Sendienās, būvējot māju, pamatos un spārēs tika liktas dažādas zīmes, tādējādi iekodējot namā saticīgu dzīvošanu, drošību, pārticību, veselību un veiksmīgu sadzīvi.
Portāls "Delfi" piedāvā nelielu latvisko rakstu un zīmju apkopojumu, stāstot par to, kāds spēks tām piemīt, kā arī piedāvājot dažas idejas, kā šādus rakstus iekļaut arī savā mājoklī - nebūt ne tautiskā vai etnogrāfiskā interjerā.
Zemāk uzskatītas vien dažas galvenās senlatviešu maģiskās zīmes un īss ieskats to nozīmē. Eksistē vēl daudz un dažādu zīmju, piemēram, Lietuvēna krusts, Putna zīme, Austras koks, Saules zīme un daudzas citas. Eksistē neskaitāmas pamatzīmju kombinācijas, kopumā vairāki tūkstoši dažādu variāciju. Atliek vienīgi minēt, vai kādreiz uzzināsim kaut nedaudz no tiem noslēpumiem un maģijas, kas iekodētas šajos senajos rakstos.
Izmantoti "ailab.lv" un "e-ezoterika.lv" materiāli.
Dieva zīme - saiknei ar augstākajiem spēkiem
Dieva zīme parasti tiek attēlota kā plaknē vertikāli novietots trijstūris vai kāsis, kura smaile norāda uz debesīm. Raksts simbolizē debesis, vīrišķo spēku, gaismu un tiekšanos augšup.
Sendienās Dieva zīmi parasti iegrieza uz sadzīvē izmantojamām lietām, un vienkāršākajos variantos zīme parādās kā vienādmalu taisnleņķa trijstūris, kas simbilizē debesis kā pasaules jumtu. Mūsu senči savu māju jumtus veidoja atbilstoši šai zīmei, tādējādi dzīvojot zem Dieva zīmes.
Plaši pazīstams Dieva zīmes atveidojums ir tradicionālais trijstūris ar vienu (t.s. Dieva acs) vai trijiem apļiem pie smailes. Tiek uzskatīts, ka zīme piesaista dievišķos un radošos spēkus.
Laimas zīme - lai viss izdotos
Laima ir visa labā aizstāve, kas sargā no pāridarītājiem un izpilda trīs karstākās vēlēšanās un izvēlas katram no mums likteni.
Laimas zīme uzskatāma par vienu no vissenākajām zīmēm, jo tā sastopama uz māla traukiem un akmens cirvjiem jau 3000 gadu senās cilšu apmetņu vietās. Zīmes grafiskais attēls atvasināts no skujas – slotiņas raksts aizsargā, aizslauka nevēlamo. Tā kā priežu un egļu skujas ir mūžzaļas, arī Laima vienmēr ir blakus. Žagars skuja un slota ar savām simboliskajām īpašībām pārnes laimi un labu izdošanos arī uz priekšmetiem, kur tie attēloti.
Laimas slotiņa:
Māras krusts - dziedināšanai un veiksmei
Sieviešu aizstāves, auglības devējas un zemes un pazemes pārvaldnieces Māras zīme parasti tiek attēlota kā vienādmalu trijstūris vai kāsis ar virsotni uz leju. Zīmei piemīt dziļi simboliska jēga un pretējs spēks Dieva trijstūrim, tādēļ, apvienojot Māras un Dieva zīmes, iegūst līdzsvaru un saskaņu.
Mārai ir daudz zīmju, piemēram, Māras trijstūris, Māras ūdeņi, Māras krustkrusts, Māras līklocis u.t.t. Visas šīs zīmes piešķir pamatīgumu un drošību, kas saistīta ar dabas un zemes spēkiem.
Senie latvieši ticēja, ka visa materiālā pasaule atrodas Māras pārziņā, tai skaitā arī maize, uguns un tās saglabāšana. Varbūt tādēļ krustu krusts, kurš tiek uzvilkts uz maizes klaipiņa un vakarā ievilkts pavarda pelnos, guvis nosaukumu Māras krusts. Pārkrustojot krusta galus, tiek iegūta zīme, kas izsaka gan noslēgtību, gan pilnību, gan nāvi. Zīme cieši saistīta ar uguni, māju, auglību.
Lieta, kam Māras krusts uzvilkts, simboliski tiek ziedota Mārai, saņemot pretī tās svētību un uzraudzību. Reizēm krustu krustu sauc arī par Laimas krustu. Māras krusts bieži tika iekļauts sieviešu rotās un apģērbos.
Zintnieki ir pārliecināti, ka Māras krusts ap sevi rada īpašu enerģiju, kas aizsargā, dziedina un nes veiksmi.
Jumis - auglībai un svētībai
Jumis ir auglības zīme, ar kuru saistīti dažādi pļaujas un ražas rituāli. Grafiski Jumja zīme atgādina divus sakrustotus kāsīšus vai burtu W.
Par Jumja mājvietu tiek uzskatīti divi kopā saauguši ziedi vai rieksti, gan tradicionāli arī divas labības vārpas – Jumim viss padodas dubulti. Jumi mēdza glabāt istabā goda vietā, kā arī jaunu meitu pūra lādes dibenā. Zīmes grafiskajam attēlam ir sastopami ļoti daudz dažādi varianti, no kuriem daļa var būt grūti atpazīstami. Seni ticējumi vēsta - tam, kas atrod jumi, ir laime.
Zīmi bieži auda jostās, iecirta virs durvīm, pagrabiem, klētīm, skapjiem. Tāpat bieži, gatavota no koka, Jumja zīme tiek novietota spāru galos, tādējādi mājās nodrošinot bagātību un saticību. Jostu, kurā ieausts Jumis, parasti nēsā saimnieks.
Ūsiņš - dārza darbiem
Ūsiņa zīme palīdz dārzkopībā un lauksaimniecībā. Šī ir ļoti spēcīga aizsardzības zīme, tiek uzskatīts, ka tā dod spēku vārgajiem, dziedē slimības un stiprina savienības.
Ūsiņa zīme ir līdzīga diviem ar mugurām pretī saliktiem E burtiem vai atslēgai. Ūsiņa zīme apzīmē senākā gaismas dieva Ūsiņa zirgus, Saules vedējus. Zīme ir labvēlīga pret mājlopiem, īpaši - zirgiem.
Ūsiņa zīme ir visbiežāk sastopama cimdos. Šādus cimdus sauc par atslēgaiņiem, un tie valkātājam dod īpašu veiksmi ceļā.
Zalktis - gudrībai
Zalktis simbolizē gudrību un zintniecību, tas ir svēts dzīvnieks, kam pieejam visa gudrība. Tiek uzskatīts, ka visspēcīgākais ir baltais zalktis. Zalkša zīmi mēdz pieskaitīt Māras zīmju grupai, jo Māra mēdzot iemiesoties čūskā. Māras zīme sevī ietver arī Veļu mātes simbolu un zalktis savukārt ir cieši saistīts ar veļu pasauli.
Senie latvieši uzskatīja cilvēku par Dieva laistu radījumu, kam ir augums, dvēsele un velis. Mirušā cilvēka dvēsele aiziet atpakaļ pie Dieva, bet augums un velis nonāk pie Māras – Veļu mātes gādībā. Latviešu uztverē velis turpina dzīvi Veļu mātes valstībā jeb Viņā saulē, Aizsaulē pēc tam, kad mirušais augums nodots Zemes mātei. Veļi nedzīvo bezdarbībā: tie gana govis, zirgus, arī plucina sniegu, strādāšana norit līdzīgi ļaužu sētas darbiem. Dzīvo saites ar mirušajiem nekad nepārtrūkst, jo reizi gadā veļi tiek aicināti uz mielastu ļaužu sētā.
Zalkša zīme bieži ir sastopama sieviešu apģērbos un uz pirts lietām.
Zvaigznes sargā no ļauna
Zvaigznes ir trešais svarīgākais debess spīdeklis, kam ir būtiska nozīme tumsas un pazemes spēku atvairīšanā.
Latviešu ticējumos maģiska nozīme ir zvaigžņotam rakstam, tika uzskatīts, ka tas sargā no ļauna. Zvaigžņu sega naktī sargā gulētāja dvēseli.
Parasti rakstos sastopamā zvaigzne ir taisna un slīpa krusta salikums.
Pagāniskajos ticējumos un maģiskajos rituālos bieži liela nozīme ir ierādīta krustam vai tā atvasinājumiem, kas ir zvaigznes vienkāršotais atvasinājums. Latviešu etnogrāfiskajos rakstos krusta zvaigznei ir četri, seši vai astoņi stari. Sevišķi grezns zvaigznes variants ir rīta zvaigznes simbols - auseklītis jeb zvaigzne ar astoņiem stariem un simbolizē gaismas uzvaru cīņā pret tumsu. Auseklīti uzskata arī par spēcīgāko lietuvēna krusta variantu, jo tas jāuzvelk ar vienu līniju.
Folklorā Auseklis minēts gan kā Dieva dēls, gan kā zvaigžņu skaitītājs, arī Saules meitas līgavainis. Interesanti, ka Auseklīti kā astoņstūrainās zvaigznes sinonīmu sākuši lietot latviskā ornamenta pētnieki trīsdesmitajos gados. No literatūras tas izplatijās arī tautā.
Otrs pazīstamākais zvaigznes zīmes atvasinājums ir sešstūru zvaigzne, kas bieži redzama uz koka izstrādājumiem. Sešstūru zvaigzne bieži tiek ietverta aplī un līdz ar to domas dalās - tā ir zvaigznes vai Saules zīme. Arī lietuvēna krusts tiek uzskatīts par zvaigznes zīmes atvasinājumu.
Ugunskrusts - pret ļaunumu
Ugunskrusts, saukts arī par pērkona zīmi, sargā pret ļaunumu. Gluži tāpat kā citas latvju dievības arī Pērkons cilvēkiem ir labvēlīgs. Kad pavasaros tas noducinājis, tā ir zīme, ka var sākt darboties ar zemi, jo visi nelabie ir aizbiedēti.
Folklorā pērkona zīme simbolizē gaismu, uguni un dzīvību. Senās baltu ciltis to uzskatījuši arī par saules zīmi, kas attēlo Saules kustību, enerģiju, tās vīrišķo spēku. Šai zīmei ir dažādi grafiskie attēlojumi – labiskais, kreiliskais, ar ierotītiem galiem.
Literatūrā un rakstos pieejami dažādi skaidrojumi par zīmē ietverto simboliku, viens no tiem - divi sakrustoti zibeņi, kas darbojas kā ļaunuma atvairītājs un sargātājs pret nevēlamām dabas parādībām.
Sendienās ugunskrustu mēdza iegriezt bērna gultiņas galā vai izšuva uz sedziņas, kurā tīt mazuli, šādā veidā atvairot ļaunos garus.
Kā izvēlēties zīmi savai mājai?
Kā zināt, kādu zīmi lietot? Domām ir ļoti liels spēks un bieži vien tas, kam ļoti ticam, piepildās. Ja kāda zīme vai raksts šķiet patīkams un sirdij tuvs, tas nozīmē, ka tā ir gatava palīdzēt. Pēc kāda laika aizsargzīme būs savu misiju paveikusi un tai jāļauj atpūsties, meklējot sev citu maģisko rakstu.
Zintnieki un dziednieki uzskata, ka uz šāda veida aizsargzīmēm noslāņojas ne vien to īpašnieka enerģija, bet arī viņa problēmas, tādēļ nekādā gadījumā nedrīkst ņemt cita cilvēka aizsargzīmi! Tāpat nevajadzētu arī citiem stāstīt par to, kura zīme vai raksts izvēlēta sevis un sava mājokļa aizsardzībai.
Izvēloties savu zīmi, procesam var pieiet radoši, nebūt ne vienmēr jābūt rakstam uzzīmētam tieši tāpat kā sendienās - pietiek arī ar to, ka kāds elements rada asociācijas ar kādu no zīmēm. Piemēram, fotogrāfija pie sienas, kur redzami zigzagā izkārtoti zīmuļi, ko var iztēloties kā Māras līkloci.
Ņemot vērā to, ka ar savu aizsargzīmi nav jāplātās, to var iekļaut kādā mājlietā vai interjera detaļā. Piemēram, iestrādāti krusti stilīga drēbju pakaramā pogu ornamentā vai grāmatu plaukta sānos.
Saules zīmējumi, apaļi riteņi kā sienas pulksteņa dekorācija, krāsaini apļi uz traukiem, viss apaļais kā stilizēta Saules zīme, kas nes mājai svētību un drošību.
Dodoties ceļojumā, paņem līdzi kā suvenīru - "A-la-tea" Latvijas zāļu tējas, kuru iepakošanā izmantota interesanta pieeja - tējas maisiņu turētāji ar piecām dažādām latvju zīmēm. Uz iepakojuma arī paskaidrots gan par zīmju maģiskajām spējām, gan zāļu tējas iedarbību.