Savādas mājas - 13



Pasaulē ir daudz unikālu vietu, kuras tiek izvēlētas par mājām. Cilvēki dzīvo alās, kokos, transportlīdzekļos un teiksmainos veidojumos.

Aicinām doties doties virtuālā ceļojumā un apskatīt īpaši radošu arhitektu pūļu rezultātu - vairākas neparastas mājas, kas atrodamas visā plašajā pasaulē.

Nami, kas veidoti gliemežvāka, tējkannas vai sēnes formā, mājas, kurās iekārtojums atgādina alu laikmetu, citplanētiešu filmas vai sapni par buru kuģi... Kur jūs izvēlētos apmesties uz dzīvi?


Gliemeža nams Meksikā

Ja esat kādreiz aizdomājis, kā savā mājā jūtas gliemezis, jums vajadzētu apmeklēt Nautilus namu Mehiko. Unikālo gliemežvāka formas ēku projektējis arhitekts Havjērs Senosjains, tā būvēta 2006. gadā.

Lai cik dīvaini nešķistu, šī ir īsta dzīvojamā māja, kas būvēta jaunai ģimenei ar diviem bērniem - ģimenei bija apnicis dzīvot parastās mājās un viņi vēlējās justies tuvāk dabai.

Iedvesmojoties no Gaudi un Frenka Loida Raita darbiem, namā dominē gludas virsmas, spirālveida kāpnes un dažādi augi, radot iespaidu, ka apkārt ir īsts gliemežvāks.

Foto: Publicitātes foto
Foto: Publicitātes foto


Par dzīvojamo ēku pārveidota baznīca Nīderlandē

Foto: Publicitātes foto

Lai arī daudziem šāda dievnama izmantošana varētu šķist zaimojoša, tomēr pēc tam, kad "Zecc Architecten" arhitektu grupa Nīderlandē Utrehtas provincē divas pamestas baznīcas pārveidoja par stilīgiem un mūsdienīgiem mājokļiem, tur sākās īsts dizaina bums. "Nīderlandē ir vairāki simti tukšu, pamestu baznīcu. Kopš 1970. gada ir slēgtas vairāk nekā 1000 baznīcas un vairāk nekā trešdaļa tiek izdemolētas un nojauktas. Namu pārveidošana ir vienīgais veids, kā novērst ilgstošu vēstures liecību iznīcināšanu," skaidro projekta idejas autori.

Un kā jums šķiet? Vai jūs dzīvotu pārveidotā dievnamā?

Foto: Publicitātes foto


Slidkalniņu māja Japānā

Foto: Publicitātes foto

Japāņu arhitektu grupa "Studio LEVEL" radījuši neparastu trīs stāvu ģimenes māju, kurā visi stāvi savienoti ne tikai ar ierastām kāpnēm, bet arī ar lokveida slidkalniņu.

Vairāk nekā 500 kvadrātmetrus plašā māja atrodas Meguro-ku - vienā no Tokijas municipalitātēm.

Foto: Publicitātes foto
Foto: Publicitātes foto


Laukakmens nams Portugālē

Foto: Publicitātes foto

Lai arī tas izskatās kā milzu laukakmens, šis ir īsts dzīvojamais nams - ar skursteni, logiem, durvīm!

Viens no populārākajiem tūrisma objektiem Portugālē. "Casa do Penedo" jeb akmens nams tika uzcelts 1974. gadā no četriem dažādiem laukakmeņiem.

Pastiprinot akmens laikmeta efektu, namā nav elektrības, toties tur ir mājīgs kamīns, akmenī kalts baseins un baļķu kāpnes.


Mazākais nams pasaulē - 1 kvadrātmetrs!

Foto: Publicitātes foto

Vācu izcelsmes arhitekts un "Hartzs IV Möbel" dibinātājs Van Bo Le-Mencels radījis, iespējams mazāko dzīvojamo māju pasaulē. Tā ir tikai vienu kvadrātmetru plaša koka konstrukcija, ko var izmantot kā autonomu mājokli, mobilo kiosku vai atsevišķu istabu - dzīvoklī.

Pateicoties atjautīgajam mehānisma risinājumam, to var izmantot gan vertikāli, gan horizontāli.

Miniatūrā māja veidota no koka karkasa, tai ir slidināms logs un slēdzamas durvis. Namiņš sver 40 kilogramus, tam ir ritenīši vieglākai pārvietošanai.

Pēc tam, kad ilgi gadi tika pavadīti bēgļa gaitās un dzīvojot sociālajās mājās, Le-Mencels nolēma radīt pats savu mājokli. "Šis ir vienīgais kvadrātmetrs pasaulē, kur es pats varu noteikt, kurā virzienā ir vērsti logi, uz kuru pusi veramas durvis un kas ir mani kaimiņi," skaidro arhitekts.

Foto: Publicitātes foto


Māja kā skeitparks - Amerikā

Foto: Publicitātes foto

Skeitborda paaudzes pārstāvji īstenojuši savu sapni - PAS nams ir pirmā ēka, kurā apvienots gan tradicionāls mājoklis, gan skeitparks.

Skeitborda nams ir privāta dzīvojamā māja Malibu, Kalifornijā. Miteklī var slidot jebkurā vietā un pa jebkuru virsmu - gan iekštelpās, gan ārā. Projekta pasūtītājs un īstenotājs ir bijušais pasaules čempions skeitbordā, profesionāls skeiteris Pjērs Andrē Senizergs.

PAS skeitborda nama prototips izstādīts arī digitālās mākslas un kultūras centrā "La Gaite Lyrique" Parīzē.

Nams ir sadalīts trīs atsevišķās zonās. Pirmajā iekārtota dzīvojamā istaba, ēdamistaba un vistuve, otrajā - guļamistaba un vannas istaba, savukārt trešā mājas daļa atvēlēta skeitbordam.

Skeitot gan iespējams visās mājas daļās - gan pa sienām, gan pa grīdu, gan pa griestiem - telpas ir veidotas cauruļu formā. Skeitot var arī pa mēbelēm, kas ir atbilstoši integrētas telpā.


Šaurākais mājoklis - Polijā

Šī gan ir mākslas instalācija - "ieliktnis" starp divām ēkām, reprezentējot dažādus Varšavas vēsturiskos attīstības posmus. Šaurākajā vietā miteklis ir tikai 92 centimetrus plats, savukārt platākajā - 152 cm.

Kereta nams ir vieta, kur tiekas radošie intelektuāļi no visas pasaules.


Ūdens tornis, kas pārveidots par modernu māju - Beļģijā

Iedomājieties sevi dzīvojam mājā, kas būvēta pirms 100 gadiem un kara laikā tajā slēpušies nacisti... Iedomājieties arī to, ka šis nams ir 31 metru augsts ūdenstornis, kas tika ekspluatēts līdz 1990. gadam. Kā patīk?

2007. gadā pie vecā ūdens torņa renovācijas ķērās beļģu arhitektu grupa "Bham Design Studio", izveidojot vienu piecstāvu dzīvokli.

Augšstāva terasē ir iespējams baudīt skaistus dabas skatus, kā arī - āra dušu!

Rekonstrukcijas laikā apdarē tika saglabāta lielākā daļa betona elementu, neskarot ēkas robusto izskatu. Saglabāts tika arī milzīgā ūdens krātuve, kurā ietilpst 250 000 litri ūdens!


Flinstonu māja Amerikā

Foto: Publicitātes foto

Pirms kāda laika televīzijas leģenda Diks Klārks paziņoja, ka pārdod savu unikālo Malibu māju par 3,5 miljoniem ASV dolāru.

Vienstāva ēka izskatās gluži kā izkāpusi no pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados populārā multiplikācijas seriāla par Flinstoniem.

Flinstonu mājai ir viena guļamistaba, divas vannas istabas, kamīns un vairāki lieli stikla logi, kas ļauj netraucēti vērot pilsētas gaismas un saulrietus. Viens no pārdošanas nosacījumiem bija - jaunie nama iemītnieki nedrīkst turēt dzīvniekus.

Foto: Publicitātes foto


Caurspīdīgais nams Japānā

Ja jums šķiet, ka jums nav nekā slēpjama, izmēģiniet dažas naktis padzīvot pilnīgi caurspīdīgā namā, kas atrodas Tokijā.

Veidojot šo ēku, arhitektu grupa "Sou Fujimoto Architects" iedvesmojusies no senčiem, kas dzīvojuši kokos.

"Intriģējošākā lieta, kas saistīta ar dzīvi kokos, ir tas, ka šīs vietas nav hermētiski izolētas, tās ir unikālā veidā saistītas. Dzirdēt balsis no citiem zariem, pārvietoties pa tiem - sazināties ar saimes locekļiem, kas atrodas dažādos zaros. Šīs ir tikai dažas no priekšrocībām, ko sniedz šāda veida telpiskais izkārtojums," stāsta arhitekts Sou Fujimoto.

Lai gan baltā tērauda konstrukcija vizuāli neatgādina koku, tā veidota pēc koka zaru principa.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!