Kādas ir visizplatītākās guļbūves celtniecības kļūdas?
Visizplātītākā kļūda - netiek ievērota koka sēšanās tiesa. Koks žūstot raujas, samazinās stāva augstums. Piemēram, ja stāva augstums ir trīs metri, tad pēc izžūšanas nosēžas līdz 2,8 metriem. Koks var sarauties pat par astoņiem procentiem. Visizteiktākā raušanās, ja koks nocirsts vasarā.
Otra kļūda - nepietiekami kvalitatīvi izveido baļķu salaidumu vietu. Jauna guļbūve pilna ar spraugām un šķirbām, un amatnieki cenšas iestāstīt pasūtītājam, ka ēka nosēdīsies un spraugas aizvērsies, bet tā tas nenotiek. Ja kaķis (baļķu savienojumu, kur viens baļķis guļ uz otra, sauc par kaķi) nav pareizi izveidots, kokam žūstot un raujoties, spraugas nevis samazinās, bet palielinās.
Trešā kļūda - klients vēlas dzīvot ļoti ekoloģiskā mājā, bet baļķu starpās izmanto minerālvati. Ja šķirbas ir lielas, tad mājas iemītniekiem nāksies elpot vates putekļus.
Ieteicamākais šķirbu drīvēšanas materiāls ir sūnas. Bet ir pieejami citi materiāli, kas speciāli paredzēti baļķiem, speciālas gumijas un poroloni. Ja celtnieks perfekti pārzina šos materiālus un ļauj klientam izvēlēties, tad ir plašas iespējas izvēlēties citu materiālu, nevis minerālvati, kas nav pietiekami elastīga. Poliuretāna putas guļbūvēs nedrīkst izmantot, jo tās ar laiku kļūst cietas un neļauj baļķiem kustēties. Starp baļķiem jānotiek kustībai – kokam jāelpo.
Ko darīt, lai jauna guļbūves māja mazāk plaisātu?
Koka ēkās plaisāšana var turpināties pat piecus gadus.
Pirmais noteikums ir nesteidzināt žūšanas procesu. Tieši otrādi - ja grib iegūt labu koka māju, jāsamierinās, ka pirmajos brīžos tajā nevar strauji un intensīvi dzīvot ar visām ērtībām. Vajag celt un uzsākt lietot guļbūves māju lēnām.
Otrs veids, kā cīnīties ar plaisām, ir izmantot modernas tehnoloģijas un strādāt ar žāvētu koku. Industriāli iespējams žāvēt arī resnus baļķus, tomēr tas ir dārgi.
Vēl viens noteikums, ko daudzi aizmirst - koku jānocērt pareizā laikā. Koks vasarā aug, ir cukuru un citu barības vielu pilns. šajā laikā tas ir īpaši neaizsargāts, ļoti jutīgs pret zilēšanu. Gatavojoties ziemai, koks ūdeni un barības vielas uzkrāj saknēs, stumbrā sasūc sveķus. Šajā laikā nocirsts koks nesalīdzināmi ilgāk stāv. Mūsu dzīves temps ir tāds, ka daudzi būvētāji izmanto arī nepiemērotā laikā cirstus būvkokus. Bieži vasaras laikā tiek uzbūvētas guļbūves no pavasarī cirstiem būvmateriāliem un rudenī jau tās tiek apdzīvotas. Protams, šāda māja vairāk deformēsies nekā pareizi celtā.
Cik augstas var celt guļbūves?
Normāli ir būvēt vienu stāvu augstas ēkas ar jumta izbūvi, tomēr iespējams būvēt arī vairāku stāvu augstumā. Kādreiz būvēja 10 - 15 metrus augstas koka baznīcas.
Cik ilgā laikā var uzbūvēt šādu māju?
Karkasu var uzcelt divos trīs mēnešos, nesalīdzināmi ilgāk iet apdares veidošana. Logu, durvju un griestu ielikšanai baļķu mājā ir sava specifika, jo jāparedz, ka baļķi kustēsies. Neapdarinātā baļķu mājā nav gludu sienu, liektas virsmas apstrādāt ir grūtāk. Tomēr baļķu mājā jebkuru sienu var uztaisīt gludu, apšujot ar speciāliem paneļiem, apmetot, taču to jāprot pareizi izdarīt, lai netraucētu mājai sēsties.
Kā ievilkt ūdensvadu un elektrību otrajā stāvā?
Nepareizi ierīkots ūdensvads uz otro stāvu, guļbūvei sēžoties, var salūzt. Jāparedz speciālus kompensatorus, lai ūdensvads var brīvi funkcionēt neatkarīgi no sēšanās. Arī elektrības vadus jāierīko apdomīgi, lai tos nesarautu. Guļbūvēs elektrības vadus ievieto baļķī izveidotos urbumos, kas nav vienkārši, - vajadzīgi speciāli instrumenti un iemaņas.
Kas pasargā koka sienas no saules un mitruma?
Svarīgs mājas elements ir jumta pārkare. Saules pusē (dienvidos, dienvidrietumos) jābūt vislielākajām pārkarēm. Vasarā, kad saule savu loku met augstu, lai pārkare aizsargā no karstuma un saules stariem, bet ziemā, kad saule ir zemu, lai tā iespīd logos.
Vai ikvienam cilvēkam ir piemērota guļbūve?
Lai noskaidrotu, vai jums ir piemērota baļķu māja, ieteicams vispirms aprunāties ar amatniekiem un cilvēkiem, kuri gadiem dzīvojuši šādās mājās, vai arī pašiem rast iespēju tajā kādu laiku padzīvot. Ja vēlaties pasūtīt māju pie kāda noteikta amatnieka, aprunājieties ar tiem cilvēkiem, kuri dzīvo šī amatnieka uzbūvētajās mājās. Tas ļaus pārliecināties par amatnieka amata prasmi un ļaus izveidot viedokli, vai vispār grib dzīvot koka mājā.
Vai guļbūvei nepieciešama kopšana?
Par koka māju jārūpējas visu tās pastāvēšanas laiku. Nepieciešama baļķu sienu tīrīšana, tās jāsargā, lai uz sienām nenonāktu atmosfēras nokrišņi.
Kā saglabāt veselīgu vidi koka mājā?
Vajag izvēlēties krāsns apkuri un pat paredzēt mākslīgu gaisa mitrināšanu. Nepareizi ierīkotās mājās gaisa mitrums ir zemāks pat par 30 procentiem, bet vēlamais ir 55 procenti.
Uzceļot guļbūvi, bet papildus ierīkojot centrālapkuri, nāksies nodrošināt mākslīgu gaisa mitrināšanu, ventilēšanu, kondicionēšanu.
Cik maksā guļbūve?
Māja ar pilnu apdari varētu maksāt 1500 latus un vairāk kvadrātmetrā. Augstās izmaksas izskaidrojamas ar lielo roku darbu, kas nepieciešams šādas mājas radīšanā. Sarežģīta ir ne tikai konstrukcijas izveidošana, bet arī iekšējās apdares veidošana, lai tā nedeformētos dinamiskajā koka mājā.