Akmens plāksnes - masīvas un spēcīgas!
Ieguvumi
- Dabīgais akmens perfekti iederas dārza ainavā. Tā kā akmeņu forma nav simetriska, struktūra un krāsas toņi atšķiras, tos kārto, kā pagadās - starp tiem var būt atstarpes, kurās var stādīt ložņājošus augus, kas taciņu harmoniski iekļauj kopējā ainavā.
- Akmens plākšņu taka ir ļoti stabila un uzticama, uz tās droši var izkārtot smagos podos stādītas ziedošu augu kompozīcijas.
Visizturīgākās ir granīta vai bazalta plāksnes.- Ja dārza taciņa šķērso zālienu, ainavu arhitekti iesaka akmeņus izvietot izklaidus, atstājot starp tiem spraugas, kurās ieaudzēt zāli vai sabērt akmens šķembas. Šāda veida taciņa ļoti labi izskatās, ja gar to aug dekoratīvi ziedi.
- Akmens raksts ir unikāls un neatkārtojams, kombinējot šo materiālu ar citiem, var veidot ļoti izteiksmīgu zīmējumu, īpaši iespaidīgi izskatās dažādi kontrasti, piemēram, masīvas plāksnes un smalki oļi, vai smagas plāksnes, kas izkārtotas šaha galdiņa rakstā, mijoties ar zāliena kvadrātiem.
Trūkumi
- Smagās plāksnes izskatās iespaidīgi, tomēr to masīvums var arī šķist nomācošs, turklāt pieejamā krāsu palete nav pārāk plaša.
- Ja māja ir būvēta no ķieģeļiem, akmens plātņu celiņi dārzā nebūs vizuāli veiksmīgākais risinājums.
- Gludais akmens lietus laikā ir slidens, laika gaitā tas apsūno.
Smalku akmens šķembu bērums
Ieguvumi
- Sīki oļi un smalkas akmens šķembas izskatās ērti un dzīvīgi, turklāt, plānojot dārza ainavu, ar mazajiem akmentiņiem ir ļoti viegli veidot neparastas celiņu formas.
- Akmens šķembas tiek iegūtas no visdažādākajiem akmeņiem, nodrošinot plašu toņu un struktūru izvēli. Šķembas var būt baltas, dzeltenīgas, pelēkas, sarkanīgas un pat melnas. Ne velti japāņu dārzu veidotāji tik ļoti mīl izmantot akmens šķembas - no tām top ne tikai abstrakti zīmējumi, bet pat ūdens straumes imitācijas.
- Šķembas piemērotas gan plašākiem celiņiem, gan šaurām taciņām.
- Oļi un šķembas harmoniski sader ar lieliem akmeņiem. Efektīgi izskatās oļu taciņa zem lieliem kokiem, kuru papildina ložņājoši un mūžzaļi augi.
- Liels pluss ir šo akmentiņu cena.
Trūkumi
- Oļu celiņi ir grūtāk uzturami kārtībā. Ierīkojot tos, ir noteikti jālieto robežu atdalītāji, ko ierok zemē, jo gar taciņu augošajiem augiem ar laiku radīsies "vēlme" iekarot plašākas teritorijas, cenšoties augt uz celiņa.
- Gludi, apaļi oļi izskatās ļoti labi, tomēr staigāšana pa tiem nav pārāk ērta. Tieši tāpat ir ar akmens šķembām.
- Akmens šķembu celiņi nav izturīgi, spēcīgs lietus aizskalo taku robežas.
Bruģakmeņi
Priekšrocības
- Betona bruģakmeņi ir viens no populārākajiem dārza celiņu materiāliem, jo pieejams ļoti plašs dažādu formu, krāsu un izmēru klāsts. Kombinējot dažādos toņus un izmērus, iespējams veidot nudien iespaidīgus zīmējumus.
- Atkarībā no ķieģelīšu ģeometriskā izkārtojuma, iespējams optiski mainīt taciņas un dārza izskatu.
- Vienkāršā sliežu formātā izkārtota taciņa izskatīsies neizteiksmīgi, tomēr uz tās fona lieliski izcelsies dārzā augošie ziedi, koki un krūmi.
- Bruģēta taciņa ir ļoti ērta pastaigām.
Trūkumi
- Ekonomiskākais bruģakmeņu variants ir blāvi pelēkā, neizteiksmīgā krāsā. Ja ir vēlme veidot krāsainu akmeņu rakstu, tas izmaksās krietni vairāk.
- Laika gaitā bruģakmeņu krāsa mainās.
- Liela, vienlaidus bruģēta teritorija izskatās vienmuļi un grūti iekļaujas kopējā dārza ainavā.
Gandrīz nevainojami
Pieejami arī īpašas māla masas klinkera bloki, kas nodrošina neierobežotus dizaina variantus, jo tiek piedāvāti dažādās formās un krāsās, tie ir izturīgāki par betona bruģakmeņiem, minimāli uzsūc ūdeni, nemaina krāsu. Lielākais trūkums - augstā cena.
Ekskluzīvais koka askētisms
- Koks dārza celiņu segumam ir dabiska silta un mājīga izvēle.
- Koka estētika lieliski iekļauj celiņu dabas ainavā. Laba izvēle dārzam, kurā aug koki un ir ūdens tilpne.
- Koks ir ļoti draudzīgs materiāls, to droši var kombinēt arī ar akmeni, šķembām vai betonu.
- Dārza celiņu iespējams veidot, izmantojot smalcinātas koka mizas, tas būs videi ļoti draudzīgs risinājums, turklāt ar zemām izmaksām. Īpaši dekoratīvi izskatās lapegles mizu klājums.
- Gan koka blokus, gan dēļus var krāsot, ja vēlas pagalmam piešķirt vairāk spilgtuma un rotaļīgu noskaņojumu.
Trūkumi
- Ja pagalmā dominē industriālisms, stikls, metāls, plastikāts, koka taciņa izskatīsies neiederīgi.
- Lielākais koka trūkums - mitrumneizturība. Lai arī to var apstrādāt ar speciālām lakām un eļļām, tomēr koks nav mūžīgs.
- Lietainā laikā koka virsmas var būt slidenas.
- Ja celiņam izvēlēts mizu klājums, tas regulāri ir jāatjauno un jāveido taciņas forma.
Ainavu arhitekti iesaka kombinēt dažādas krāsas un materiālus. Lai izvairītos no raiba haosa, nevajadzētu izmantot vairāk kā trīs dažādus materiālus. Mazākā teritorijā labāk izvēlēties vienu materiālu, sadrumstalots un raibs dizains vizuāli samazinās pagalmu.
Ja pagalma labiekārtošanai izmanto tos pašus materiālus, kas lietoti mājas apdarē, vide izskatās harmoniskāk.
Koka mājai piestāvēs dabiskā akmens plākšņu, šķembu vai oļu celiņi.
Kombinē dažādus materiālus, lai ietaupītu. Piemēram, dabiskā akmens plāksnes ir ļoti dārgas, paplašini celiņu, kombinējot akmeni ar oļiem un veidojot dekoratīvu zīmējumu.