<a rel="cc:attributionURL" href="https://www.flickr.com/photos/titkov/">Nickolas Titkov</a> / <a rel="license" href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/">cc</a>
Pēdējos gados kaķu šķirņu kļūst arvien vairāk un ir arvien dažādākas. Jau sen aiz muguras laiki, kad pazinām tikai pūkainos Persijas vai slaidos Siāmas kaķus. Dabas māte nereti mēdz sagādāt negaidītus pārsteigumus, un tā noticis arī ar Amerikas sprogausu kaķiem. Ne velti, ieraugot šo dzīvnieku pirmo reizi, rodas jautājums – kas viņam noticis ar ausīm? Vai arī – vai jūs kaķim ausīs liekat matu ruļļus?

Šiem dzīvniekiem patiesi šādas ausis ir visu dzīvi, un neviens neizmanto ne loku šķēres, ne ruļļus, lai savam runcītim iegūtu graciozās sprogas ausu galos. Tā ir šīs šķirnes būtiskākā iezīme.

Reiz kādā saulainā dienā...

Kāda amerikāņu dzīvnieku audzētāja par šo interesanto kaķu šķirni reiz teikusi, ka tās "dizaina" autore ir Dabas māte. Un tā tiešām ir! Kādā karstā 1981. gada vasaras dienā Rugu ģimenei mazā Kalifornijas pilsētiņā pie mājas sliekšņa parādījās noklīdusi melna garspalvaina kaķene ar interesantām ausīm. Kaut arī sākotnēji tur patvērumu meklēja divas māsiņas – melnā Šulamīte un melnbaltā Panda, tikai Šulamīte izvēlējās palikt kopā ar Rugu ģimeni, Panda tomēr deva priekšroku dzīvei savvaļā. Šulamīte nekavējoties ieguva visas saimes nedalītu mīlestību, un ģimene pat nevarēja iedomāties, ka negaidītā sastapšanās ar neparasto melno kaķenīti kļūs liktenīga jaunas šķirnes izveidošanai.

Pēc sešiem mēnešiem Šulamīte laida pasaulē četrus jaukus kaķēnus, diviem bija tādas pašas sprogainas ausis kā mammai. Pēc pāris gadiem tika uzsākta selektīva šīs šķirnes kaķu audzēšana. Tai pašā laikā ģenētikas speciālisti veica dažādus pētījumus un secināja, ka gēns, kas rada ausu sprogošanos, neatstāj negatīvu iespaidu uz šo kaķu veselības stāvokli.

Sakarā ar šķirnes dažādo mājas kaķa izcelšanos sprogausu kaķi sastopami gan ar īsu, gan ar garu spalvu, kas var būt jebkurā krāsā ar jebkādu to izvietojumu, ieskaitot retos krāsu punktiņus, kas sākotnēji bija redzami Šulamītes pirmajā metienā.

Tā kā šķirne ir radusies ASV un tieši neparastās ausis ir tās būtiskākā iezīme, tad tā ieguva nosaukumu Amerikas sprogausu kaķis (angliski – American Curl, curl – sprogas).

Ausīs ruļļus neliek

Kaķēni Amerikas sprogausu māmiņām dzimst ar taisnām ausīm. Tās sāk skrullēties divu līdz piecu dienu vecumā. Līdz četru mēnešu vecumam austiņu izliekuma leņķis mainās, līdz tās ir pilnībā izveidojušās un nostiprinājušās. Amerikas sprogausu kaķa auss skrimslis ir stingrs, līdzīgs cilvēka ausij. Ausīm jābūt stingrām no pamata līdz vismaz 1/3 no tās augstuma, savukārt auss galam jābūt elastīgam, kustīgam. Auss izliekumu nosacīti "mēra" grādos – tas var būt, sākot no gandrīz taisnām ausīm līdz ausīm ar arku 90-180 grādu izliekumā, kas līdzinās graciozam gliemežvāka izliekumam.

Kaut arī Amerikas sprogausu kaķa raksturīgākā pazīme ir tā neatkārtojamās sprogainās ausis, vienlīdz liela nozīme ir arī ķermeņa tipam un zīdainajam, cieši piegulošajam kažokam. Šķirnei raksturīgas arī valrieksta formas acis.

Ausīs paslēpti neizsīkstoši enerģijas krājumi

Gluži kā Lāčplēsim spēks, tā, šķiet, arī sprogaušiem ausīs ir paslēpti kādi nerātnību un neizsīkstošas enerģijas krājumi. Ne tikai ausis, bet arī viņu raksturs ir unikāls un neatkārtojams. Ja šie kaķi neguļ uz kāda augstākā mājas plaukta vai nav ielīduši kādā groziņā vai katliņā, tad dīdīsies gar jūsu brillēm, kad gribēsit lasīt avīzi vai grāmatu. Sprogauši ir ļoti sabiedriski, uz cilvēkiem orientēti, uzticami, mīloši, sirsnīgi dvēseļu biedri, kuri ātri pielāgojas jaunām situācijām, kā arī dzīvei kopā ar citiem mājdzīvniekiem un maziem bērniem. Viņi ir ziņkārīgi un inteliģenti.

Uzmanībā pret savu saimnieku šie kaķi līdzinās suņiem, sekojot viņam līdzi, lai nenokavētu ko svarīgu. Sprogauši nav agresīvi, vienmēr ir mīļi un draudzīgi. Būdami vērīgi, bieži vien palīdz saimniekiem jebkurā darbā, lai ko viņi darītu. Šiem kaķiem labprātāk patīk piedalīties vakariņu gatavošanā nekā vienkārši noskatīties uz notiekošo rosību virtuvē.

Sprogaušus mēdz saukt arī par kaķu Pīteru Penu – dzīvnieks saglabā savu kaķēna personību visu mūžu. Tādēļ nebūs nekāds pārsteigums, ja redzēsit draisku 12 gadu vecu sprogausi, kurš bez piepūles lec pakaļ savai mīļākajai mantiņai un spēlējas kopā ar 12 nedēļu veciem kaķēniem.

Sprogauši nav pārāk "runīgi", taču, kad vēlēsies pievērst sev uzmanību vai jums ko teikt, savā maigajā balstiņā to noteikti paziņos. No rītiem viņiem patīk ērti iekārtoties gultā blakus saimniekam. Labprāt sekos ģimenes locekļiem, staigājot pa māju, nelienot tev ceļā, bet vienkārši vēloties atrasties vienā telpā ar jums. Kad kaķēns spēlējas, tad dara to no sirds, iekļaujot spēlēs enerģiskus lēcienus un neiedomājamus akrobātikas trikus. Bieži vien daudz interesantāk ir vērot šo kaķu spēlēšanos nekā jebkuru TV raidījumu.

Sprogauši nevar iztikt bez nelielas badīšanās ar savām ausīm, kuras mīļi mēdzam saukt arī par radziņiem, lai pievērstu sev uzmanību, kā arī neiztiek bez ērtas iekārtošanās savā mīļākajā vietā – uz saimnieka pleciem.

Barošana un kopšana

Sprogauši ēdienā nav izvēlīgi, taču viņiem patīk, ja tos palutina. Pamatā šā kaķa uzturā ir profesionāla sausā barība un svaiga vistas vai liellopa gaļa, kā arī būs ļoti pateicīgi par kādu gardumu.

Tā kā šīs šķirnes pārstāvjiem ir spīdīga, zīdaina spalva ar nelielu pavilnu, tā jāķemmē pāris reižu nedēļā. Vannas peldes nav obligātas, taču ir ļoti ieteicamas, ja sprogausis gatavojas piedalīties kaķu izstādē.

Tā kā sprogaušiem ausis ir atvērtākas nekā pārējiem kaķiem, tajās daudz vieglāk iekļūst dažādi putekļi. Ausu formas dēļ viņi paši tās nevar kārtīgi iztīrīt, tādēļ mīlulim jāpalīdz. Process nav sarežģīts – vates kociņš jāsamitrina speciāli kaķiem paredzētā ausu tīrāmajā līdzeklī, kas nesatur eļļu, un jāiztīra redzamā auss daļa. Šo procedūru vēlams atkārtot vienu divas reizes nedēļā. Papildus ķemmēšanai un ausu tīrīšanai ieteicams arī regulārs manikīrs – nagu apgriešana.

Latvijā pirmā – Bambolīna

Pagājušā gada sākumā Latvijā no Somijas ieradās pirmā Amerikas sprogausu kaķenīte Bambolīna, pilnajā vārdā Siriuksen BambiCurl, kura reģistrēta starptautiskajā kaķu mīļotāju federācijā FIF (Federation International Feline).

Mājās citu kaķu vidū sprogause Bambolīna atšķiras ar savu enerģisko raksturu un nerimstošo interesi par visu apkārt notiekošo. Kamēr mierīgākie Persijas šķirnes "dzīvokļa biedri" laiski atpūšas, Bambolīna sēž uz loga, vērodama putniņus uz balkona, vai pārbauda, kas jauns noticis viņas mīļākajā guļvietā – uz sekcijas augšas. Viņai ļoti patīk augstu lēkt, un, ja būtu kāda iespēja uzlēkt augstāk par griestiem, tad to noteikti izdarītu! Īpašs piedzīvojums bijis izbrauciens uz vasaras māju, kur Bambolīna pirmo reizi, vesta pavadiņā, tika zaļumos, kur ar lielu aizrautību ķēra zālē lēkājošos sienāžus, lidojošos tauriņus, kā arī izmēģināja kokā rāpšanās prieku. Līdz ar Bambolīnas ienākšanu ģimenē mainījusies arī pārējo kaķu uzvedība, kuri kļuvuši aktīvāki un iemācījušies jaunus trikus – lēkt uz pleca vai ar ķepu pabakstīt garām ejošo saimnieci.

Bambolīna ir piedalījusies arī neskaitāmās izstādēs, kur guvusi ievērojamus panākumus, nozīmīgākais no tiem – 2006. gada pasaules izstādē Holandē Bambolīna atzīta par vienu no 13 labākajām kaķu meitenēm pusgarspalvaino kaķu grupā. Šajā vasarā pirmo reizi Bambolīna kļuva par māmiņu pieciem jautriem kaķēniem, kuri katrs bija atšķirīgā krāsā, taču visi ar sprogainām austiņām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!