baklažāns
Foto: stock.xchng
"Plēves seguma siltumnīcā, kur aug tomāti, šogad iestādīju arī 15 baklažānu dēstus. Mēsloju ar atšķaidītiem putnu mēsliem un laistu, saauga vareni krūmi.  Vai baklažāniem ir jāizlauž pazarītes? Cik augļu var atstāt vienam krūmam? Kā pareizi mēslot?" vaicā Vilma Zēģele Limbažu novadā.

Vienā siltumnīcā ar tomātiem var audzēt arī baklažānus, taču no pelēkās puves tie cieš vēl vairāk nekā tomāti, tādēļ pirmais un galvenais labas ražas nosacījums ir kārtīga vēdināšana. Jācenšas uzturēt relatīvo gaisa mitrumu 80 % līmenī, vēsā laikā ierobežojot, bet karstā palielinot laistīšanu. Veģetatīvās augšanas periodā substrāta mitrumam ir jābūt 75 %, bet ražas novākšanas laikā 80 - 85 % robežās. Tā kā baklažāniem ir spēcīga sakņu sistēma, tos laista bagātīgi, bet reti. Pārāk bieži laistītiem mēdz nobirt ziedi.

Atšķaidīti putnu mēsli nav tas labākais mēslojums nedz tomātiem, nedz baklažāniem, jo satur daudz slāpekļa, diezgan maz kālija un fosfora, turklāt tajos tikpat kā nav kalcija. Gan tomātiem, gan baklažāniem kalcijs nepieciešams šūnu sieniņu nostiprināšanai un, ja tā trūkst, uz augļiem mēdz veidoties sausā galotnes puve. Kalcija uzņemšanu traucē: karsts laiks (arī tad, ja laukā ir samērā vēss, bet saulains, augiem siltumnīcā var būt par karstu); pārmērīgi lielas amonija formas slāpekļa devas; augsta sāļu koncentrācija (to izraisa arī aizraušanās ar pelnu kaisīšanu) un nepietiekams substrāta mitrums. Vasarā gan tomāti, gan baklažāni obligāti jāmēslo ar kalcija nitrātu, tas jādara regulāri, vismaz ik pēc 10 - 12 dienām.

Lai augi labāk vēdinātos, tie jāveido. Baklažānus veido līdzīgi kā papriku, augam atstājot vienu vai divas galotnes un pa vienam auglim žāklē ik pēc vienas vai divām lapām. Pazares galotņo virs pirmās vai otrās lapas un augļaizmetņa. Regulāri izgriež tievās tukšās pazares un bojātās apakšējās lapas. Pēc piecu sešu (sīkaugļu šķirnēm - 30) aizmetņu izveidošanās augus galotņo un izkniebj jaunos ziedus. Ja pārāk sakuplojuši, liekās pazares un lapas izņem pakāpeniski vairākos paņēmienos, lai nepakļautu augu pārāk lielam stresam.

Augļu aizmešanos veicina bites, kamenes, lapsenes un citi kukaiņi, kas lido no zieda uz ziedu un apputeksnē tos. Apputeksnēšanu var veikt arī ar pirkstiem, viegli saspiežot pusatvērto ziedu. Protams, to var darīt arī ar mīkstu otiņu.

Kaut gan baklažāni ir prasīgāki pēc siltuma nekā tomāti, vasarā siltumnīcu labāk turēt atvērtu arī naktīs (kamēr nakts temperatūra ir augstāka par +12 °C). Arī pēc pavēsas nakts ir svarīgi agri no rīta atvērt vēdlogus, tad uz augiem veidojas mazāk rasas un tie straujāk apžūst.

Latvijā pelēkās puves apkarošanai pašlaik nav amatieriem pieejamu augu aizsardzības līdzekļu, tāpēc ir ļoti svarīgi novērst slimības attīstību, uzturot pareizu mikroklimatu. Lai naktīs veidotos mazāk rasas, augus laista no rīta, nevis vakaros.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!