Foto: PantherMedia/Scanpix
Kadiķi, tāpat kā egli un priedi, vispirms mēs asociējam ar mežu, taču mūsdienās nav iespējams novilkt striktu līniju starp augiem, kas aug tikai mežā, pļavā, bet kas dārzā. Mežs ienāk dārzos, un kadiķis ir viens no tipiskajiem savvaļas augiem, kas lieliski iejūtas apstādījumos un parkos kā košumaugs. Laikam ritot ir mainījusies tā nozīme – no auga, kurš izmantots maģijai un rituāliem, kas lietots kā ārstniecības līdzeklis jau kopš Viduslaikiem, tagad tas ir kļuvis par vienu no skujeņiem, kas ir mūsdienu dārza laba izskata sastāvdaļa, vēstī portāls www.darznica.lv.

Kādas ir pirmās asociācijas, kas pārņem, izdzirdot vārdu kadiķis? Aizveram acis un iedomājamies – klajākas meža vietas ar sīkiem krūmiņiem, kuriem ir asas adatas un īpatnēja, ēteriska smarža, kas piepilda degunu, pietuvinot tam nolauztu zariņu vai saberžot smalkās adatiņas. 

Zili melnas odziņas, sviesta nazīši un karotītes no kadiķa koka ar to pašu, nesajaucamo smaržu, kas neizgaro pat pēc vairāku gadu lietošanas. Ausīs vēl skan vecmāmiņas balss, ka kadiķis jau mīl tikai ļoti tīru gaisu un pilsētā to nesastapt. Jā, kā gan tagad tas ir mainījies! Kopš kadiķi no savvaļas ievilināja dārzā, to vairs neatpazīt!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!