<a rel="cc:attributionURL" href="http://www.flickr.com/photos/nosha/">   nosha</a> / <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/"> cc</a>
Lielākoties visiem patīk tīrība un kārtība, bet tikai retajam patīk uzkopt. Daudzi savu nepatiku pret pucēšanu un kārtības ieviešanu nemaz neslēpj. Un te talkā steidzas "Delfi", piedāvājot vairākus pārbaudītus padomus, kas nudien noderēs tiem, kam nepatīk mājas uzkopšana un kas meklē veidus, kā atvieglot šo apnicīgo, bet tik nepieciešamo darbu, turklāt to paveikt pēc iespējas efektīvāk. Ievērojot šos padomus, ir arī patīkamas sekas - vēlāk uzkopšana būs jāveic retāk!

1. Virtuves uzkopšanu vienmēr sāciet no plīts labās malas, pārvietojoties pulksteņa rādītāju kustības virzienā. Kā likums, plīts virsma allaž ir virtuves netīrākā daļa, tādēļ to jāpucē kā pēdējo, neizplatot plīts netīrumus pa visu virtuvi.

2. Neticami, bet virtuves izlietnes notekā ir daudz vairāk baktēriju nekā tualetes podā! Tādēļ šai vietai ir jāvelta īpaša uzmanība. Ja nepieciešams, izmantojiet "kodolieročus", proti, ķīmiskos tīrīšanas līdzekļus, kas paredzēti virtuves izlietnēm. Ieteikums nerūsējošā metāla izlietņu īpašniekiem - pēc tam, kad izlietne iztīrīta ar ķīmisko līdzekli, ņem drāniņu, uz kuras uzpilināti pāris pilieni minerāleļļas, un nopulē tvertni - tas neļaus ūdens pilieniem un nosēdumiem krāties uz izlietnes malām, attiecīgi - mazāka iespēja veidoties baktēriju perēklim.

3. Reizi nedēļā ieteicams bruņoties ar veco, labo sodu un apstrādāt vietas ap trauku mazgājamo mašīnu, lai iznīcinātu visu to, kas mēdz krāties uz virsmām kopā ar pārtikas drupačām un nosēdumiem. Vēlams ik pa laikam palaist vienu "tukšo" mazgāšanas ciklu ar īpašu tīrīšanas līdzekli, kas iznīcina baktērijas (ieskaitot E.coli). Īpaši svarīgi to darīt gripas un citu vīrusu epidēmiju laikā.

4. Aizmirstiet par papīra dvieļiem virtuvē! Labāk un efektīvāk ir izmantot mikrošķiedras drāniņas.

5. Trauku mazgāšanas sūklis ir viens no lielākajiem baktēriju perēkļiem. Zinātāji iesaka sūkli ik vakaru dezinficēt - mikroviļņu krāsnī. Līdzko sūklis sāk nepatīkami ost, tas jānomaina.

6. Viena tējkarote citronu eļļas, kas divreiz mēnesī uzklāta uz duškabīnes stikla, mazinās iespēju ūdens lāsēm krāties uz virsmas, atstājot baltus nosēdumus.

7. Interesanti, bet tikai retais iedomājas, ka dušas aizkaru iztīrīt ir pavisam vienkārši - izmazgājot veļas mašīnā.

8. Telpu uzkopšanu allaž veic virzienā no augšas uz leju - cītīgā tīrītāja niknumu un darbasparu grīdas un paklāji izbauda kā pēdējie.

9. Birstes un slotas atšķiras ne tikai vizuāli vai pēc roktura ērtuma. Iekštelpu slaucīšanai labāk izvēlēties slotu ar smalkiem sariem, savukārt pagalmam praktiskāka būs raupja birste.

10. Lai slota kalpotu ilgāk, to jāuzglabā ar birsti uz augšu.

11. Praktiskākā liekšķere jeb šaufele ir tāda, kurai ir neliela gumijas maliņa - tā aizturēs jau savāktos gružus un matus.

12. Apģērbu itin labi var mazgāt aukstā vai remdenā ūdeni, savukārt dvieļus un gultas veļu jāmazgā maksimāli karstā ūdenī, protams, ievērojot auduma kopšanas īpatnības.

13. Izmazgātās drēbes no veļas mašīnas jāizņem pēc iespējas drīzāk. Siltā un mitrā vide ir ļoti labvēlīga dažādām baktērijām - kamēr veļa "gaida" izkāršanu uz žāvētāja, baktērijas uz tās vairojas neticamā ātrumā.

14. Uzņemot laiku un mērot, cik nepieciešams, lai veiktu to vai citu mājas darbu, pienākumu pildīšana šķiet vienkāršāka. Pirmkārt, mēs cenšamies paveikt uzdevumu pēc iespējas ātrāk, jo "laiks rit". Otrkārt, atklājas, ka veicamie darbi nemaz tik daudz laika neprasa, tādēļ uz tiem sākam raudzīties citām acīm.

15. Mājas uzkopšanu var apvienot ar citām nodarbēm. Runājot pa telefonu, putekļu slaucīšana norit daudz veiklāk, tāpat sarunas laikā var piepildīt veļas mašīnu, nomazgāt augļus vai apliet telpaugus.

16. Tīrīšanu ar putekļu sūcēju labāk sākt no istabas tālākā stūra, virzoties uz durvīm - gluži tāpat kā prasmīgas mājsaimnieces mazgā grīdu. Ideja pavisam vienkārša - neatstāt pēdas uz jau notīrītās virsmas.

17. Iesakām mājās ieviest kasti vai grozu "Atrasto mantu birojs". Nē, patiesi, ikvienā mājoklī tādai būtu jābūt! Grozā lieciet leļļu apģērbu, spēļu un rotaļlietu fragmentus, visas "nesaprotamās skrūvītes", vientuļas baterijas un visu citu, ko atrodat uzkopšanas laikā. Brīdī, kad kādam ievajadzēsies šos "svarīgos" sīkumus, jūs zināsiet, kur meklēt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!