Karstā un sausā laikā zāliens regulāri jālaista, lai nodrošinātu tam nepieciešamo mitruma līmeni un apgādātu ar ūdenī šķīstošajām barības vielām, atgādina Dārzatehnikaseksperti.lv.
Ja gaisa temperatūra ir 20–25°C, zālienu ieteicams laistīt reizi 5 – 7 dienās. Ja tā ir 25-30°C, jālaista reizi 2-4 dienās. Ja temperatūra ir virs 30 grādiem, paralēli kārtīgai laistīšanai ieteicams zālienu atdzesēt, laistot pāris minūtes arī dienas vidū. Laistīšanas intensitāte jāskatās arī pēc konkrētās augsnes sastāva (māls, mālsmilts, smilts, u.c.).
Piemērotākais laiks zāliena laistīšanai ir agrs rīts. Laistot pa dienu, jārēķinās ar lielāku ūdens patēriņu, jo daļa no tā karstumā iztvaikos.
Augsne jālaista vismaz 10-15 cm dziļumā, lai samitrinātu arī zāliena saknes, kas atbild par augšanu. Nepietiekama, virspusēja zāliena laistīšana var sekmēt to nezāļu attīstību, kam ir seklāka sakņu sistēma. Taču svarīgi atcerēties – kas par daudz, tas par skādi! Pārāk intensīvi laistot, no augsnes tiek izskalotas barības vielas, un zāliena augšana būs apgrūtināta. No pārlieku liela mitruma augsnē var parādīties arī sūna.
Lai regulāri un kvalitatīvi aplaistītu zālienu, kā arī taupītu savu laiku, var ierīkot automātisko laistīšanas sistēmu. Svarīgi ir pareizi to uzstādīt – tā, lai vienmērīgi tiktu aizsniegti visi nepieciešamie sektori.
Lai saglabātu zālienā mitrumu, karstā laikā var par 1-2 cm palielināt pļaušanas augstumu un retāk pļaut. Regulāri jāpārbauda arī pļaušanas mehānisma asums, jo, pļaujot ar neasu nazi, zāles stiebri tiek bojāti. Dažkārt var redzēt, ka pēc pļaušanas viss zāliens izskatās kā sirms. Tradicionālās pļaujmašīnas pēc būtības zālienu negriež, bet sit. Ja pļaušanas mehānisms ir ass, sitiens ir spēcīgs un precīzs. Ja pļaušanas mehānisms ir neass, sitiens ir truls. Rezultātā no zāliena tiek izsista zaļā masa, un tas izskatās nodzeltējis.
Rūpējies par savu zālienu, jo tas ir tavas mājas vizītkarte!