts kredīts, papildus jārēķinās ar valsts nodevu arī par ķīlas nostiprināšanu zemesgrāmatā, kas būs 0,1 procenti no galvenā prasījuma summas. Normatīvajos aktos ir noteikts arī kancelejas nodevas apmērs par katru ierakstu zemesgrāmatā, tostarp par jaunas tiesības (arī par ķīlas tiesības) nostiprināšanu būs jāmaksā kancelejas nodeva 15 eiro apmērā, bet, ja jauno īpašuma tiesības apliecinošo dokumentu – zemesgrāmatas apliecību – īpašnieks vēlas saņemt papīra formā, vēl papildus būs jāpiemaksā 8 eiro.

Iepriekš minētais skaidri parāda, lai noskaidrotu ar konkrēto darījumu saistītās detaļas, tostarp izmaksas, vajadzīga saruna. Notārs pilnīgi noteikti ir atbilstošs sarunu partneris. Jautājiet notāram!

Lai saņemtu zvērināta notāra pakalpojumus vai juridisku konsultāciju, aicinām vērsties pie kāda no notāriem, izmantojot Latvijas Zvērinātu notāru padomes interaktīvo karti: https://www.latvijasnotars.lv/notaries_map

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!