Vecāku mājās bija suņi un kaķi. Ko nu - dzimušos brīvībai iesprostot četrās sienās negribējās. Ja vēlies aizceļot kaut vai uz pāris dienām, dzīvniekus vienus neatstāsi. Liene nolēma īstenot bērnības sapni par zelta zivtiņām skaistā akvārijā.
Pirmā zvīņnešu mājvieta nebija plaša, varēja redzēt, ka iemītnieces nejūtas visai omulīgi. Nu labiekārtotā akvārija 200 litru tilpums peldētājas pilnībā apmierina.
Akvārijs - veselīgs TV ekrāna aizstājējs
"Zivtiņu labsajūtai jāsagādā viss nepieciešamais," uzsver Liene. "Ūdens temperatūra allaž ir 26 grādi, jābūt kārtībā filtram un skābekļa kompresoram. Reizi divās nedēļās jāmaina ūdens. Ar speciāla pumpīša palīdzību tiek atsūknēta apmēram trešdaļa. Akvāriju piepilda ar parasto krāna ūdeni, kam pievienots atdzelžošanas šķidrums.
Lai zivju mājvietu pasargātu no saules stariem, loga pusē akvārija sienu klāj dekoratīva plēve. Tā liedz augt arī nevēlamām aļģēm.
Kas tad dzīvo mākslīgajā ūdenskrātuvē? Izvēloties zivtiņas, jābūt zinošam un uzmanīgam. Arī mums gadījies kopā ar miermīlīgām skaistulēm nopirkt plēsoņas. Tad ir trači, apgrauztas spuras un letāli iznākumi. Ne visi pārdevēji iedod to, ko sola. Pēdējā laikā uzticamies zooveikalam "Dino" Rīgā.
Pakāpeniski iemītnieku skaits ir pieaudzis un nu vairs pieaugumu neparedzam. Akvāriju izdaiļo viena apaļīga zelta zivtiņa (Ances dēvēta par Bučiņu), viens teleskops (Guntara favorīts), divas krāšņas skalārijas, kā arī pieticīgie gailīši (siltajās zemēs viņus var atrast pat dzīvnieku iemītajos pēdu nospiedumos), zibenīgie neoni, labsirdīgie barbusi un kautrīgie samiņi. Man nav vienas mīļākās sugas. Atnākot no skolas, akvārijs ir miera osta, kas atjauno enerģiju un lieliski aizstāj sev līdzīgo TV ekrānu."
Galvenais - rūpēties par zivtiņu labturību
Laika gaitā mainījusies zivtiņu dzīves vide. Liene no kokosrieksta pagatavoja pirmo mājiņu; tagad akvārijā slejas arī īstas pilis. Protams, neiztikt bez koka saknēm, gliemežvākiem, dekoratīviem elementiem un dabiskiem augiem, piemēram, valisnērijas.
Izvēloties augus, priekšroka cietākiem zaļumiem, jo zelta zivtiņa ir liela mīkstāko dzinumu gardēde. Savukārt samiņi labprāt pilda sanitāru pienākumus, attīrot akvārija sienas un augus no aļģēm.
Svarīga lieta ir grunts segums, kam regulāri jāsaņem mēslojums un jābūt vismaz trīs centimetru biezumā. Kautrīgie samiņi tur bieži vien paslēpjas.
Interesanti noraudzīties, kā zivis ievēro savu teritoriju. Īpašu strīdu vai "villošanās", pareizāk sakot, "zvīņošanās" nav, taču nenospraustās robežas ir svētas. Jāatzīmē, ka katrai sugai savs dzīvošanas stāvs - augšējais, vidējais un apakšējais. Tas tiek ievērots arī ēdienreizēs.
Galvenā savu mīluļu barotāja ir Ance. Nelielā pārtikas deva tiek dota divreiz dienā. Mēneša izdevumi par gastronomiskām izpriecām (īpašām plāksnītēm, granulām un tabletēm) veido "astronomisku" summu - vienu latu.
Palīdz internets un domubiedru klubiņš
Rakstisku un vizuālu informāciju par akvārija zivju labturību, sugu saderību, dzīves paradumiem, slimībām un daudz ko citu Liene gūst internetā (www.akvarijs.com). Nereti viņa piedalās interneta foruma diskusijās un pieredzes apmaiņā ar kolēģiem. Žēl, ka daudzkrāsaino zvīņnešu dzīves laiks nav ilgs (pāris gadi), taču tā pati zelta zivtiņa spurainā spītībā var nopeldēt saules mūžu - gadsimta ceturksni.
Saistoši fakti
- Mākslīgās ūdenskrātuvēs un mazliet vēlāk dažādas formas un tilpuma traukos zivis sāka audzēt pirms četriem gadu tūkstošiem Ķīnā.
- Senie romieši rīkoja ne tikai asiņainas gladiatoru cīņas, bet audzēja arī zivtiņas. Tieši no latīņu vārda aqua - ūdens - cēlies akvārija nosaukums.
- Arī bargais acteku valdnieks Montesuma priecājies par traukiem ar dzīvām zivīm.
- Eiropā mājas zivtiņu mode atdzima 16.gadsimtā.
- Mūsdienu akvāriji parādījās 19.gadsimta vidū. Pirmo konstruējis brits H. Vards.
- 20.gadsimta beigās zivtiņu pārdošanas apgrozījums pasaulē sasniedza četrus miljardus dolāru gadā.
- Akvārija iemītnieču vērošana sniedz terapeitisku efektu neirodermīta, bronhiālās astmas, saaukstēšanās, histērijas, epilepsijas, Alcheimera slimības un citu slimību gadījumā.
Ulda Prancāna foto.