Eksperiments: padomju laikos būvētas mājas siltumizolācija saglabājusies nevainojamā stāvoklī

"Lūk, kā padomju laikos būvēja mājas! Kokšķiedras plātņu siltumizolācija saglabājusies nevainojami! Attēlā redzamais kokšķiedras plātņu siltumizolācijas pīrāgs tika izņemts no 1954. gadā Latvijā zinātņu eksperimentālajā ciematā (pašlaik ciemats "Sunīši") būvētas mājas. Tas ir ideāli saglabājies līdz mūslaikiem. Tai pat laikā siltumizolācijas materiāli, ko izmanto mūsdienās, bieži kalpo vien 5-10 gadus," portālam "Delfi" stāsta "RB&B" ekobūvniecības eksperts Harijs Tučs.

Pēc siltumizolācijas pīrāga fragmenta lieliski var redzēt, kā ir veidota siltumizolācija - koka karkasā četrās kārtās iestrādātas kokšķiedras plātnes. Būtībā tas arī ir viss siltinājums, nav likta tvaika izolācijas plēve.

"Mājas iepriekšējā saimniece stāstīja, ka padomju laikos zinātnieki ideju siltināt ar kokšķiedras plātnēm aizguvuši no Somijas. Viņi eksperimentēja ar šo materiālu ēku būvniecībā, lai pārliecinātos, kā tas kalpos Latvijas klimatiskajos apstākļos. Padomju laikos būvētā eksperimentālā māja joprojām ir pietiekami silta, kokšķiedras plātnes nav zaudējušas savas siltumizolācijas spējas. Pārsiltināšana mājai nav nepieciešama. Saimnieks vienīgi vēlējās, lai tā būtu vēl siltāka, tāpēc ieteicām iekštelpās to papildus nosiltināt ar tādu pašu mūsdienās ražotu siltumizolācijas materiālu - kokšķiedras plātnēm. Mūslaikos tam ir vēl uzlabotākas siltumizolācijas īpašības - 50 mm bieza kokšķiedras plātne nodrošina tik pat labu siltumizolāciju kā 20 cm bieza koka siena, kā arī dod ļoti labu skaņas izolāciju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!