1065118_96665434
Foto: stock.xchng

Uzstādīt vai nomainīt radiatoru ir vienkāršāk nekā noteikt telpai un apkures sistēmai atbilstošu sildelementu un tā pieslēguma veidu. Radiators ir posms no kopējās apkures sistēmas, ko viena nepiemērota sildelementa uzstādīšana var izjaukt. Arī ražotāji garantēt var tikai profesionāli uzstādītu radiatoru darbību. Būtībā to uzstādīšanai ir jātaisa apkures sistēmas projekts, minimālais variants ir konsultēties ar specializētu veikalu pārdevējiem, kas ņemot vērā apkures sistēmas tehniskos parametrus, var ieteikt, kāds radiators un tā pieslēgums ir piemērots.

Nepieciešamo siltuma daudzumu, kas radiatoram jānodrošina nosaka pēc telpas gabarītiem un iespējamajiem siltuma zudumiem. Vidēji rēķina, ka uz kvadrātmetru apsildāmās platības jānodrošina apkures jauda līdz 100 vatiem, bet labi nosiltinātām telpām 70 - 80 vati.

Daudzdzīvokļu mājās radiatoru nomaiņai ir vajadzīgs rakstisks iesniegums namu apsaimniekotājam ar lūgumu saskaņot radiatoru maiņu un sertificētu siltumspeciālistu apstiprināts tehniskais projekts, kas jāiesniedz siltuma piegādātājam. Pēc saskaņošanas konkrētajam stāvvadam tiek atslēgts ūdens uz dažām stundām darbu veikšanai. Teiciens, ka ragavas taisa vasarā, bet ratus - ziemā, uz radiatoriem attiecas pilnībā, jo tos ir jāmaina no maija līdz septembrim, kad ir beigusies apkures sezona un nav sākušies sagatavošanās darbi jaunajai.

Arī privātmāju īpašniekiem ir vērts par radiatoru uzstādīšanu domāt savlaicīgi, jo tuvojoties rudenim var būt jāstāv rindā pēc apkures sistēmu speciālistu pakalpojumiem. Protams, var atrast santehniķus, kas radiatorus nomainīs bez laika un naudas tērēšanai projekta izstrādāšanai un saskaņošanai, bet tādā veidā ziemā bez siltuma var palikt gan radiatoru mainītājs, gan viņa kaimiņš.

Vieta telpā radiatoram jāizvēlas ņemot vērā siltā gaisa plūsmu. Visneracionālāk siltumenerģija tiek izmantota, slēpjot interjerā neiederīgus radiatorus aiz aizkariem, masīvām mēbelēm vai pat nosedzot ar paneļiem. Šādi siltumatdeve var tikt samazināta līdz pat 25 %. Lai gaiss varētu brīvi cirkulēt sienu radiatorus iesaka novietot 7 - 15 centimetru attālumā no grīdas un palodzes. Radiatorus parasti montē zem logiem, lai stiklojumam patstāvīgi būtu priekšā siltais gaiss un tas neaizsvīstu.

Sienai aiz radiatora jābūt labi nosiltinātai un tādēļ nav vēlams radiatoru izvietošanai sienās veidot nišas. Krāsa ir vienkāršs risinājums kā sienu radiatorus veiksmīgāk iekļaut interjerā. Standarta produkcijā gan ir atrodami tikai balti. Vēlamo krāsu var pasūtīt no ražotāja. Lētāks variants ir izmantot darbnīcu pakalpojumus, kas radiatorus krāso ar pulverizatoru. Ar otu krāsojums būs nelīdzens un tas ātrāk lobīsies.
Kalpošanas ilgums atkarīgs no apkures sistēmas un pašu radiatoru kvalitātes. Visātrāk tie nolietojas, ja no sistēmas tiek izlaists ūdens, jo gaiss izraisa koroziju, tādēļ apkures sistēmai ir jābūt slēgtai. Savukārt ūdens piemaisījumi rada kaļķu nosēdumus radiatoros, kas to siltimatdevi ar laiku var samazināt līdz 70 %. Ikdienā radiatori neprasa nekādu īpašu kopšanu, tikvien kā izslaucīt putekļus un pasargāt no mitruma.

Komforts

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!