Kauguriete Lolita Buša jau vairākus gadus darina rotas no dabas materiāliem, ko savāc liedagā, piejūras priežu audzēs un citviet. Meistarīgi apstrādājot koku zariņus, jūras ūdens nopulētus olīšus, augus saknes, kā arī kastaņus, bumbierus, mežrozīšu augļus un citus vērtīgus atradumus, rotu meistare no tiem veido oriģinālas krelles, rokassprādzes un auskarus, raksta žurnāls "Praktiskais Latvietis".
Ar rotu darināšanu un citām radošām nodarbēm Lolita Buša aizraujas kopš agras jaunības. Viņa sevi raksturo kā absolūtu autodidaktu, jo mākslas skolā nav gājusi, līdz ar to neierobežojot profesionāļu noteiktie kanoni un varot brīvi izpausties.
Pašmācības ceļā apguvusi urbja un slīpmašīnas darbības principus, Lolita prot veikli rīkoties ar lodlampu, zāģi, knaiblēm un dārznieka šķērēm. Šie un vēl citi instrumenti nepieciešami, lai varētu tapt darinājumi no dabas materiāliem.
Rotās dominē koks, precīzāk, nelielas koka ripiņas, kuras viņa pulē vai apstrādā citādi. "Vienmēr esmu gribējusi izmantot iespējami plašu materiālu spektru, un koks man īpaši interesē."
Jūrmalniece smej – Kauguros netrūkst ne pamestu dārzu, kur var tikt pie ābeļu, plūmju un ceriņu zariem, ne aizaugušu grāvju, kur atrod kārklu vicas. Lai rotu klāsts būtu daudzveidīgāks, sarūpē arī kastaņu, kļavu, kadiķu, vītolu un liepu zariņus. Tos ar dārznieka šķērēm sagriež ripiņās, žāvē vismaz gadu un tikai tad ver virtenes. "Ja rotās iestrādā neizkaltētu koku, tas žūstot var saplaisāt," brīdina Lolita. "Esmu novērojusi, ka pavasarī grieztus zarus var vieglāk nomizot. Koks ir sulu pilns, nav sauss kā ziemā."
Lai darinājumi būtu vizuāli daudzveidīgāki, rotu meistare koku papildina ar pusdārgakmeņiem – ahātu, jašmu, lazurītu u.c., kaltētiem augļiem, kastaņu augļiem, valriekstu čaumalām, avokado kodoliem, zīļu cepurītēm un gliemežvāciņiem. Visus elementus ver uz makšķeru auklas, jo tā ir ļoti izturīga.
Koka ripiņas Lolita apstrādā ar linsēklu eļļu, jo tā šim dabiskajam materiālam piešķir interesantu toni un pasargā no ārējās vides iedarbības.