Dīķa salu paradīze Grundzālē: sava vieta mīlētājiem, sava - tusētājiem
Bieži iznācis braukt pa Vidzemes šoseju, mērojot ceļu uz saviem laukiem, taču līdz šim nenojautu, ka Grundzāles pagastā, nogriežoties no galvenā ceļa pa kreisi, pēc nepilniem pieciem kilometriem var ieraudzīt jauku, sakoptu vietu – atpūtas un sporta kompleksu "Trīssaliņas". To izveidojuši smiltenieši Daila un Aigars Šmulāni, pie kuriem ciemojās žurnāls "Mājas Viesis".

"Zebrēnā" pa kalniem un lejām

Pie administrācijas mājas stāvvietā novietota golfa mašīna – tai noņemts jumts, un tā nokrāsota svītraina kā zebra. Saimnieks aicina sēsties "zebrēnā" un pavizināties pa kompleksa plašo teritoriju. Kad piebraucam pie skatu torņa, Aigars saka: "Brīžiem liekas, ka nekas nav izdarīts, bet uzkāpju tornī, paveros uz apkārtni – septiņām ēkām, lapenēm, tiltiņiem, celiņiem, dīķi – un tad apjaušu, ka pēdējos desmit gados kaut kas tomēr paveikts."

"Trīssaliņas" radušās, pateicoties Aigara tētim Jānim, – viņš 1997. gadā mežizstrādei bija iegādājies 82 hektārus. Varēja jau vienkārši izcirst mežu un pārdot kokmateriālus, taču Aigara tētim šī vieta iepatikusies izteiksmīgā reljefa dēļ, un viņš nolēmis, ka te varētu ierīkot ģimenei atpūtas vietu. Diemžēl tēta nodomus un jau iesāktos darbus pārtrauca viņa pēkšņā un traģiskā aiziešana.

Foto: Anda Krauze

Kad Aigara tētis iegādājās īpašumu, tajā ietilpa arī nelielais purvainais Mucenieku dīķis. Jaunais saimnieks to krietni paplašināja, izveidojot trīs saliņas, kuras uzstūma lielākas, lai uz tām varētu uzcelt koka namiņus. Saliņām doti nosaukumu – Bērzu, Priežu un Pirtssaliņa.

Sava saliņa mīlētājiem, sava – tusētājiem

Priežu saliņu īpaši iecienījuši mīlētāji – uz tās atrodas divvietīga mājiņa, kur netraucēti baudīt divvientulību. Taču visas mājiņas novietotas patālu viena no otras, lai viesi varētu justies kā paši savā republikā. Pie katra namiņa novietots mangalis, uz kura grilēt gaļu vai no dīķa izvilkto zivi. Ja ir vēlēšanās, savu lomu var arī nokūpināt. Dīķī vērojamas vairākas pīļu mājiņas. Saimnieks skaidro, ka citādi šiem ūdensputniem nebūtu kur dzīvot un perēt mazuļus.

Aigars mums nodemonstrē, kā ar pulti var ieslēgt strūklaku uz dīķa vidū uzmeistarotā kuģīša, kas novietots uz pontona. Atpūtnieki ar katamarānu minas uz kuģīti, un pēkšņi pārsteigums – sāk darboties strūklaka. Uz improvizētā kuģīša ir notikusi pat laulību ceremonija. Kad ar "zebrēnu" braucam garām tādām kā pilsdrupām, Daila skaidro, ka šeit top jauns projekts – astoņstūru akmeņu māja. Vaicājam, kāpēc tieši astoņstūru? Vienkārši, lai būtu interesantāk. Topošajā atpūtas ēkā būs arī skatuve un tiks ierīkota kafejnīca.

Bērniem – koka zvēru pilsētiņa

Tālāk uzņemam kursu uz Meža draugu birztaliņu, kur izveidota pasakaina bērnu pilsētiņa, un pirmā, kas to novērtējusi, ir Dailas un Aigara sešgadīgā meita Paula. Ejot pa dabas taku, bērni var sasveicināties ar kurmi, jenotsuņu saimi, ezīti, labsirdīgo lāci, mežacūkas mammu un mazajiem sivēntiņiem. Šīs koka figūriņas veidojuši Smiltenes amatnieki Aigars Eklons un Guntis Priedīte. Daila atceras, kā amatnieks Aigars viņu reiz izjokojis, rādot uz pļavu un sakot: re, kur stārķi staigā un nemaz prom nelido. Daila noteikusi – laikam jau daudz varžu, ja tik ilgi vaktē. Tikai piegājusi tuvāk, sapratusi, ka tie ir koka stārķi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!