Jau kopš senseniem laikiem ir domāts par to, kā izveidot dārzu, kas neprasa īpašu kopšanu. Visbiežāk tie ir tā dēvētie dabas dārzi - kas izaudzis, izaudzis. Vai "vecmāmiņu" dārzi - mākslinieciski aizauguši, bez acīmredzamām plānošanas pazīmēm. Šo dārzu kopīgā īpašība - plānošanas un ierīkošanas stadijā tiem jāvelta nedaudz lielāka vērība un rūpes, taču jau pēc diviem, trijiem gadiem tie priecē ar savu dabisko skaistumu un vairs neprasa īpašu lološanu. Protams, pilnīgi novārtā nevar atstāt arī šādus dārzus - puķu dobes laiku pa laikam ir jāparetina, nepieciešamības gadījumā jāaplaista, savukārt pavasaros ir jānovāc pērnā gada lakstu un lapu atliekas. Tomēr tas nemaz nav tik sarežģīti.
Lai izvairītos no lielām problēmām, ir tikai jāsaglabā realitātes un mēra sajūta, par paraugu un mērķi neizvēloties neparastu dārzu skaistās bildītes. Visbiežāk glancētajos žurnālos redzami grezni dārzi Grieķijā, Spānijā, Turcijā, kur ir pavisam cits klimats - dārzam daudz labvēlīgāks... un slinkāks! Kā zināms, dienvidnieku ikdiena nav iedomājama bez siestas! Tādēļ ķeramies pie darba - plānojam "bezrūpīgu dārzu".
- Dobju, zāliena un celiņu malas ar nodomu neveido ģeometriskas - līnijas ir plūstošas, vietām pārklājoties.
- Lai nerastos problēmas ar nezālēm, dārza celiņus veido viendabīgus, bez spraugām - no flīzēm, grants vai koka.
- Laicīgi jāpārdomā un pareizi jāizveido laistīšanas sistēma. Jāņem vērā viss - kur uzstādīt izsmidzinātājus, kur notekas, cik tālu tiks vilkta šļūtene (lai, kokus un krūmus laistot, nebūtu jānēsā smagi spaiņi un lejkannas).
Koki un krūmi
Sliņķu dārzā ir daudzi koki un krūmi - tie nodrošina ēnu, slēpj no ziņkārīgiem garāmgājējiem, skaisti izskatās, turklāt ir daudzgadīgi, kas nozīmē, ka nerada liekas raizes. Svarīgi neizvēlēties kaprīzus, mitrumu mīlošus krūmus vai kokus, kurus regulāri ir jāapgriež un jāmēslo. Labākā izvēle sliņķiem (šī vārda burtiskajā nozīmē) - bārbeles, sausserži, ceriņi, pīlādži. Ja sapņojat par dzīvžogu, taču nevēlaties ķēpāties ar dārza šķērēm, izvēlieties tādus augus, kuri nav regulāri jāapgriež - rododendrus, hortenzijas, spirejas, jasmīnus. Lai dārzs priecētu skatu arī ziemā, stādiet egles, tūjas un kadiķus.
Slinkajā dārzā labi aug dažādi ogu krūmi - ērkšķogas, avenes, jāņogas, samērā pateicīgas ir arī bumbieres, ābeles un ķirši.
Mulčēšana
Brīvos, neapstādītos augsnes laukumus var apbērt ar mulču (smalcinātu zāli, priežu mizas vai skujas, lapas), tādējādi ierobežojot nezāļu izplatīšanos un augsnes izžūšanu. Zemi var pārklāt arī ar īpašu segumu - zemmulčas plēvi, kuru apber ar sīkiem, krāsainiem oļiem.
Zāliens
Pie mājas jābūt zālienam, tas skaidrs. Vieniem patīk ideāls angļu mauriņš, kurš nemitīgi jākopj (kā uzskata paši angļi, labs mauriņš ir tāds, kurš nepārtraukti kopts vismaz 300 gadus). Bet sliņķi izvēlas mauru versiju, kurā ir ne tikai zāliena sēklas, bet arī pļavas ziedi. Kaut arī šāds zāliens neizskatīsies pēc zaļa "paklāja" golfa laukumā, tomēr tas liks domāt par dzīvespriecīgu meža noru. Vēl viens interesants variants "slinkajam" zālienam - āboliņa un zemu augošo graudzāļu maisījums, kurš arī neprasa biežu pļaušanu un laistīšanu.
Vertikālā apzaļumošana
Viena no iespējamām dekorācijām slinkajā dārzā - vertikālā apzaļumošana. Izmantojot dažādus atbalstus (arkas, pergolas un ēku sienas), ļauj vīteņaugiem kuplot savā vaļā. Tiesa, paies laiks, kamēr svaigi iestādītie augi kārtīgi sakuplos. Protams, jāizvēlas ziemcietīgos vīteņus, kas neprasa īpašu kopšanu un nav ziemā jānes siltākās telpās. Noderēs dažādi vīnogulāji, apiņi, klemātis, citronliānas, vīteņsausserži.
Graudzāles
Pēdējo gadu modes kliedziens - dekoratīvās graudzāles, kas labi izskatās gan ziemā, gan vasarā, piesaista putnu uzmanību un piešķir dārzam īpašu noskaņu jebkurā gadalaikā. Piemērotākās šķirnes puķudobei nav grūti izvēlēties, jo lielākoties visas graudzāles labi sader ar citiem augiem. Augstās graudzāles var stādīt kā fonu ziediem, savukārt zemās graudzāles labi izskatās dobju malās.
Sakņu dārzs
Ja patīk dažādi garšaugi un ārstnieciskās zālītes, droši sējiet un stādiet tās dekoratīvajā sakņu dārzā! Baziliks, maurloki, dilles, fenhelis, majorāns, piparmētras, pētersīļi, rozmarīns, salvija, estragons, timiāns... Šādā dobītē skaistais tiek apvienots ar lietderīgo. Līdzās zaļumiem "slinkajā" sakņu dārzā droši var stādīt arī kāpostus, kas noteiktos augšanas posmos izskatās ļoti dekoratīvi, kā arī ķirbjaugus - tie neprasa nekādu īpašu kopšanu.
Puķu dobes
Dārzs nav iedomājams bez koši ziedošām dobēm! "Slinkajam" dārzam piedien sausumizturīgi augi, kuri pacieš saimnieku nevērību un prombūtni. Bārdainie īrisi, dārza neļķes, flokši, pelašķi, peonijas... Šiem ziedošajiem augiem lielākoties nepieciešama vien papildu mēslošana pirms un pēc ziedēšanas, kā arī sakņu dalīšana reizi dažos gados.
Pateicīgi ir augi ar ažūrveida vai citām interesantām lapām - astilbes, heiheras, jau minētās graudzāles. Uzmanības vērtas ir hostas - varētu teikt, ka tās ir ideāla izvēle sliņķiem - pieticīgas un ēnizturīgas.
Izvēlieties salizturīgus viengadīgos ziedus, ko var sēt tieši augsnē - kliņģerītes, petūnijas, alises. Īpašu uzmanību neprasa arī daudzgadīgās sīpolpuķes, kas ziemu pārcieš arī zemē - lilijas, narcises, tulpes, dekoratīvie sīpoli. Tāpat kā citiem dekoratīvajiem augiem, tām nepieciešama pareizi izvēlēta vieta - saulaina, ar labi drenētu un mēreni mēslotu augsni.
Ātri izplatās un īpašu aprūpi neprasa arī dažādi sedzējaugi - aslapu flokši, laimiņi, zemās neļķes, akmeņlauzītes un citi.
Dekorācijas
Nu laiks parūpēties par slinkā dārza saimnieku atpūtu. Lai izbaudītu sava darba augļus, noderēs soliņi, lapenes, atpūtas vieta. "Slinkajam" dārzam nepieciešami vienkārši un praktiski risinājumi - der viss, kas patīk, galvenais, lai būtu ērti.
Svarīgs elements ir apgaismojums - tas spēj pārvērst vidi līdz nepazīšanai. Noderēs dārza lukturīši ar saules baterijām, ko var vienmērīgi izkārtot gar celiņiem vai, ļaujoties fantāzijas lidojumam, izkārtot pa visu dārzu, lai vakarā baudītu gaismu spēles visneiedomājamākajos pagalma stūros... Un brīnišķīgu vakaru kopā ar ģimeni un draugiem - putnu dziesmu un sisinošu kukaiņu pavadījumā.