Taču vienmēr ir izeja. Lūk, seši vienkārši padomi, kas mazinās stresu!
1. solis: Diena, kad sākt tīrīt
Jā, sākums, šķiet, ir pats grūtākais. Tas ir psiholoģijas jautājums. Tādēļ svarīgi apzināties, ka, atliekot nepatīkamo darbu uzsākšanu, noskaņojums neuzlabojas ne par mata tiesu, turklāt lietas un procesus vienkāršāk noslēgt ir tad, kad tie jau ir uzsākti. Izklausās pārāk vienkārši? Jā, bet tas darbojas!
Tādēļ nosakām sev konkrētu darba uzsākšanas dienu un ierakstām to kalendārā. Atšķirībā no mutiski izteiktiem solījumiem rakstiskās apņemšanās nepildīt ir daudz grūtāk.
2. solis: Operācija 'Atbrīvojamies no krāmiem'
Ņemam divas kastes, uz vienas ar marķieri rakstām "Atkritumi", uz otras - "Labdarībai" (lai ko arī tas nenozīmētu - lietas, ko atdot radiniekiem, bērnu namam vai vienkārši tādas mantas, kas pašiem vairs nav vajadzīgas, bet citiem lieti noderētu). Bruņojušies ar abām kastēm, dodamies uz citu telpu - garāžu, dzīvojamo istabu vai bēniņiem. Uzstādām taimeri uz 15 minūtēm un liekam kastēs lietas, kas mums pilnīgi noteikti nav nepieciešamas.
Šis process jāuztver kā spēle. Paguvām laikā? Lieliski! Apbalvojam sevi ar šokolādi vai kādu citu kārumu. Apnika? Noliekam kastes malā - rīt pabeigsim iesākto šķirošanu!
3. solis: Atkārtojam 2. soli
Jums šķiet, ka krāmi ir pārskatāmi izvietoti? Diemžēl tā nav. Ikvienā mājā visdažādākajās, brīžam pat prātam neaptveramākajās vietās krājas neskaitāmi daudz absolūti nevajadzīgas lietas, kas tikai aizņem telpu un uzkrāj putekļus. Tādēļ vēl un vēl jāatkārto operācija "Atbrīvojamies no krāmiem", pārskatot to pašu telpu arī nākamajā un aiznākamajā dienā. Pirmajās divās dienās operācija šķita vienkārša, bet kā trešajā dienā?
Padoms: Taupīsim spēkus un enerģiju, prātā sadalot telpu nelielos sektoros. Tā būs vienkāršāk fokusēties uz veicamo darbu un nezaudēt motivāciju.
4. solis: Veicamo darbu saraksts
Jā, "pavasara ģenerāltīrīšana" izklausās darbietilpīgi, nomācoši un nogurdinoši, uzdzenot depresiju. Taču ir izeja! Pēc tam, kad esam atbrīvojušies no krāmiem, pienācis īstais laiks noskaidrot, ko vēlamies paveikt. "Gribu, lai viss būtu kārtīgs," nebūs pareizā atbilde. "Gribu satīrīt vannas istabu (bet pēc tam - sakārtot skapi)!" skan daudz konkrētāk un saprātīgāk.
Izveidosim veicamo darbu sarakstu! Tam nav obligāti jābūt pabeigtam uzreiz, turklāt visi plāni nav par katru cenu jāīsteno. Taču labs, izsmeļošs, rakstisks plāns tam, ko vēlamies izdarīt, krasi palielinās izredzes to tik tiešām paveikt.
5. solis: Mikrouzdevumi un mikrorisinājumi
Veicamo darbu saraksts ir brīnišķīgs, taču vajadzētu uzdevumus sadalīt pa nelieliem posmiem. "Sakārtot skapi" - brīnišķīgi! Bet, ko darīt, ja tas ir četrdurvju skapis, kura durvis vairs nevar aizvērt, jo tas ir pārbāzts? Te talkā nāks psiholoģisks triks - darbu sadalīt pa uzdevumiem. Šodien sakārtosim antresolu. Vai tikai zemākos plauktus. Vai - atvilktnes. Uzstādām taimeri uz 15 minūtēm un metamies cīņā!
6. solis: Finiša taisne
Tā, soli pa solim, virzāmies uz priekšu un pēkšņi pamanām gaismu tuneļa galā. Šajā mirklī, protams, ir papildus jāsaņemas un, tēlaini izsakoties, jāuzrota piedurknes, lai paveiktu atlikušos darbus bez visiem taimeriem un tamlīdzīgām psiholoģiskām spēlītēm.
Mēs to paveicām? Lieliski! Iespējams, ir vērts aizdomāties par to, ka ikdienā uzturēt tīrību un kārtību ir daudz vienkāršāk par kopšanas varoņdarbiem pāris reizes gadā. Jāmēģina nepieļaut situācijas, kurās tīrīšanas platība ir izpletusies ārpus mājokļa robežām, klāt pieķerot gan garāžu, gan šķūnīti.