Foto: Publicitātes foto
Paklājs ir ar mašīnām vai rokām darināts tekstildarbs, kuram ir noteikts izmērs un kuru parasti brīvi ieklāj kādā telpas daļā, kuru vēlas izcelt, vai atpūtas zonā, īpaši pie mīkstām mēbelēm. Atšķirībā no mīkstā seguma, paklājus pie grīdas nepiestiprina, tie ir pārvietojami pēc vajadzības.

Paklājus var nopirkt gatavus, kā arī pasūtīt pēc kataloga vai pēc savas skices, nosūtot ražotājam zīmējumu un krāsu gammas. Pasaulē slavenākie ir persiešu paklāji, ko izgatavo Irānā.

Dizainam un lietošanai

Labam paklājam ir dizaina vērtība, tāpēc nereti to iegādājas tikai tādēļ, lai ar to dekorētu telpu. Taču lielākoties paklājs veic arī praktiskas funkcijas - tas ir lielisks siltuma un skaņas izolētājs (par aptuveni 10% ļauj samazināt izdevumus telpu apkurei, 10 reizes labāk par parketu vai laminātu slāpē trokšņus).

Paklāju īpašība piesaistīt putekļus dažkārt tiek uztverta negatīvi, jo putekļains paklājs neizskatās estētiski. Protams, paklāji, tāpat kā jebkurš grīdas segums, ir jāatbrīvo no putekļiem un citiem netīrumiem, taču pozitīvi ir tas, ka paklāji uzsūc putekļus un neļauj tiem brīvi cirkulēt gaisā, līdz ar to gaiss telpā ir tīrāks nekā, piemēram, telpās ar lamināta vai parketa grīdu.

Priekšrocība salīdzinājumā ar mīksto segumu: tā kā paklājs ir tikai uzklāts uz grīdas, to var noņemt, iznest laukā izpurināt vai aizvest uz tīrītavu.

Pērkot paklāju, parasti vēlamies, lai tas pēc iespējas ilgāk saglabātu savu sākotnējo izskatu. Paklāju kalpošanas ilgums atkarīgs no tā kvalitātes, ko savukārt ietekmē ražošanas tehnoloģija, materiāls, paklāja virsējās kārtas blīvums, krāsošanas metode un krāsvielu īpatnības.

Kvalitātes rādītāji

Paklājus ražo industriāli un izgatavo arī ar rokām. Ar rokām darinātie paklāji ir būtiski dārgāki, jo tie tiek austi, uz paklāja pamatnes sienot katru šķiedras mezglu atsevišķi, kas dod iespēju radīt praktiski jebkādus rakstu ornamentus.

Paklāji atšķiras arī pēc virsējās kārtas jeb „vilniņas" tekstūras, kas var būt cilpveida vai arī cirpta. Cirptie paklāji tiek darināti, virsējo kārtu cērpot vai arī pārgriežot cilpas. Cirptais paklājs ir mazāk izturīgs nekā cilpveida, uz tā vairāk izceļas pēdu nospiedumi un netīrumi, tāpēc tiem vajadzīga lielāka kopšana. Cilpveida paklājs vismaz sākotnēji būs mīkstāks un izskatīsies labāk. Šo iemeslu dēļ ofisu telpām, kā arī koridoriem un kāpnēm cilpveida segumi ir vairāk piemēroti, jo tie ir nodilumizturīgāki. Pamatnei jābūt patiešām labi sagatavotai un gludai, jo nelīdzenās vietās paklājs ātrāk izdils.

Viens no svarīgākajiem paklāja kvalitātes rādītājiem, kas lielā mērā arī nosaka ražojuma cenu, ir mezglu blīvums uz vienu kvadrātmetru. Jo blīvāka ir paklāja virsējā kārta, jo tas ir kvalitatīvāks un ilgāk kalpos. Industriāli austajiem paklājiem šis blīvums var būt no 300 tūkstošiem mezglu uz 1 kv.m. līdz pat 2 miljoniem. Savukārt ar roku darinātajiem paklājiem blīvums var sasniegt par 10 miljonus mezglu un 1 kv.m. Ķīnā ražotajiem paklājiem blīvumu mēra savādāk - pēc rindu skaita uz vienu pēdu.

Otrs kritērijs, kas ietekmē paklāja cenu, ir pamatnes materiāls. Pret grīdu vērstā paklāja puse bieži ir no sintētiskās džutas, retāk - no dabīgās džutas. Paklāju ar šādu pamatu var droši klāt uz jebkuras grīdas, tas grīdu nobojā.

Paklāja kvalitāti nosaka arī materiāls, no kā paklājs ir uzausts. Tradicionāli paklājus gatavo no vilnas, pieejami arī zīda, kokvilnas un sintētisko šķiedru paklāji.

Paklāju materiāls un kvalitāte

Vilnas paklāji ir izturīgi pret noberšanos un mehānisku iedarbību, tādēļ telpās, kur notiek liela staigāšana, vislabāk izmantot vilnas paklājus. Vilna ir pietiekami elastīga - tā atgriežas sākotnējā stadijā arī pēc pietiekami nopietna noslogojuma, tāpēc uz vilnas paklājiem nepaliek mēbeļu nospieduma pēdas.

Zīda paklāji nav domāti kā funkcionāli grīdas segumi, tie ir mīksti, bet ar mazāku siltumizolācijas spēju. Zīda paklāji ir salīdzinoši dārgi, tāpēc tos vairāk izmanto kā dekoratīvu interjera elementu.

Pēdējā laikā samērā plaši tiek izmantots sintētiskais jeb viskozes zīds. Jauns viskozes zīda paklājs izskatās līdzīgi dabīgā zīda paklājam, taču ātri nolietojas un zaudē savu faktūru. Tāpēc tos galvenokārt izmanto kā sienas dekorus.

Lielu popularitāti iemantojuši paklāji, kas ražoti no mākslīgām šķiedrām, jo tiem ir pieņemama cena un pietiekami plaša dizaina gamma. Sintētisko paklāju trūkumi: tie slikti uzsūc mitrumu, praktiski neuztur siltumu, dažkārt tie telpā izdala veselībai kaitīgas vielas un var uzkrāt statisko elektrību.

Ja, izvēloties paklāju, ekonomija ir būtisks apsvērums, pieņemams variants ir jauktu šķiedru paklājs, taču ieteicams, lai sintētika nepārsniegtu 50%.

Trešais kritērijs, kas ietekmē paklāja kvalitāti un cenu, ir krāsojums. Svarīgi uzzināt, kādas krāsvielas un krāsošanas tehnoloģija ir izmantotas. Vislabāk, ja šķiedras tiek krāsotas viendabīgā masā ražošanas procesā, krāsa var tikt uzklāta arī zīmogveidā uz jau noausta paklāja. Pirmajā gadījumā paklāja krāsas mazāk cietīs no saules starojuma iedarbības, labāk saglabāsies pēc tīrīšanas. Krāsošanas metodi var noteikt pēc šķiedru mezglu krāsas - vai tie ir viendabīgi, vai arī atšķiras.

Dārgāko, augstvērtīgāko paklāju krāsošanai izmanto dabīgās krāsvielas. Lētas sintētiskās krāsas viegli atpazīt pēc tā, ka jaunam paklājam jūtama nepatīkama smarža.

Mūsdienās lielākā daļa paklāju tiek ražotas industriāli, ar rokām darinātos persiešu paklājus no Irānas var atļauties tikai retais. Taču tas, ka paklājs austs ar mašīnām, vēl nenozīmē, ka tas ir slikts. Arī šiem paklājiem ir pietiekami liels blīvums, kas nosaka to kalpošanas ilgumu.

Kā noteikt ar roku austa paklāja kvalitāti

  • Paklāja kreisajai pusei pilnībā jāatkārto paklāja virsmas zīmējuma raksti.
  • Jebkuram ar roku austam paklājam ir kāds mazs defekts (piemēram, asimetrija, nepareiza forma).
  • Par paklāja augsto kvalitāti liecina mezglu skaits - 900 uz 1kv.cm, bet par paklāja augsto cenu - arī raksta sarežģītība.
  • Gandrīz visi ar roku darināti paklājiem ir autora paraksts kreisajā pusē.

Kā lietot un kopt ar rokām austu paklāju

  • Neklājiet paklāju telpās ar paaugstinātu mitrumu.
  • Neļaujiet, lai uz paklāju krīt tiešie saules stari.
  • Nelieciet uz paklāja mēbeles ar spicām kājām.
  • Laiku pa laikam pagrieziet paklāju pa 90 vai 180 grādiem, tādējādi novēršot paklāja nevienmērīgu nodilšanu
  • Ja sarullējat paklāju ilgākai glabāšanai, ietiniet paklājā arī pretkožu preparātus.
  • Nelielus netīrumus vislabāk iztīrīt ar mitru birsti; pēc tam paklāja mitrā daļa jāpaceļ no grīdas, lai tas pēc iespējas ātri izžūst
  • Izvairieties nodot paklāju ķīmiskajā tīrītavā; ja tomēr to darāt, tad tikai tādā, kas specializējas roku darba paklāju tīrīšanā.
  • Lai paglābtu paklāja šķiedru no kodēm, paklāju nepieciešams ik pēc pāris mēnešiem izdauzīt, izpurināt un izvēdināt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!