Tomēr, ja pēc pirts apmeklējuma ir smaguma sajūta un gribas sūdzēties par "smagu garu", jāmeklē, kur ir vaina. Iespējams, ka vainīga ir nepareiza pirts konstrukcija, piemēram, nepārdomāta karsētavas ventilācija, tomēr izplatītākais "smagā gara" iemesls ir nepareizu pirts akmeņu izvēle.
Jau mūsu senči zināja, ka pirts kvalitāti lielā mērā nosaka tas, kādi akmeņi izmantoti krāsns konstrukcijā. Pirts akmeņi ir īpaši - tiem ir jāuzkrāj un jāizplata siltums, jābūt ūdens un temperatūras izturīgiem.
Tradicionāli pirtī tiek krauti granīta akmeņi - gan apaļi, gan šķelti. Pēdējos iespējams izvietot daudz kompaktāk, tādā veidā panākot lielāku siltuma atdevi. Svarīga ir pareiza pirts akmeņu atlase - jāizvairās no akmeņiem, kas satur daudz vizlas vai grafīta (melni punkti vai joslas starp gaišākajiem kvarca graudiem) - uzkarstot var izdalīties cilvēka organismam kaitīgas gāzes. Ieteicams izmantot smagus un stiprus vulkāniskas izcelsmes akmeņus ar vienmērīgu struktūru, piemēram, bazaltu, andezītu. Lai pārliecinātos par akmens kvalitāti un stiprību, attiecīgi - tā derīgumu pirtij, akmeni uzkarsē līdz sarkankvēlei un iemet aukstā ūdenī. Ja akmenim būs bijušas kādas slēptās plaisas, straujo temperatūras svārstību ietekmē tās atklāsies.
Aizvien lielāku popularitāti pirts kultūrā gūst žadeīts - blīvs pusdārgakmenis, kas ļoti ilgi spēj uzturēt siltumu, nodrošinot pirtī maksimāli ilgu "vieglu garu". Akmens sastāvā ir vairāk nekā 60 dažādi ķīmiskie elementi (īpaši liels ir sudraba un silīcija daudzums), kuru kombinācija nodrošina pozitīvu enerģētisko ietekmi uz cilvēka organismu. Žadeītu mēdz dēvēt par stabilizācijas akmeni. Litoterapijas (ārstēšana ar akmens palīdzību) speciālisti izpētījuši, ka šis akmens jonizē gaisu, stiprina nervu sistēmu, izlīdzina arteriālo spiedienu, mīkstina asinsvadus, uzlabo asins sastāvu, pastiprina potenci, ārstē nieru urīnizvadkanālu slimības. Ārstnieciskās īpašības pastiprinās, ja akmeni sasilda.
Apaļos, gludos akmeņus var izmantot jebkura tipa pirtīs. Nevajadzētu izvēlēties akmeņus ar robiem, to kalpošanas mūžs nebūs ilgs. Uzskata, ka žadeīts savas īpašības saglabā piecus gadus.
Kā kārtot pirtsakmeņus
- Lai nepiesārņotu pērtuvi, pirms akmeņu kārtošanas nomazgājiet tos;
- Veidojot krāvumu, lielākos akmeņus kārto kaudzes apakšā un vidū, virsotnē izvieto mazākos akmeņus;
- Reizi gadā akmeņus vēlams pārlasīt un daļēji nomainīt, jo temperatūras maiņu ietekmē tie var zaudēt savu izturību un stiprību, turklāt uz akmeņiem var būt izveidojušies pirts procedūrās izmantoto aromātisko eļļu un uzlējumu piededži.
Vieglu garu!