Lai gan ir vien janvāris, taču dārza darbu mīļotāji jau steidz papildināt dažādu dārzeņu sēklu krājumus, plānojot šā gada pavasara sēšanas darbus. Cik šogad stādīt tomātus, papriku? Bet kā ar gurķiem un ķirbjiem, kabačiem? Viens ir sēklu sarūpēšana, bet jau nākamais līmenis – zināt, kad vislabāk sēt vienu vai otru kultūraugu. Dārzniecības "Neslinko" saimniece Elga Bražūne gadu gaitā uzkrājusi savu pieredzi, pēc kādiem aprēķiniem noteikt visieteicamākas sējas dienas katrā mēnesī.
Ieteikumi sējas dienām ir attiecināmi uz dārzeņiem, kuriem uzturā lietojamais izaug virs zemes. Tie ir tomāti, gurķi, ķirbji, melones, arbūzi, galviņkāposti un citi. Dārzniece ir arī atzīmējusi (ar zvaigznīti – red.) dienas, kuras, viņasprāt, ir vislabākās tieši tomātu sējai, tomēr jāatceras, ka tās nav tomātu stādāmās dienas.
Ja runājam par tomātu sēšanu, audzējot stādus izstādīšanai neapkurināmā siltumnīcā, Bražūne neiesaka steigties. Ja pavisam nav miera un stādu audzēšanai ir sarūpēts arī speciāls apgaismojums, ātrākais, kad sēt tomātus, – 5.–10. marts, bet, ja doma ir stādiņus audzēt bez apgaismojuma, – sēšana ieteicama vien ap 20. martu, citiādi stādi, kamēr sagaidīs aizceļošanu līdz siltumnīcai, izstīdzēs un būs nomocīti, tāpat kā audzētāji, cenšoties tos sapurināt. Raugi, kad sēt dārzeņus un pēcāk uzzini divus svarīgus knifiņus, kā izaudzēt spēcīgus stādus!
Februāris
4. februāris no pulksten 15;
5. februāris visa diena;
9. februāris visa diena;
10. februāris visa diena;
11. februāris visa diena;
12. * februāris visa diena;
13. * februāris visa diena;
14. februāris visa diena;
23. februāris visa diena;
24. februāris visa diena.
Marts
3. marts no pulksten 11;
4. marts visa diena;
11.* marts visa diena;
12. * marts visa diena;
13. marts visa diena;
14. marts visa diena;
22. marts no pulksten 7;
23. marts visa diena;
24. marts līdz pulksten 17;
31. marts visa diena.
Aprīlis
1. aprīlis līdz pulksten 15;
8.* aprīlis visa diena;
9. aprīlis visa diena;
10. aprīlis visa diena;
11. aprīlis visa diena;
12. aprīlis visa diena;
13. aprīlis visa diena;
18. aprīlis no pulksten 17;
19. aprīlis visa diena;
20. aprīlis visa diena;
28. aprīlis no pulksten 8 līdz 21.
Maijs
5.* maijs visa diena;
6. maijs visa diena;
7. maijs līdz pulksten 10;
9. maijs visa diena;
10. maijs visa diena;
11. maijs visa diena;
12. maijs visa diena;
16. maijs visa diena;
17. maijs visa diena;
25. maijs līdz pulksten 15.
Jūnijs
Gurķu sēja uz lauka:
1.* jūnijs no pulksten 10;
2.* jūnijs visa diena;
3. jūnijs visa diena.
Divi mazi, bet ļoti svarīgi knifiņi, lai stādi būtu braši un neizstīdzētu
Pēc Bražūnes teiktā, tieši laistīšana un atbilstoša gaisa temperatūra spēlē lielu lomu, lai stādi būtu veselīgi un braši. Daudzi cilvēki sūdzoties par stādu stīdzēšanu, nesaprotot, kas par vainu.
Gaisa temperatūra – dienā tai jābūt līdz +20 grādiem pēc Celsija, saulainā dienā – vēl var būt līdz +24, taču naktī stādiem vēlams nodrošināt +10 līdz 12 grādu temperatūru. Tas nozīmē, ka tā jāpazemina. Saprotams, ka tiem, kuri stādiņus audzēs istabā uz palodzes, to izdarīt būs visai sarežģīti, un neviens taču negribēs gulēt tik vēsā telpā, bet, ja vien iespējams, stādus uz nakti vēlams ievietot kādā vēsākā mājokļa telpā. Bražūne gan no dārza darbu mīļotājiem dzirdējusi, ka cilvēki tomātiem zemāku temperatūru naktī cenšas nodrošināt, ap tiem izvietojot aizslietņus.
Vēdināšana, lai idejiski pazeminātu gaisa temperatūru, gan nav ieteicama, jo stādi ir maigi jo maigi, un aukstā gaisa plūsma tiem var kaitēt.
Laistīšana – tomātu stādi jālaista no rīta nevis vakarā. Ja diena ir apmākusies un zemīte nav izžuvusi pavisam, stādus nelaista. Vislabākais laistāmais būs lietus vai sniega ūdens, taču derēs arī iepriekš 12 stundas nostādināts ūdens. Ja tas, piemēram, ir sapildīts lielā pudelē, ūdeni pirms laistīšanas nesaskalo, bet izlej tā, lai dibenā nedaudz paliek, un pielej klāt svaigu nākamajai reizei.
Ja ievēros šos divus nosacījumus, stādi būšot ļoti spēcīgi!
VAAD aicina neuzķerties uz Krievijas, Baltkrievijas dārzeņu sēklu pārdošanas sludinājumiem sociālajos tīklos
Reaģējot uz sūdzībām, kas saņemtas no sociālo tīklu lietotājiem par trešo valstu mazo iepakojumu dārzeņu sēklu tirdzniecību, Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) informē, ka Krievijas un Baltkrievijas izcelsmes dārzeņu sēklu tirdzniecība nav atļauta.
Latvijā atļauts pārdot sēklas
Saskaņā ar noteiktajām prasībām Latvijā atļauts pārdot sertificētas sēklas, ja:
Šķirne iekļauta Latvijas augu šķirņu katalogā vai Eiropas Savienības (ES) kopējos šķirņu katalogos;
Sēklas ir sertificētas Latvijā, citā ES dalībvalstī vai valstī, kas ir minēta noteikumos par sēklu ekvivalenci no trešajām valstīm;
Sēklu partija atbilst sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumu prasībām;
Sēklas ir saiņotas un etiķetētas atbilstoši sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumu prasībām;
Sēklu kvalitāti apliecinošie dokumenti atbilst sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumu prasībām.
Saskaņā ar Sēklu un šķirņu aprites likuma 22. pantu par sēklu tirdzniecības prasību pārkāpumiem var piemērot naudas sodu līdz 350 eiro.
VAAD atgādina, ka stādi un sēklas ir viens no galvenajiem augu slimību un kaitēkļu izplatības veidiem un to aprite tiek stingri reglamentēta. Nezināmas izcelsmes sēklas rada lielu risku augu slimību, kaitēkļu un nezāļu izplatībai, kā arī var būt ģenētiski modificētas. Sēklas, kas iegūtas trešajās valstīs, kur sēklu kvalitātes novērtēšanas sistēma nav atzīta līdzvērtīga ES esošajai, tas attiecas arī uz Krieviju un Baltkrieviju, nav atļauts tirgot ES.
VAAD norāda, ka ES no trešajām valstīm ievest sēklas, tajā skaitā savām vajadzībām, rokas bagāžā un sūtīt pa pastu vai izmantojot citus pārvadātāju pakalpojumus, var tikai tad, ja tām ir pievienots fitosanitārais sertifikāts, kas apliecina, ka sēklas ir pārbaudītas un nesatur kaitēkļus un slimību ierosinātājus. Fitosanitāro sertifikātu izdod konkrētās valsts atbildīgā augu aizsardzības institūcija.