Lai no mājas 'izdzītu' pelējumu, vispirms jāatrisina mitruma jautājums


Īpaši ziemā daudzos mājokļos saskaras ar nepatīkamu problēmu – uz ārsienām, kā arī ap un zem logiem parādās pelējums. Un pelējums, kā zināms, ir ne vien neestētisks, bet arī ir kaitīgs cilvēka veselībai, tas var veicināt dažādas elpošanas ceļu saslimšanas. Notīrot pelējumu ar pretpelējuma līdzekli, tas pēc neilga laika atkal parādās. Vai maz ir iespējams kāds risinājums, lai pelējumu iznīdētu pavisam?

Būvinženieris Juris Biršs skaidro, ka ar pretpelējuma līdzekli uz ilgu laiku pelējumu dabūt prom nav iespējams, jo tīrot pelējuma sporas paceļas gaisā, pēc tam atkal nolaižas uz virsmas. Pēc divām, trim nedēļām pelējums atkal ir klāt un aug griezdamies. Tāpēc ir jānovērš apstākļi, kas veicina tā veidošanos. Pelējumam labvēlīgi apstākļi ir gaisa temperatūra no + 18 līdz + 25 grādiem, kā arī gaisa mitrums augstāks par 50%. Pelējumam netīkamu - zemu gaisa temperatūru mājoklī nebūtu iespējams uzturēt, jo tad pašiem iemītniekiem būtu jādrebinās aukstumā, taču paaugstinātu gaisa mitrumu gan ir iespējams novērst, skaidro "Labo logu aģentūras" eksperts Biršs.

Galvenais iemesls, kāpēc mājoklī ir paaugstināts mitrums, ir nepietiekama ventilācija – gaisa apmaiņa. Mūsdienās, pamatīgi nosiltinot ēku, ieliekot ļoti kvalitatīvus, blīvus logus, daudzās mājās saimnieki ir radījuši īstu siltumnīcas klimatu. Proti, mājā gandrīz vispār nav gaisa apmaiņas, tas apmainās tik vien, kā atverot logu... Šāds - silts un mitrs klimats ir ideāli piemērots, lai veidotos pelējums.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!