Scanpix
Foto: Scanpix
Ir tādi mājas tīrīšanas paņēmieni un līdzekļi, kurus lietojam automātiski, praktiski neaizdomājoties, jo esam pārliecināti, ka tā ir "pareizi". Tāpat ir lietas un procesi, kas netiek izmantoti, jo prātā burtiski iesakņojies uzskats, ka tā nav pareizi.

Izrādās, ir neskaitāmi maldīgi mīti par mājas uzkopšanu, kas tiek pārmantoti no paaudzes paaudzē. Mēģināsim kliedēt 10 izplatītākos maldus par uzkopšanu.

Vai hlors ir universāls tīrīšanas līdzeklis?

Foto: PantherMedia/Scanpix

Hloru saturošus šķīdumus daudzi uztver kā līdzekli, kas "tīra visu" un ir noteikti jāizmanto vistrakākajos gadījumos, kad netīrumi ir "ieēdušies" virsmās. Patiesībā hloru saturošie līdzekļi nav paredzēti tīrīšanai. Hlors iznīcina baktērijas un var līdzēt, ja jānotīra, piemēram, krāsas traipi, tomēr ikdienas netīrumus ar hloru saturošajiem līdzekļiem mazgāt ir bezjēdzīgi. "Normālai" ikdienas uzkopšanai jāizmanto parastie tīrīšanas līdzekļi, hloru lietojot tikai dezinfekcijai.

Vai paklāji saraujas pēc profesionālas uzkopšanas?

Foto: Publicitātes foto

Lai arī paklāji mūsdienās vairs nav tik populāri kā pirms daždesmit gadiem, tomēr tie joprojām ir izplatīts interjera elements. Interesanti, ka "vecā kaluma" ļaužu prātos joprojām mājo dzīvs aizspriedums par to, ka pēc profesionālas tīrīšanas paklāji saraujas. Šis mīts ir tik spēcīgs, ka daudzi pūlas tīrīt paklājus saviem spēkiem, un, starp citu, reizēm pēc šiem centieniem paklāji tik tiešām sarūk un deformējas.

Patiesībā, ka šāds bēdīgs liktenis gaida tikai tās grīdsegas, kas pilnībā izgatavotas no dabīgām sastāvdaļām, turklāt tikai tādā gadījumā, ja tīrīšanas procesā ir izmantots liels ūdens daudzums, proti, paklājs pilnībā izmircis. Profesionāli tīrītāji šādu situāciju nepieļauj. Turklāt lielākā daļa paklāju mūsdienās ir austi no sintētiskām šķiedrām, tādēļ tiem izmēru maiņa nedraud.

Vai etiķis spēj iztīrīt jebkuru traipu?

Foto: DELFI

Daudzi uzskata, ka etiķis ir burvju tīrīšanas līdzeklis, kas spēj iznīcināt jebkurus netīrumus. Patiesībā ir tā, ka tā ir... gandrīz patiesība! Ir virsmas un materiāli, kas cietīs ne mazāk kā tie netīrumi, kurus mēģināsiet novākt ar etiķa palīdzību.

Etiķi neiesaka izmantot cietkoksnes materiāla grīdu tīrīšanai. Kā zināms, etiķis ir skābe, kas viegli saēd koku, tādēļ neizlaistiet etiķi uz parketa, ozolkoka vai priedes dēļu grīdas un pat nemēģiniet berzt netīrumus ar šo skābi.

Šī paša iemesla dēļ ar etiķi nevajadzētu tīrīt grīdas, kas pārklātas ar vasku vai mastiku. Kodīgā skābe noēdīs pārklājumu, un - atā, mirdzošā un skaistā grīda!

Etiķis nederēs arī nelabi smakojošu traipu tīrīšanai no paklāja, lai arī šī ir plaši izplatīta tautas metode. Vairumā gadījumu etiķis tikai uz neilgu laiku mazinās slikto aromātu, pilnībā neiznīcinot to. Šim gadījumam labāk izvēlēties speciālu tīrīšanas līdzekli no sadzīves ķīmijas klāsta.

Tā kā etiķis ir ļoti kodīga viela, to nevajadzētu izmantot arī akmens virsmu tīrīšanai.

Jo vairāk ziepju un tīrīšanas līdzekļa, jo tīrāka kļūs virsma

Foto: PantherMedia/Scanpix

Plaši izplatīts uzskats - ja kaut kas ir ļoti netīrs, vajag izmantot lielāku daudzumu tīrīšanas līdzekļa. Patiesībā tā nav.

Ziepju un tīrīšanas līdzekļu iedarbība ir vienkārša - sārmainās vielas pievelk netīrumu daļiņas, "atraujot" tās no citām virsmām. Nomazgājot ziepes, tiek aizskaloti arī netīrumi, Taču, kas notiek, ja ziepju (vai jebkura cita tīrīšanas līdzekļa) ir par daudz un tās neizdodas nomazgāt? Pilnīgi pareizi! Ziepjainajai virsmai zibenīgā ātrumā pieķeras jauni netīrumi.

Tādēļ, pirmkārt, jo mazāk ziepju, jo labāk. Otrkārt, ja sanācis pārcensties ar tīrīšanas līdzekļa daudzumu, rūpīgi visu noskalojiet!

Vēl kāds viltīgs padoms - ja paredzēts netīrs roku darbs, pirms ķerties pie strādāšanas, saziepē rokas un ļauj tām nožūt. Pēc tam, kad netīrais darbiņš paveikts, rokas nomazgā ar ūdeni, kopā ar piekaltušo ziepju kārtu aizskalojot arī netīrumus no rokām. Šis triks ir īpaši iedarbīgs, strādājot ar krāsām, mašīneļļām, kā arī ravējot dārzu.

Kāda jēga no tīrīšanas līdzekļiem bez krāsvielām un konservantiem?

Foto: stock.xchng

Aizvien biežāk uz tīrīšanas līdzekļu iepakojumiem parādās informācija, ka to sastāvā nav krāsvielas un konservanti - it kā šī ķīmija būtu konfektes, ko kāds grasās ar gardu muti notiesāt. Vai šiem ražotāju centieniem ir arī praktiskā nozīme?

Kā jau var nojaust, šādam solim praktiskas nozīmes nav, tas ir vien mārketinga triks. Protams, aizvien vairāk cilvēku visā pasaulē savā ikdienā cenšas mazināt ķīmijas ietekmi, tomēr viņiem arī jāzina tas, ka tīrīšanas līdzekļi bez konservantiem ļoti ātri sabojājas un kļūst par baktēriju perēkli, kas ir ne mazāk kaitīgi.

Krāsvielas tīrīšanas līdzekļiem tiek pievienotas, lai skaidri liktu saprast, ka konkrētais šķīdums nav dzerams vai ēdams. Tieši šī iemesla dēļ lielākā daļa sadzīves ķīmijas ir zaļā, zilā vai koši sarkanā krāsā. Lielākā daļa tīrīšanas līdzekļu, ja tiem nepievieno krāsvielas, vizuāli atgādina ūdeni.

Avīze - labākais tīrīšanas līdzeklis stiklam?

Foto: DELFI

Atbilde pavisam vienkārša - vecas avīzes vai žurnāli ir labs, bet ne LABĀKAIS līdzeklis stikla tīrīšanai. Logu un spoguļu tīrīšanai vecos preses izdevumus var izmantot tad, ja ir laba poligrāfijas kvalitāte un loksni neklāj parāk daudz krāsas (it īpaši - melnās). Ja tipogrāfijā ir "pārcentušies", cītīgi pucējot spoguli un rāmi, uz virsmas tiek izsmērēta krāsa. Īpaši sāpīgi tas varētu būt tad, ja spogulim ir skaists, senlaicīgs koka rāmis.

Vai ikreiz pēc putekļu slaucīšanas mēbeles jāpulē?

Foto: PantherMedia/Scanpix

Aizrautīgi mēbeļu pulētāji tūlīt sašutīs un protestēs, tomēr patiesībā koka mēbelēm par labu nenāk nekāda sadzīves ķīmija, pat tā, kuru ražotājs radījis tieši pulēšanai.

Ja mēbeles ir senas, pulēšana jāveic reti, turklāt ļoti akurāti.

Vai matu laka spēj iztīrīt tintes traipus?


Tautā plaši izplatīts mīts - nav labāka līdzekļa tintes traipu likvidēšanai par matu lauku. Iedomājieties, kādu ķīmiju sev uz galvas gāž liela cilvēces daļa? Šim apgalvojumam daļēji ir taisnība, tomēr ne vienmēr matu laka palīdz. Šī metode ir iedarbīga, ja lakas sastāvā ir poliēteris vai tā atvasinājumi. Ja matu kopšanas līdzekļa pamatā ir citas ķimikālijas, tintes traipu neiztīrīt.

Neatkarīgi no rezultāta pēc tintes traipa apstrādes ar matu laku virsma (vai audums) ir nekavējoties jānoskalo ar lielu ūdens daudzumu.

Vai putekļu sūcēji kaitē paklājiem?

Foto: stock.xchng

Apbrīnojami, cik daudzi uzskata, ka jaudīgi putekļu sūcēji bojā paklājus, piemēram, izstaipot šķiedras. Šis ir absolūts mīts - paklājā sakrājušies putekļi un gruži nodara daudz lielāku postu. Liekot roku uz sirds, varam apgalvot - putekļu sūcējs jādarbina kaut katru otro dienu, tas nekaitēs paklājam, drīzāk gluži pretēji - jo tīrāks tas būs, jo ilgāk kalpos!

Ožamais spirts - brīnumlīdzeklis it visam?

Foto: Scanpix

Ļoti daudzi uzskata, ka ožamo spirtu ļoti veiksmīgi var izmantot efektīvai tīrīšanai. Pirms ķerties pie izmēģināšanas, brīdinām - ožamajam spirtam ir ļoti kodīgs aromāts, cilvēkiem ar jutīgu elpošanas sistēmu spirta tvaiki var radīt nopietnas problēmas. Jāņem vērā, ka ožamais spirts noteikti jāšķaida ar ūdeni.

Runājot par kodīgās vielas brīnumīpašībām, jāsaka, kā ir - nav nekā tāda, ko ožamais spirts tīrītu LABĀK nekā citi "tautas līdzekļi" vai sadzīves ķīmija. Vienīgā "sfēra", kurā ožamais spirts tik tiešām dara brīnumus, ir stikla tīrīšana. Ožamā spirta šķīdums šim nolūkam tik tiešām ir viens no efektīvākajiem līdzekļiem, turklāt daudz lētāks par citām alternatīvām metodēm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!