![Ieteikumi, kā izgatavot drošu būri mājas strazdam Ieteikumi, kā izgatavot drošu būri mājas strazdam](https://images.delfi.lv/media-api-image-cropper/v1/b2776ee5-dc9b-45ac-9b6a-c3bbea3bf0ed.jpg?w=576&h=324&r=16:9)
Rūpējoties par pieejamām un drošām ligzdošanas vietām 2025. gada putnam – mājas strazdam, Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina šogad uzstādīt putnu būrus. Izgatavojot vai iegādājoties un uzstādot putnu būri, jāatceras par tā drošumu, lai neradītu papildu riskus putna ligzdai. Turpinājumā ieteikumi, kā izgatavot drošu būri.
Par 2025. gada putnu izziņotais mājas strazds (Sturnus vulgaris) ir Eiropā un Latvijā ierasta un izplatīta putnu suga, kas ligzdo lauku ainavā un piepilsētās, kā arī mežos, parkos un kapsētās. To var atpazīt pēc apspalvojuma – tas ir melns ar metālisku, zaļganvioletu spīdumu un sīkiem, gaišiem raibumiņiem. Mājas strazdam ir nosmailoti spārni, īsa, taisnstūrveida aste un brūngansārtas kājas. Putna smailais, pagarais knābis vasarā ir dzeltenīgi bāls, bet ziemā – tumši pelēks.
Mājas strazds ir gājputns, turklāt sugai ir raksturīga starpmigrācija – pēc mazuļu izvešanas putni aizlido aptuveni pusceļu uz ziemošanas vietām, lai tur barotos un pēcāk turpinātu migrāciju tikai rudenī. Rudenī un ziemā mājas strazdi pulcējas lielos, trokšņainos baros, lai aizsargātos no plēsējiem un veiksmīgāk atrastu barību uz laukiem, dārzos un citviet. Mājas strazds ir uzskatāms par vienu no pirmajiem pavasara vēstnešiem.
Kādam jābūt mājas strazda būrim?
Izgatavojot putnu būri, svarīgi atcerēties, ka tā priekšējās sieniņas iekšpusē nedrīkst būt gludas un noēvelētas. Ja būra sieniņas ir pārāk slidenas, jaunie putni var nesasniegt skreju, netikt ārā no būra un aiziet bojā.
Būra dēļiem ieteicams būt vismaz divus centimetru bieziem, jo tas nodrošinās putnam piemērotu mikroklimatu – sargās no nosalšanas agros pavasara rītos un no pārkaršanas saulē. Savukārt, lai pasargātu būri no piesūkšanās ar ūdeni un no ātras satrunēšanas, kā arī no būra grīdas izkrišanas riska, būra grīda ir jāpienaglo iekšpusē – starp tā sieniņām (nevis no apakšas).
Drošs putnu būris ir būris bez laipiņas (sēžampuļķīša) pie skrejas – tas ir lieks, jo apdraud putnu mazuļus, ļaujot uz tā apsēsties mazuļu laupītājiem – piemēram, žagatām, kas mazuļus viegli var izvilkt pa skreju un apēst.
Putnu būri jāizliek tur, kur pietrūkst ligzdošanai piemērotu vietu, piemēram, dobumainu koku. Putnu būri mājas strazdus un citus dobumperētājus nodrošina ar papildu ligzdvietām. Būrītis pie koka stumbra jāpiestiprina divu līdz piecu metru augstumā vai arī cilvēka auguma augstumā, ja tuvumā nav cilvēku, kas varētu traucēt ligzdošanai.
Attālums starp mājas strazdu būrīšiem var būt neliels – daži metri, jo mājas strazdiem nav teritorijas, tie ligzdošanas sākumā aizsargā un cīnās tieši par būri, nevis apkārtējo teritoriju (kā, piemēram, zīlītes). Mājas strazdu būrīšus var stiprināt arī pie ēku sienām. Būrīšus ieteicams izvietot atklātā ainavā, dārzos, parkos, koku puduros, apdzīvotās vietās, arī mežmalās. Lai arī putnu būri ieteicams izvietot austrumu vai dienvidaustrumu virzienā, tomēr svarīgāk par virzienu ir pārliecināties par šīs vietas nepieejamību plēsējiem.
Ja iecerēts putnu būri izvietot stabā pie mājas, koku zem būrīša ieteicams noklāt ar slidenu materiālu, piemēram, ar plēvi vai metālu. Tas pasargās putnu būra iemītniekus no plēsēju, tostarp kaķu vai caunu, nepieteiktajām vizītēm.
Būrītis jāveido tā, lai rudenī varētu izņemt un izmest veco ligzdas materiālu. Kaut arī mājas strazdi paši tīra savus būrīšus, tie tomēr ir jāgatavo atverami, jo visai bieži strazdu būrīšos ligzdo citu sugu putni, kas paši veco ligzdas materiālu ārā neizmet.
Padomi un tehniskie rasējumi, kā pagatavot mājas strazdam drošu putnu būri, pieejami šeit.
Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina iesaistīties mājas strazdu novērojumos
Šogad Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina skolas iesaistīties parauglaukumu izveidē un uzraudzīšanā. Biedrība nodrošinās praktiskus padomus parauglaukumu izveidē un atbalstu mājas strazdu mazuļu gredzenošanā. Intereses gadījumā jāsazinās ar 2025. gada akcijas koordinatoru ornitologu Oskaru Keišu, rakstot uz e-pastu oskars.keiss@lu.lv.
Ja izdodas novērot mājas strazdu dabā, ikviens ir aicināts iesaistīties sabiedriskajā zinātnē un reģistrēt savu novērojumu portālā vai mobilajā lietotnē Dabasdati.lv, jo tie būs noderīgi dati tālākiem pētījumiem par mājas strazdu ligzdošanas un migrācijas paradumiem.
Īpaši Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina ziņot par mājas strazdiem ar krāsainiem gredzeniem – tie apgredzenoti Latvijas Universitātes petījuma laikā par mājas strazdu migrāciju un tiem ir piestiprināts ģeolokators – ierīce, kas uzkrāj datus par putna migrāciju. Par šādiem novērojumiem jāziņo Oskaram Keišam, rakstot uz e-pastu oskars.keiss@lu.lv vai sazinoties par tālruni (+371) 29236300.