"Esmu sieviete, ne trauku mazgātāja!" teic kāda reklāmas varone, un tā ir tiesa. Ikdienā jāpagūst ļoti daudz, bet trauku mazgāšana patērē ne tikai daudz ūdens, bet arī laiku, tādēļ trauku mazgājamā mašīna, šķiet, ir viens no noderīgākajiem palīgiem virtuvē, tā ir tikpat nepieciešama kā ledusskapis un plīts.
Trauku mazgājamās mašīnas plusi:
- Karstajā ūdenī trauki ne tikai tiek nomazgāti, bet arī dezinficēti;
- Traukus nav jāslauka;
- Laika un enerģijas ekonomija.
Viens no aizspriedumiem, kādēļ cilvēki nevēlas ierīkot trauku mazgājamo mašīnu, ir mīts, ka tā palielina ūdens patēriņu. Tā nav tiesa - standarta trauku mazgājamās mašīnas viena cikla laikā vidēji tiek patērēti 15-20 litri ūdens, mazgājot ar rokām tādu pašu apjomu, kanalizācijā aizplūst 60-80 litri ūdens.
Viens no galvenajiem izvēles kritērijiem ir trauku mazgājamās mašīnas ietilpība - jo vairāk trauku paredzēts tajā salikt, jo lielāki ir gabarīti. Kuplai ģimenei, tiem, kas bieži uzņem viesus vai mīl eksperimentēt ar ēst gatavošanu, ieteicams izvēlēties lielākus modeļus. Trauku mazgājamā mašīna palīdz mazināt arī virtuves nekārtību - izlietnē nekrājas netīrie trauki, jo pēc maltītes uzreiz tiek sakārtoti mazgātājā. Vakarpusē, kad mašīna piepildīta, vienkārši jāieslēdz mazgāšanas cikls.
Izplatītākās un populārākās ir trauku mazgājamās mašīnas ar 12-14 trauku komplektu ietilpību. Tām ir maksimāla produktivitāte un daudz papildfunkciju. Standarta mašīnas ir ērti kombinējamas ar standarta virtuves iekārtām. Šīm mašīnām ir standarta izmērs 60×60×85cm.
Ne mazāk kvalitatīvu mazgāšanu nodrošina šaurās trauku mazgājamās mašīnas (45×60×85cm), kas paredzētas 8-9 trauku komplektiem, tās arī ir nedaudz lētākas par standarta izmēra mašīnām. Šī ir optimāla izvēle mazām virtuvēm un nelielām ģimenēm.
Uz galda novietojamas trauku mazgājamās mašīnas (45×55×45cm) paredzētas četru trauku komplektu mazgāšanai. Parasti šādas mašīnas novieto uz galda vai iebūvē virtuves skapī. Lai arī cena ir ievērojami zemāka par standarta vai šaurajām trauku mazgājamajām mašīnām, tomēr šī nebūs labākā izvēle - mazgāšanas kvalitāte ir sliktāka, turklāt ne pārāk ekonomiska. Galda mašīnas parasti izvēlas maziem dzīvokļiem, vasarnīcām.
Izšķir iebūvējamās, daļēji iebūvējamās un brīvi stāvošas trauku mazgājamās mašīnas. Ērtākais, bet ne lētākais variants - iebūvēta tehnika, kas pilnībā iekļaujas kopējā virtuves iekārtojumā un nav uzkrītoša.
Pirms iegādāties trauku mazgājamo mašīnu, jāpārdomā arī uzstādīšanas iespējas. Visas trauku mazgājamās mašīnas izgatavo pēc pirmās elektroaizsardzības klases ar katra mezgla iezemēšanu. Tehnikas montāžu drīkst uzticēt tikai pieredzējušam speciālistam. Elektriskajai instalācijai dzīvoklī jābūt piemērotai tādām slodzēm, kas atbilst tehnikas jaudai, un tai jābūt iezemējuma vadam. Elektriskajiem savienojumiem nerekomendē lietot pārejas un pagarinātājus. Kategoriski aizliegts kā iezemējuma vadu izmantot ūdensvada vai gāzesvada caurules. Tas ir dzīvībai bīstami!
Trauku mazgājamo mašīnu pievieno ar šļūtenēm pie ūdensvada - aukstā ūdens pievadīšanai un pie kanalizācijas vada - netīrā ūdens novadīšanai.
Mazgāšanai ūdens tiek uzsildīts līdz 60-70°С. Pastāv iespēja pievienot trauku mazgājamo mašīnu karstajam ūdenim, tomēr šādam risinājumam ir trūkumi - avārijas vai profilaktisko darbu gadījumā mašīnu nāksies mazgāt ar aukstu ūdeni, turklāt, ja ūdensvadā ūdens ir karstāks par 60°С, ierīcei var rasties dažādas tehniskas problēmas.
Visbiežāk tiek izmantoti četri mazgāšanas režīmi: ekonomiskais režīms vidēji netīru trauku mazgāšanai 55°С temperatūrā, ātrais režīms, kas taupa ūdeni un elektroenerģiju, intensīvais režīms stipri netīru trauku mazgāšanai 65-75°С temperatūrā. Stipri netīru un apkaltušu trauku mazgāšanai izmanto iepriekšējas mērcēšana režīmu bez mazgāšanas līdzekļa. Svarīgi! Pirms likt traukus mašīnā, no tiem jānoskalo ēdienu atliekas.
Mazgājot traukus mašīnā, svarīgi, lai tā būtu pilnībā piepildīta. Nepilnīga trauku ielāde palielina ūdens, mazgāšanas līdzekļu, elektroenerģijas patēriņu.
Trauku mazgāšanas kvalitāti nosaka mazgāšanas efektivitātes klases, kuru apzīmēšanai un marķēšanai izmanto burtus no A līdz G. Jo augstāka klase, jo kvalitatīvāka mazgāšana un augstāka mašīnas cena. A klases mašīnas nodrošina nevainojami tīri nomazgātus un nesaplēstus traukus.
Trauku mazgāšanas kvalitāti un tehnikas mūžu ietekmē arī ūdens cietība, tādēļ svarīgs ir ūdens cietības indikators mašīnā. Ūdens mīkstināšanai izmanto reģenerējošo sāli, ko ber tam paredzētajā nodalījumā.
Lai uzlabotu mazgāšanas kvalitāti, izmanto šķidro skalošanas līdzekli, kas jālej speciālā nodalījumā mašīnas durtiņu iekšpusē. Skalojot traukus bez skalošanas līdzekļa, stikla trauki kļūst blāvi. Atkarībā no mazgāšanas biežuma un intensitātes, 1l skalošanas līdzekļa vidēji pietiek veselam gadam.
Atkarībā no izvēlētā režīma, trauku mazgāšanas cikls ilgst no 25 līdz 160 minūtēm. Kad cikls beidzies, jāļauj traukiem atdzist 15 minūtes, pirms tos ņemt ārā no mašīnas un lietot atkārtoti vai izvietot virtuves plauktos.